Ş Sesinin (Harfinin) Öğretimi Nasıl Yapılır?

Ş Sesinin (Harfinin) Öğretimi Nasıl Yapılır?

Harf öğretiminin zorlukların yavaş yavaş yeniliğe çalıştığınızı tahmin ediyoruz. Çünkü Yolun yarısını çoktan geçtiniz ve artık işin mantığını kavradığınızı düşünüyoruz. Ş  harfinin öğretimi bugünkü konumuz olacak. Ş sesinin (harfinin) öğretim yöntemi Bu harfin öncelikle hissettirmesi gerekmektedir, bunu yapmak için daha önceki derslerde öğrettiğimiz gibi çocuğa içinde ş sesi olan kelimeler bulduruyoruz, kitaplardaki örnekleri inceliyoruz ve iyice […]

Harf öğretiminin zorlukların yavaş yavaş yeniliğe çalıştığınızı tahmin ediyoruz. Çünkü Yolun yarısını çoktan geçtiniz ve artık işin mantığını kavradığınızı düşünüyoruz. Ş  harfinin öğretimi bugünkü konumuz olacak.

Ş sesinin (harfinin) öğretim yöntemi

Bu harfin öncelikle hissettirmesi gerekmektedir, bunu yapmak için daha önceki derslerde öğrettiğimiz gibi çocuğa içinde ş sesi olan kelimeler bulduruyoruz, kitaplardaki örnekleri inceliyoruz ve iyice sesin hissedilmesinin sağlıyoruz. İçinde bu harfinin geçtiği kelimelerden çocuğunuza bol bol örnekler bulmasını istiyoruz. Çok eğlenceli bir harf olan sesi bulmak için öğrencilere vereceğimiz örnekler eşek, şeker, şapka, şeftali, Şimşek, şişe…. örnekleri çoğaltabiliriz. sizler de kelimenin başında, sonunda, ortasında bu sesini geçtiği kelimeleri çocuğa buldurmaya çalışırsanız hem eğlenir hem de öğrenmiş olur. 

Bu sene yeniden düz yazıya geçilecek ancak yine estetik bir yazı karekteri edinmek içim eski yöntemle yazma çalışması yapılmalıdır. Öğrencilerin bilek, parmak gelişimi için farklı alıştırmalar yapılmalıdır. Örneğin basit ağırlıklar bile kaldırmak çok faydalı olur.

Ş sesinin (harfinin) yazılışı

 Harfin yazılımı ise daha önce öğrendiğimiz s sesi ile bire bir aynıdır, sadece alt tarafı bir çentik yeterlidir.

Harfi diğer harflerle bitişik yazma denemeleri de yaparsanız hem güzelleşiyor, hem de harfin pekişmesi sağlanmış olur. Sizler için hazırladığımız Ş sesinin (harfinin) öğretim videosu çocuklarınıza izletirseniz faydası olur. Hepinizin eğlenceli dersler diliyoruz. Şansınız bol olsun.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  3. Sınıf Türkçe Dersi Örnek Soru Çözümleri

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?