Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Nedir? Puanları-Kazancı

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Nedir? Puanları-Kazancı

Her köşe başında sıkça rastlamaya başladığımız güzellik salonları, saç bakım merkezleri, kuaför salonları yetişmiş elemanlar ile bir anlam ifade eder. Elbette işin mutfağında yetişmek önemlidir ancak okulunda okumak, eğitim almak mesleği seçen kişiye artı bir değer katar. Bu bağlamda Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü önemli bir görevi yerine getirmek için üniversitelerin çoğunda eğitim vermeye […]

Her köşe başında sıkça rastlamaya başladığımız güzellik salonları, saç bakım merkezleri, kuaför salonları yetişmiş elemanlar ile bir anlam ifade eder. Elbette işin mutfağında yetişmek önemlidir ancak okulunda okumak, eğitim almak mesleği seçen kişiye artı bir değer katar. Bu bağlamda Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü önemli bir görevi yerine getirmek için üniversitelerin çoğunda eğitim vermeye devam ediyor.

Gerçekten insan ilişkileri, müşteri tepkileri, pazarlama teknikleri öğrenilirse kazanç daha da artar. Hatta bu bölümden 2 yıl okuyup mezun olduktan sonra akademik olarak yükselmek isteyenler Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği alanına geçiş hakkına bile sahip olmaktadır. O halde saç bakımı ve güzellik üzerine üniversitelerde ön lisans düzeyinde eğitim fırsatı veren bölümü yakından irdeleyelim. Merak eden gençler gelecekte bu mesleği seçmek, bu alanda yürümek isteyenler neleri yapmalıdır, hep birlikte öğrenelim.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü ne işe yarar

Zayıflama, makyaj, epilasyon, vücut bakımı, cilt bakımı ve güzellik uzmanı olmak için bilgi almak, kendini geliştirmek ,öğrendiklerini diğer insanlara aktarmak; öğrendiklerini uygulamak isteyenlere gelişimlerinde katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir bölümdür. Yani güzellik ve estetik uğruna çalışmalar yapacak, bilhassa da bayanların hem iş olarak hem de müşteri olarak ilgileneceği bir alandır. Bu alanda farklı akımların, değişik arayışların beklentilerine çözüm üretmek isteyen yetenekli güzellik ve estetik uzmanları yetiştirmeyi hedeflenmektedir.

Burada amaç, sadece istihdam sağlamak değildir; beraberinde güzelleşmek, sağlıklı olmak, zayıflamak, saç bakımı hakkında doğru bilgi edinmek isteyenlere de aldığı bilgiyi aktaracak gençler yetiştirilmektedir.

saç bakımı ve güzellik uzmanı olmak

Bu program niçin okunmalıdır

Kadınlar işgücüne katılarak hem güzellik hem de vücut bakımına gereken önemi ve harcamayı gittikçe artırdı. Beraberinde sektör hızla büyüdü, insanların beklentileri de doğal olarak bu yönde artmaya başladı. Ancak önemli bir sıkıntı, nitelikli insan gücünün yeterli olmaması idi. Bu boşluğu gidermek için mutlaka Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü tercih edilerek ve özellikle de örgün bölümler okunup, eğitim başarı ile tamamlanmalı. Hem akademik anlamda diploma, hem de gerçek manada bilgi sahibi olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Büyük şehirlere göç eden insanlar beraberinde diğer insanların etkisinde kalarak kuaföre gitmek zorunda hissediyor. Kendini, çalışsın çalışmasın giyim-kuşamına ve güzelliğine hatta vücut bakımına önem vermek zorunda kaldı. Dolayısıyla farkında olmadan saç-baş, güzellik, bakım, estetik kaygılardan dolayı belli bir bütçe ayrılıyor.

Özellikle istediği gibi iş bulmakta zorlanan gençlerin kısa süre içerisinde meslek sahibi olarak profesyonel güzellik ve estetik uzmanı olma şansı elde ediliyor. Dolayısıyla para kazanmanın yolu kendine açılmış oluyor.

Kimler Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü okumalıdır

İpucunu aslında bir önceki başlık altında sizlere vermeye çalıştık. Zamanı kısa sürede verimli hale dönüştürmek isteyen, bulmakta zorlanan, el becerisi gelişmiş, güzellik-estetik anlayışı üstün kişilerin bu bölümde okuması tercih nedenidir. Elbette insanlarla iletişim kurmayı seven, küçük dokunuşlarla büyük fark yaratmayı becerebilenler saç bakımı ve güzellik uzmanı olmak için yeterli donanıma sahip kişiler diyebiliriz.

