Rocky Dağları Nasıl Oluştu

Rocky Dağları Nasıl Oluştu

Rocky Dağları Nasıl Oluştu Kuzey Amerika’nın sırlarla, sorularla çevrilmesi gündem oluşturuyor. Rocky sıradağları, jeologların bir zamanlar çok yüksekte olduğunu, bu taş yapıların deniz fosillerin gömülü olduğu yüksek yamaçlarla çevrili, kaya parçaları ve  dünyamızın nasıl oluştuğunu anlatan hikayeyi şimdi size sunuyoruz. Rocky dağları nerede   Rocky dağları kuzey Amerika’nın Kanada’ya doğru uzanan en uzun dünyanın en uzun […]

Rocky Dağları Nasıl Oluştu

Kuzey Amerika’nın sırlarla, sorularla çevrilmesi gündem oluşturuyor. Rocky sıradağları, jeologların bir zamanlar çok yüksekte olduğunu, bu taş yapıların deniz fosillerin gömülü olduğu yüksek yamaçlarla çevrili, kaya parçaları ve  dünyamızın nasıl oluştuğunu anlatan hikayeyi şimdi size sunuyoruz.

Rocky dağları nerede

 

Rocky dağları kuzey Amerika’nın Kanada’ya doğru uzanan en uzun dünyanın en uzun üçüncü sıra dağları. jeologlar bu sıradağların nasıl sizce ne şeklinde sıralandığını merak ediyor. Rocky dağları insanları şaşkına çeviriyor hayretler uyandırıyor. Bu ilginç yapılar insanları hayretlere düşüyor. her biri gökdelenlerden daha büyük kaya parçaları arasında insanlar akustik sisteminden faydalanarak konserler izliyor ve buradaki dağlarının nasıl oluştuğunun merak ediyorlar. Burada çevreye yayılmış bu kaya parçacıkları herkesin ilgisini çekmektedir. Burada bu bölgede yüzden fazla deniz hayvanı ürünle rastlanmaktadır. Deniz tarakları fosiller görebilirsiniz. Bu fosiller Rocky dağları ortaya çıkmadan önce neler olduğunun kesin kanıtı olarak düşünülmekte.

Rocky Dağları

Demek ki bu dağlar oluşmadan önce deniz seviyesinin altında fosiller var. Burada görebilmek bu bölgenin iklimi öyle sanıyor ki çok sıcaktı bu uygulama iklim arkasında yuvarlak geniş izler bırakan yaratıkları buraya çekmişti. Bu fosiller araştırılarak önemli rol oynamaktadır. Kabuklu fosiller yaşamış denizde yaşamışlar ama günümüze gelinceye kadar çeşitli devrimlere olayı kamyon lastiği büyüklüğünde canlılar, farklı kültürler yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Burada çok farklı hayvan türleri yaşamış. Erkek mürekkep balık türleri, ne kadar çok farklı fosiller insanların ilgisini çekmiş. Özellikle bilim adamları buraya ilgi duymaktadır. Bu hayvanlar yaklaşık 70 milyon yıl önce bu bölgenin deniz seviyesinin altında olduğunu keşfetmişler. Bu deniz tabakasından günümüze kalan sadece Rocky dağların tepesinde kalan fosillerin fosilleşmiş kayalıkları. Devamını izlemek için ilginizi çekiyorsa videoyu aratarak izleyebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÜNLÜ MAKALELER VE YAZARLARI

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?