Reklamcılık Bölümü Çalışma Alanları İş İmkanları Kazanç Durumu

Reklamcılık Bölümü Çalışma Alanları İş İmkanları Kazanç Durumu

Bazılarının “Reklamcılık yapmak için üniversite okumaya hiç gerek yok.” diye önyargılı davrandığı bu bölüm hakkında yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Reklamcılık üzerine hem önlisans hem de lisans düzeyinde program bulunduran üniversite sayısı oldukça fazladır. 2 yıllık sayısı çok fazla olmasa da 4 yıllık yani lisans düzeyinde reklamcılık ve halkla ilişkiler eğitimi veren eğitim kurumlarımız mevcuttur. […]

Bazılarının “Reklamcılık yapmak için üniversite okumaya hiç gerek yok.” diye önyargılı davrandığı bu bölüm hakkında yaptığımız araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Reklamcılık üzerine hem önlisans hem de lisans düzeyinde program bulunduran üniversite sayısı oldukça fazladır. 2 yıllık sayısı çok fazla olmasa da 4 yıllık yani lisans düzeyinde reklamcılık ve halkla ilişkiler eğitimi veren eğitim kurumlarımız mevcuttur.

Üniversitelerin İletişim Fakültesi bünyesinde okunabilecek olan reklamcılık hem vakıf üniversitelerinde hem de devlet üniversitelerinde en çok tercih edilen bölümler arasına girmeyi başarmıştır. Gelecekte bu mesleği yapmak için bu bölümde okumanın ne kadar avantajlı ya da dezavantajlı olduğunu merak edenler olduğunu biliyoruz. Şimdi konu başlıkları ile sizlerin meraklarını gidermek için çalışalım.

Reklamcılık bölümü mezunu ne iş yapar

Herhangi bir ürün ya da hizmetin müşteriye ulaştırılması için klasik yöntemler bir kenara bırakıldı ve reklamın dolayısıyla reklamcılığın ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. İşin bu tarafından bakınca da reklamcılık bölümü mezun olanlar öncelikle müşteri temsilciliği, yapımcılık, araştırmacılık, metin yazarlığı, stratejik planlama, danışmanlık ya da ilginç iletişim kanallarını keşfederek herhangi bir ürün ya da hizmeti tanıtmaya çalışırlar.

Yüksek öğretim kurumlarında aldıkları eğitimden sonra reklam şirketlerinde iş olanağı yakalarlar. Bölümden mezun olanlar aynı zamanda halkla ilişkiler alanında da yetkin kişiler olması hasebiyle firmaların ilgili pozisyonlarında yer bulabilirler.

Günümüzde ise hizmet üreten firmalar ile herhangi bir ürün imalatı yapan şirketler, matbaalar, medya organlarında iş bulma alternatifleri oldukça yüksektir.

Reklamcılık bölümü hemen özel sektörü çağrıştırır. Oysa kamu kurum ve kuruluşlarında da reklam, tanıtım, halkla ilişkiler birimlerinde çalışma hakları saklıdır.

Reklamcılık Okumak

Kimler reklamcılık okumalıdır

Ürün tanıtımının önemini kavrayan kişi, kurum, kuruluş firmalar artık bu sektörün çok önemli bir kaynak ile harekete geçilmesi gerektiğini kavradılar. Bu bakımdan bu sektörde yer alacak olan, reklamcı olmayı kafasına koyan kişilerin strateji uzmanı, farklı bakış açılarına sahip araştırmacı ve başarıyı yakalamak için sürekli çalışan kişiler olması istenir. Bunların yanı sıra reklamcılık üzerine kendini geliştirmek isteyenlerin üst seviyede genel yetenek bilgisine sahip olması, ayrıca genel kültürünün de yüksek seviyede olması şarttır. Mesleğin gerektirdiği özelliklerden bazıları da şunlardır;

  • Dışa dönük olmak
  • Girişimci olmak
  • Mizah kültürü gelişmiş olmak
  • Hayal gücü gelişmiş olmak
  • Yeniliklere açık olmak
  • İşbirliği yapabilme becerisi gelişmiş olmak
  • Ekip halinde çalışmayı benimsemek
  • Fikirlerini yazı ya da söz ile etkili bir şekilde ifade edebilmek
  • Sanat, psikoloji ve sosyoloji konularında yeterli bilgi sahibi olmak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nükleer Tıp Bölümü ve Nükleer Tıp Teknikeri Hakkında Kapsamlı Bilgi

Reklamcılık bölümü mezunu nerede çalışır

Daha ziyade özel sektörde istihdam imkanı yakalayan reklamcılar çok az da olsa kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışma ortamı yakalayabilirler. Özel sektörde tanıtım, reklam işlerini yerine getirirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında ise kendilerinden beklenen görev halkla ilişkiler üzerine olacaktır.