Tek sorun zaman mefhumu olur. Yani özellikle Türkiye gibi hafta sonu yoğun bir şekilde geçen ülkelerde çalışmaya devam etmek zorunda kalınması işin tek negatif tarafı diyebiliriz.

saç bakımı ve güzellik uzmanı

Üniversitede nasıl bir eğitim veriliyor

Güzellik ve saç bakımı üzerine eğitim veren üniversitelerin programları öğrencileri sektöre kalifiye nitelikli insan yetiştirmek için örgün ya da uzaktan eğitim verme yarışına girmiştir. Elbette bazıları çağın teknolojisini kullanarak uzaktan eğitim kanalını kullanıyor.

Örgün olarak eğitim verenler ise öğrencilere; epilasyon, vücut bakımı, makyaj, saç şekillendirme-renklendirme, tırnak bakımı, el bakımı, ayak bakımı, girişimcilik, insanlarla nasıl iletişim kurulur gibi alanlarda eğitim olanakları sunuyor.

Burada alınan eğitimler müşteri memnuniyeti açısından büyük avantaj sağlıyor. İnsan ilişkilerine önem vermeyen amiyane tabirle, hiç eğitim almadan bu sektöre girmiş kişilere önemli bir fark atmış olunuyor.

Bölümünü bitirenler nerede çalışabilir

Elbette cevabı oldukça basit bir soru bu. Çünkü az çok herkes sağlık, güzellik, estetik, vücut bakımı ile ilgili bütün salon ve merkezlerde çalışılacağını tahmin eder. Yine de biz merak edenler için ayrıntılı bir sıralama yapalım. Çünkü hep ilk akla gelen yerlerde çalışmak zorunda değilsiniz.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü mezunları başta güzellik salonlarında iş bulabilir, kendi işletmesini açabilir. Bu durum bütün benzer salon ve merkezler için geçerlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi

Kuaför salonları, kozmetik firmaları, turizm firmaları, hastaneler, spor merkezleri, sağlık merkezleri, masaj salonları, televizyon stüdyoları, halk eğitim merkezleri ve film çeken dizi setlerinde iş imkanı yakalayabilirler.

Tekrar hatırlatmakta fayda görmüyoruz ama bu sektörü bilenler eğitimi aldıktan sonra mutlaka kendine ait freelance olarak adlandırdığımız güzellik salonu ya da kuaför salonu işletmeyi kafasına koyacaktır. Yani saç bakımı ve güzellik uzmanı olarak adlandırılan bölüm mezunları asla işsiz kalmaz, bol para kazanır.

estetisyen olmak

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü taban puanları başarı sıralaması

Bölüme giriş yapabilmek için üniversitenin tercih sayısı önemlidir. Bazı kurumlar yeterli öğrenci bulamazken nedense bazıları burslu olarak, ücretsiz okumak için tercih ediliyor. Özellikle İstanbul’da Ayvansaray Üniversitesi en çok tercih edilen üniversite olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Aydın üniversiteside İstanbul’da burslu olarak tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır.

En başta söylediğim gibi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü taban puanları herkesin rahatlıkla tercih edip okuyabileceği alternatiflerle doludur. Çünkü TYT puan türünde alınacak en düşük puanla bile kayıt yaptırabileceğiniz programlar mevcut saç bakımı ve güzellik hizmetleri başarı sıralaması çok ciddiye alınmamalıdır. Sonuncu olsanız bile mutlaka gelip eğitim alabileceğiniz bir kurum bulabilirsiniz.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bitirenler hangi ünvanı alır

Bölümden mezun olanlara güzellik uzmanı, estetisyen, kuaför ünvanı verilmektedir. Lise eğitimden sonra alınacak 2 yıllık ön lisans eğitimi sizin estetisyen, kuaför veya güzellik uzmanı olarak çalışmanıza, işletme açmanıza, tanınmasına diploma sahibi olmasına yeterli olacaktır.

Saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümünü bitirenler ne kadar kazanır?

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümünü bitirenler ne iş yapar

İş alanı her geçen gün genişliyor, dolayısıyla güzellik, estetik, cilt bakımı, saç bakımı ile alakalı olan yeterlilik sahibi olacağından; çalışabilecek, iş bulabilecek alanlar da oldukça fazladır.

Neler yapabilirsiniz?

 • Masaj salonlarında masör-masöz olarak hizmet verebilirsiniz.
 • Makyaj ihtiyacı olan sinema, müzik salonları, televizyon kurumları için makyaj ya da makyör olarak hizmet verebilirsiniz.
 • Vücut bakım elemanı olarak istihdam olanağı yakalayabilirsiniz.
 • Son yıllarda oldukça yaygın olarak hizmet veren SPA merkezlerinde yönetici ya da terapist olarak iş bulabilirsiniz.
 • Güzellik merkezlerinde estetisyen olabilirsiniz.
 • Peruk satış yerlerinde iş alabilirsiniz.
 • Saç tasarım uzmanı olursunuz.
 • Halk eğitim merkezlerinde usta öğretici ya da uzman eğitici olarak ders verebilirsiniz.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kızıltepe Evde Ek İş

Dolayısıyla saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü iş imkanları oldukça geniştir.

