Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Mevsim geçişleri haricinde saçlarınız dökülüyorsa mutlaka bir çözüm yolu bulunması gerekmektedir. Saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında beslenme bozuklukları, vitamini eksikliği, stres, yanlış uygulanan diyetler, alkol kullanımı ve sigara içmek sayılabilir.

En fazla yaşanan saç dökülme nedenleri arasında ise kadınların menopoz sonrası yaşadığı psikolojik sorunlar ve hamilelik dönemindeki sıkıntılar da sayılmaktadır. Bunların sebepleri de hormonal dengesizlik, tiroid hormonlarının dengesizliği olarak kabul edilmektedir. Keza yanlış beslenme, ateşli hastalıklar, vitamin eksiklikleri, biyotin-çinko -demir yetersizliği ve saç hastalıkları da saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir.

Saç dökülmesi çeşitleri

3 çeşit saç dökülmesi var.

1. tepe bölgesi olarak kabul edilen saçın ön çizgisinden başlayarak 1-2 santimetre gerisine kadar olan dökülmelerdir.

2. tipi saç dökülmesi ise tepe bölgelerinin tamamen saçsız kalmasıdır.

3. saç dökülme çeşidi de başta bütün kılların dökülmesidir.

Saç dökülme sınırı kaçtır

yetişkinlerin gün içerisinde 100 tel kadar saçının dökülmesi normal kabul edilir. Bu sayı eğer artmaya başlarsa o zaman saç dökülmesi söz konusu olmaya başlar. Bu durumda kesinlikle bir uzmana gidilmesi şarttır. Saç dökülme sınırı ortalama 50-100 arasında saç telinin dökülmesi olarak kabul edilebilir. Bu sayı artmaya başladığı zaman kellik sorunu ile yüzleşmek durumunda kılınabilir.

Saç dökülmesini engellemek için yapılması gerekenler

Uzmanların verdiği bilgiye göre bir insanın günde 100 tel saçının dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu sayı gittikçe artıyorsa mutlaka bir sorun olduğu ortadadır. Mutlaka bir sorun vardır. Bu sebeple saç dökülmesini engellemek için yapmamız gereken bazı uygulamalar var. Bunlar:


Saç dökülmesinin sınırı kaçtır
 • Öncelikle stresten uzak bir hayat yaşamalısınız.
 • Karbonhidratlı besinleri azaltmanız gerekmektedir.
 • Eğer demir ve çinko vitaminlerini yeteri kadar alamıyorsanız bu eksikliğin acilen giderilmesi gerekmektedir.
 • Saç derisine zarar veren her türlü kimyasal ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.
 • Beslenirken protein ağırlıklı besinlere yönelmek gerekmektedir.
 • Eğer alkol ve sigara alışkanlığınız varsa bir an önce azaltmalı ya da tamamen bırakmalısınız.
 • Saçlarınızı her gün yıkama alışkanlığınız varsa bunu iki üç günde bir olacak şekilde ve PH 5.5 değerinde olan şampuanlarla yıkamanız gerekir.
 • Saçlarınıza şekil vermek için jöle kullanıyorsanız, unutmayın ki jöle saçların nefes almasına engel olur. Böylece saç dökülmesine sebebiyet verir. jöle kullanmak zorundaysanız aynı gün saçlarınızı mutlaka yıkamalısınız. 
 • Yanlış beslenme neticesinde A  vitaminlerinin gereksiz şekilde fazla alınması saçların dökülmesini hızlandırır. Bu sebeple A vitamini alımı acilen kesilerek saçların dökülmesi engellenmelidir.
 • Saçlarınızın derileri kanlanmanın sağlanması açısından akış yönüne doğru saç derisine masaj yaparsanız, saç dökülmeleri önlenmektedir.
 • Sık sık saç boyatmak alışkanlığından vazgeçmemiz gerekir. Saçların kimyasallarla temas etmesi deri kökünün hücrelerine zarar verdiği için saç dökülmesi hızlanmaktadır.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı saçlarınız dökülüyorsa ve size verilen önerileri yerine getirdiğiniz halde saçlarınız dökülmeye devam ediyorsa mutlaka uzmanına giderek çözüm bulmanız gerekmektedir.

Kadın ve erkeklerin saç dökülme hızı farklılık gösterir. Erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi de bu yüzden ayrı ele alınır.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