Reklamcıların çalışma ortamları çok hareketlidir. Teknolojik araç gereçleri yoğun bir şekilde ve etkin olarak kullanırlar. Çalışanın kendine özgü grafik tasarımı ve teknolojik araç gereçleri bulunur. Çalışma koşulları oldukça renkli, hareketli ve zevklidir.

Temiz bir ortamda bakımlı, temiz giyinmiş, sosyal yönden gelişmiş insanlarla birlikte hareket ederler. Sürekli olarak üst seviyede hizmet ya da mal üreten firmaların sahipleri ile reklam firması yöneticileri ile ajans sahipleri ile matbaacılar, senaristler ile basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ile görüşürler.

Reklamcılık iş imkanları

Çalıştığı işyerinde meslektaşları ile fotoğrafçılar, grafikerler, stüdyo içerikleri, araştırmacılar ile münasebet halinde kalırlar. Reklamcılık bölümü iş imkanları oldukça gelişmiştir. Yani hemen hemen her sektörde reklam kavramı yaygın bir şekilde anlam ifade etmektedir. Sadece televizyonda değil internet, radyo ya da bilboardlarda veya dergi, kitap gibi farklı argümanlar da reklam tasarımları ile karşılaşırız. Bütün bunları ortaya çıkaranlar reklamcılık mesleğini yapan kişilerdir. Bu bakımdan reklamcılık iş imkanları sürekli geniş bir yelpazeye yayılmaktadır.

Reklamcılık iş imkanları

Nasıl reklamcı olunur

Lise mezunu olanların YKS ile girilebilen iletişim fakültelerinde 4 yıl artı 1 yıl hazırlık olmak üzere lisans düzeyinde eğitime tabi tutulması zorunludur. 2 yıllık önlisans eğitimi alarak da reklamcılık için ara eleman yetiştirilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Banka Personeli Olunur

Hedefi büyük olanlar, gelecekte önemli bir reklamcı olmak isteyenler haliyle İletişim Fakültesi’ndeki Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümünü tercih eder. Eğitim aşamasında insanın dikkatini çekebilecek, insan odaklı dersler öğretilir. Bunlar; grafik, resim, fotoğrafçılık, reklam teorisi, kişiler arası iletişim, iletişim ve toplum, piyasa araştırması, radyo televizyon, sosyal yapı analizleri, İngilizce, Fransızca veya başka üçüncü bir dil. Reklam filmi yapımı, resim uygulamaları gibi dersler verilir.

Reklamcılıkta ilerleme nasıl olur

Lisans mezunu olanların dikey geçiş sınavı ile 2 yıllıktan 4 yıllık bölümlere geçiş hakkı mevcuttur. 4 yıllık reklamcılık mezunu da yüksek lisans yapabilir. Böylece akademik olarak da adını duyurup yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olma şansı mevcuttur.

Ayrıca alanında uzmanlaşan kişiler seminer, konferans programlarına ağırlık vererek reklam kampanyalarında danışman kişi statüsünde çalışabilir.

Reklamcılık mezunu nerede çalışır

Reklamcılık bölümü mezunu ne kadar maaş alır

Sektör diğerlerinden biraz farklı olduğu için gelirin kazancı performansa bağlı olarak değişkendir yani reklamcılık bölümü mezunu olan iyi bir başarı yakalarsa hizmet ürettiği firmanın gelirine doğrudan katkı sağlar. Bu durumda alacağı primlerle birlikte maaşı da yükselecektir. Özel ajanslarla birlikte çalışanlar genelde prim usulü anlaşma yapacakları firmaların teklifleri ve buna karşılık ortaya çıkarılan fikirler reklamın beğenilmesi gibi etkenler reklamcının maaşını doğrudan etkileyecektir.

Klasik manada yeni işe başlayan bir reklamcının maaşı en az asgari ücretin iki katı civarında olabilir.

Reklamcılık bölümü taban puanları başarı sıralaması

Önlisans düzeyinde 2 yıllık reklamcılık bölümü taban puanları çok düşüktür. Hatta bazı üniversitelerin bu bölümü maalesef yeterli ilgi görmediği için dolmamıştır. 4 yıllık Reklamcılık bölümü başarı sıralaması ise üniversitenin tercih edilmesine göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre en düşük vakıf üniversitesi 720 bininci civarında tercihle öğrenci almıştır. Devlet üniversitesi olarak Ege Üniversitesi 340.000 civarında başarı sıralaması olan öğrenciyi fakültesine kabul etmiştir. Reklamcılık bölümü okumak isteyen gençlere başarı sıralaması, puan durumu alternatifi değişken bir şekilde farklılık arzetmektedir. Ortalama sözel puanı olan öğrenciler bu bölümde eğitim görme hakkına sahip oluyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Yapmak

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?