Güzellik Uzmanı-Kuaför-Estetisyen Maaşları

Saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümünü bitirenler ne kadar kazanır? Şimdi sırada bu soruyu var. Güzellik uzmanı, kuaför, estetisyen ne kadar kazanır?

Oldukça enteresan meslekler ve kazançları sorunu ile karşı karşıyayız. Çünkü kuaför maaş kalmaz, herhangi bir yerde çalışırsa anlaşmalı olarak gelir sağlar. Yani herhangi bir kuaför yanında kalfa olarak çalışmayı tercih edenler müşteri başına yarı yarıya fiyat alır. Bir müşterinin ödediği ücretin yarısı çalışana, yarısı işletme sahibinin hanesine yazılır. Kendi işletmenizi açarsanız kazanç ters şekilde işler. Yani gelir inanılmaz boyutlara ulaşır. Tek kural, işletmenizin iyi bir yerde, herkes tarafından bilinir olmasıdır.

Güzellik uzmanı veya estetisyen de belgeli olması durumunda kazanç katlanarak artar. Usta bir estetisyen kendini ifade edip müşterileribeğendiği takdirde referans yoluyla kazanç katlanarak artacaktır. Dolayısıyla güzellik uzmanı, estetisyen, kuaför maaşları görecelidir. Şu kadar, bu kadar diye izah etmek pek mantıklı değildir. Yerine göre ayda asgari ücretin iki katı kazanabilir. Bilinirlik, iş ahlakı, meslek erbabı ve iyi bir yerde iş bulma gibi avantajlarla estetisyen, güzellik uzmanı, kuaför maaşları asgari ücretin 4-5 katını rahatlıkla geçebilir.

Bu yazımızda kimine göre eğitim almak için 2 yıl boşa zaman harcamaya değmez, kimine göre mutlaka Yüksek Öğretim Kurumu’ndan bir diplomam olmalı diye düşündüğü Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümüni inceledik. Sizlere yararlı bilgiler aktarmaya çalıştık. Yazımızı faydalı bulanlar ya da aykırı düşüncesi olanlar alt taraftaki yorum bölümüne görüşlerini paylaşabilirler.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

 1. Mrb bende bu bölümün üniversitesini okumak istiyorum ama lise mezunu eğitim alanlarda var ben mesleğimde ileri boyutlara gelmek istiyorum benim üniversite okumam beni öne atar mi ve üniversite mezunu güzellik uzmanı ve ya estetisyenlerin çaliştıgı İstanbul’da ünlü güzellik merkezleri vs var mı yani nereler üniversite mezunu arar marka işim olarak

 2. Merhaba anadolu lisesi mezunuyum üniversitede saç bakım ve güzellik hizmetleri bölümü okumak istiyorum fakat çevremdeki herkes oraya gitsem bile iş yeri açma belgesi verilmediğini söylüyor.Yani sorum şu ki 2 yıllık bu bölümden mezun olurken belge verilmiyor mu iş yeri için illa çıraklık eğitime veya halk eğitim kurslarına gitmek gerekiyor?

  • Merhaba Beyza Hanım,
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü hem çıraklık hem de Halk Eğitimden üst kademede yer almaktadır. Buradan mezun olan en üst düzeyde belgeye sahip olur.

 3. Erkek kuaforuyum bayan kuaforlugi ogrnemk istiyorum sınava girmeyi düşünüyorum bölüm iicn ama puanları biraz uçuk geldi gelişim üniversitesinin bu arada ortalama kaç ayda ogreniliyor

  • Öğrenmek kişiye göre değişir. Sadece saç bakım ya da kesimi değil, güzellik üzerine de eğitim verilmektedir. Netice de 2 yıl eğitime devam etmek zorunludur.

 4. merhaba ben 2016 yılı güzelllik ve saç bakım bölümü mezunuyum meslek liswesinden. ustalık belgesi veya işyeri açma belgesi almadım bunlar verilebilirmi. veriliyorsa okuldan başka şehirdeyim halk eğitim verirmi .

  • Mezun olurken diploma ile işyeri açma belgesi de verilir. Siz almayı mı unuttunuz yoksa vermeyi mi unuttular. Okulunuza gidip sorun alırsınız diye biliyorum. Gidemiyorsanız diğer iletişim kanallarını kullanın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?