Saç Boyatma ve Saç Dökülmesi

Saç Boyatma ve Saç Dökülmesi

 Önceleri kadınlar saçlarını beyazları kapatmak için boyatırken günümüzde bu durum tamamen amacın dışına taşınarak moda haline getirildi ve gereksiz yere saç boyama alışkanlığı oluştu. Gerçi son dönemde erkekler de bu modaya kendini kaptırıp boya yaptıranlar arasına girmeye başlamıştır. Bu durum sağlık sorunlarını ortaya çıkacağını kimsenin düşündüğü yok. Saç boyalarının büyük oranda kimyasal içerdiğini, dolayısıyla da […]

 Önceleri kadınlar saçlarını beyazları kapatmak için boyatırken günümüzde bu durum tamamen amacın dışına taşınarak moda haline getirildi ve gereksiz yere saç boyama alışkanlığı oluştu. Gerçi son dönemde erkekler de bu modaya kendini kaptırıp boya yaptıranlar arasına girmeye başlamıştır. Bu durum sağlık sorunlarını ortaya çıkacağını kimsenin düşündüğü yok. Saç boyalarının büyük oranda kimyasal içerdiğini, dolayısıyla da insan vücuduna zarar verdiğini herkesin bilmesi gerekir.
Saç boyaları zararlı mı

Estetik kaygılar taşıyarak farklı görünümlere girme çalışmalarının olumsuz sonuçlar doğuracağını önceden hesap etmeli, bayanların imaj uğruna yaptıkları bu alışkanlıktan bir an önce vazgeçmeleri gerekmektedir. Elbette saç, kadınlar için fiziksel görünümlerinin önemli bölümünü oluşturmaktadır. Kadınlarda saçların canlı ve parlak olması sonucunda birbirlerini etkileme çalışmaları insani ilişkilerde büyük rol oynamaktadır.

Saç boyatmanın zararları nelerdir

Canlı saçlar kişinin sağlıklı olmasını, kendini mutlu hissetmesini ve iyi görünmesini sağlar. Saçların dökülmesi ile birlikte dış görünüme bağlı olumsuz problemler meydana gelmekte, bu sebeple yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir, diye düşünülmektedir.

Anne adayı bayanların ve hamile kadınların asla ve asla saçlarını boyatmaması gerektiğini doğacak bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesi açısından bilmeleri gerekiyor. Yine baba adaylarının da saç boyatma olayına girmemeleri önemli bir uyarıdır.

Saç boyatmanın zararları nelerdir

Saç dökülmesinin  sebepleri

Saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biri, saçların gereksiz yere aşırı kimyasallar içeren boyalarla sürekli boyatılmasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Saç dökülmelerini önlemek amacıyla vitamin, mineral ve proteinlerden alınarak dengeli ve yeterli beslenme gerekmektedir. Kansızlık varsa tedavisi için çalışılmalı ve saçların gereksiz yere yıkanmasından kaçınılması gerekmektedir. Eğer saçların boyanması gerekiyorsa doğal yollardan temiz sularla, fazla kimyasal içerikler bulunmayan saç bakım malzemeleri ile saçların boyanması gerekmektedir. Çünkü kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin saç tellerinin içine nüfuz ederek kan akımını bozması çok bilinen bir saç dökülmesi sebebi olarak önümüze çıkan bir gerçektir.
Saç dökülmesinde hormonal bozukluklar ya da vitamin, mineral yetersizlikleri, yanlış kullanılan diyet katkıları tedaviyi etkileyerek saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Bazı insanlar medical ilaç tedavisi yaparken saç dökülmeleri olmasına veya tam tersi dökülen saçların durmasına tanıklık edebilir. Böyle durumlarda insan kendisi iyi bir gözlemci olarak hangi ilaçların, hangi uygulamanın insan sağlığı için faydalı olduğuna karar verip, ona göre tedaviye devam etmeli ya da ara vermelidir.
Saç dökülmesinin nedenleri biliniyorsa bu neden üzerinde yoğunlaşılarak tedavi yoluna gidilmeli, ancak herhangi bir nedene bağlı olmadan saç dökülmesi devam ediyorsa bir uzmana giderek tedavi olmak için başlangıç yapılmalı, gerekirse saç ekimi yapılmalı, saç nakli gibi farklı çözüm yolları da uzmanların tavsiyeleri alınarak değerlendirilmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  GİRİP DE ÇIKILAMAYAN BOĞAZ; ÇANAKKALE

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?