Sabun ile Temizlik Nasıl Gerçekleşir

Sabun ile Temizlik Nasıl Gerçekleşir

 Günümüz insanı eskisine göre çok temizlik yapmasına karşın önceki yıllara göre daha çok hastalanmaktadır. Oysa günümüzde bin bir çeşit sabun türü bulunmasına rağmen kirlerden arınmak için farklı arınma yolları aramaktadır. Kirlerden temizlenmek için elbette sabun şarttır, hatta günümüz kirleri o kadar inatçı ki onlardan kurtulmak için bir değil iki değil en az 3 kere sabunlanmak zorunda kalıyoruz. Sürekli, […]

 Günümüz insanı eskisine göre çok temizlik yapmasına karşın önceki yıllara göre daha çok hastalanmaktadır. Oysa günümüzde bin bir çeşit sabun türü bulunmasına rağmen kirlerden arınmak için farklı arınma yolları aramaktadır. Kirlerden temizlenmek için elbette sabun şarttır, hatta günümüz kirleri o kadar inatçı ki onlardan kurtulmak için bir değil iki değil en az 3 kere sabunlanmak zorunda kalıyoruz.
Sürekli, sabunla kirlerden arınmak için yaptığımız devinimi hiç merak ettiniz mi? İnsanlar sabun ile vücudundaki ve kıyafetlerindeki pislikleri nasıl temizleyebilir? Sabun ile temizlik nasıl gerçekleşir hiç aklınıza takılıp araştırmak istediniz mi? Tam da yerine geldiniz desek fazla abartmamış oluruz. Temizliğin temel maddesi sabundur.

Doğada iki farklı tür kir zerreciği bulunmaktadır. Bu kir zerrecikleri; yağlı kir zerrecikleri ve yüklü kir zerrecikleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Su ve sabun uyumu

İnsanlar kirlerden temizlenmek için sadece su ile yıkanmaları ve onlardan kurtulmaları mümkün değildir. Çünkü insan vücudunda ve giysilerinde tutulma eğiliminde bulunan kirler doğal işleri gereği olayı daha da zorlaştıran farklı bir durum vardır ki yağ ile su birbirine asla karışmazlar.

Sabun da bulunan moleküllerin yapıları gereği kendilerine özgü bir farklılıkları vardır. Sabunda bulunan bu farklı yapıdaki moleküller yağlı ya da yüklü olarak adlandırdığımız kir zerrelerine yapışarak birlikte hareket ederler. İşte bizim temizlik adını verdiğimiz olay bu şekilde gerçekleşir. Yani vücudumuzdaki ya da giysilerdeki su ile durulanma esnasında sabun ve beraberindeki kirlerle birlikte hareket ederek vücuttan ya da giysilerden dışarıya atılmış olmaktadır. Biz bu olaya temizlik adını veriyoruz. Su ve sabun arasındaki muhteşem uyum sayesinde temizleniyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hastalık Hastasız Oluyoruz!

Bazı olaylar rutin bir işlemmiş gibi günlük hayatta devam etse bile mutlaka olayların bilimsel bir gerçeğe dayandığını bilmekte fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?