RİTMİK SAYMALARIN ÖĞRETİMİ

RİTMİK SAYMALARIN ÖĞRETİMİ

5’er ritmik sayma her sınıf düzeyinde sayılabilecek ve öğretilebilecek bir konudur. Öğrencilere sayıları saymayı öğretmenin en kolay yöntemlerinden birisi ritmik saymalardır. Çocuğun seviyesine göre birinci sınıfta bile öğrencilerin çok rahatlıkla 5 er ritmik sayma yapabileceklerini söyleyebiliriz. Beşer ritmik saymalar farklı yöntemlerle çok kolay bir şekilde öğretileri çocuklara hem hoşça vakit geçirilir, hem de matematik dersinin […]

5’er ritmik sayma her sınıf düzeyinde sayılabilecek ve öğretilebilecek bir konudur. Öğrencilere sayıları saymayı öğretmenin en kolay yöntemlerinden birisi ritmik saymalardır. Çocuğun seviyesine göre birinci sınıfta bile öğrencilerin çok rahatlıkla 5 er ritmik sayma yapabileceklerini söyleyebiliriz. Beşer ritmik saymalar farklı yöntemlerle çok kolay bir şekilde öğretileri çocuklara hem hoşça vakit geçirilir, hem de matematik dersinin temelleri sağlam atılarak matematiğe karşı peşin hükümlü olan öğrencileri bu ön yargılarından kurtulmuş oluruz.

Matematik dersinde 5’er ritmik sayma öğretmek için çocuklara oyun oynayacağını söyleyebilirsiniz. Oyunu hem ileriye doğru 5’er ritmik sayarak hem de geriye doğru 5’er ritmik sayarak, çocuğun seviyesine göre 100 den geriye 5 er beşer ritmik sayma da olabilir. 50’den geriye beşer beşer ritmik sayma da olabilir, hatta ve hatta 20’den geriye 5’er ritmik sayma bile yapılabilir.

5’er ritmik sayma ileri veya geriye doğru yaptırılırken aslında çocuk pek farkına varılmasa da ileriye doğru beşer ritmik sayma yaparken sayıların arttığını bitirecek ve hem sayıları saymayı öğrenecek hem de toplama işleminin ilk adımlarını attığını hissetmeyecektir.

Videolu ritmik sayma öğretimi

Geriye doğru beşer ritmik sayma yaparken öğrenci sayıları azaldığını dolayısıyla da eksildiğini eksilmenin de çıkarma işlemi yapılması gerektiğini belleğinin bir köşesine yazacaktır.

5’er ritmik sayma öğretimi

Değerli öğretmenler 5’er ritmik sayma üst sınıflarda yani üçüncü ve dördüncü sınıflarda da öğretilmesi gereken bir konu olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü öğrenci ritmik saymaları sürekli yapmazsa hafızasında sayılarla ilgili bir boşluk oluşacak ve eksilme, artma mantığını çabuk unutacaktır. Dolayısıyla doğrudan olmasa bile farklı oyun halinde ritmik sayma konusu arada bir tekrarlanması gereken  konudur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dik Temel S Harfinin Öğretimi Nasıl Yapılır?
Ritmik sayma oyunu

Ritmik saymalar için en uygun oyunlardan birisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Öğrencilere birer ritmik sayma yaptıracağınızı ve ritmik saymalarda birler basamağında 5 ve sıfırla biten doğal sayılar yerine ‘bom’ demeleri gerektiğini söyleyin ve oyuna başlayın. Göreceksiniz ki öğrenciler ritmik sayma yaptıklarının hiç farkına varmadan eğlenerek öğrenecekler. Elbette oyun gereği çoğu öğrenci şaşıracak ve şaşıranlar oyun dışı kalacaktır. En sonda kalan birkaç öğrenci ödüllendirerek kazandıklarını söyleyebilirsiniz. Bu oyunu her sınıf bazında oynatmak mümkündür ama elbette birinci sınıf öğrencileri için ritmik sayma oyunu çok erken olduğu kanaatindeyim.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?