Saçların beyazlamasının sebepleri-çözümleri

Saçların beyazlamasının sebepleri-çözümleri

 SAÇ AĞARMASI SORUNU İnsanların önemli sorunlarından biri olan saçların ağarması aslında bazı yöntemlerle engellenebilir ya da geciktirilebilir. Saçların beyazlamasına mani olmak, saçların beyazlamasını geciktirmek için uzmanlar tarafından hazırlanan ve faydası görülen bazı kürlerden sizlere bahsetmeye çalışacağız. SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR Saçların beyaz olmasından dolayı rahatsız olan insanların sayısı oldukça fazladır. Saçların ağarmasının sebeplerinden en belirgin olanları, […]

 SAÇ AĞARMASI SORUNU

İnsanların önemli sorunlarından biri olan saçların ağarması aslında bazı yöntemlerle engellenebilir ya da geciktirilebilir. Saçların beyazlamasına mani olmak, saçların beyazlamasını geciktirmek için uzmanlar tarafından hazırlanan ve faydası görülen bazı kürlerden sizlere bahsetmeye çalışacağız.

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR

Saçların beyaz olmasından dolayı rahatsız olan insanların sayısı oldukça fazladır. Saçların ağarmasının sebeplerinden en belirgin olanları, vitamin yetersizliği, yetersiz beslenme, kalıtımsal sebepler ve en çok bahanesi bulunan sorun da stres olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yanlış saç boyası kullanımı, aşırı sıcak suyla saçların yıkanması, saçlara renk veren hücrelerin ölmesi, yaşlılık, kimyasal yiyeceklere maruz kalmak da saçların erken ağarmasına sebep olmaktadır.

Saçların ağarmasının sebepleri

Saçların ağarmasını önlemek için neler yapılabilir?

 • Saçlarınızda yetersiz beslenmeden dolayı ağarma varsa sizlere içinde demir vitaminleri olan bakır, demir içerikli yiyecekler tavsiye ediyoruz. Saçınızın zamansız beyazlamasını istemiyorsanız A,E,C vitaminlerinin tüketilmesi gerekmektedir.
 • Saçların beyazlamaması için insanların yeteri kadar protein olmaları gerekir, dolayısıyla domates, ay çekirdeği yoğurt,kırmızı et, karnabahar gibi besinlere ağırlık verilmesi gerekmektedir.
 • Bitkisel bir çözüm aracı olarak yeşil kabağın dilimlenerek kurutulması daha sonra da hindistan cevizi yağı ile kavrulması, hazırlanan kavrulmuş kapakları püre halinde saçlara masaj yapılması saçların beyazlamasını geciktirecektir.
 • Saç ağarmasına engel olacak ilginç bir yöntem de horoz ibiği adı verilen bitkinin çiçek açmış mor kısımları toplanmalı ve suyu sıkılarak arındırıldıktan sonra saç diplerine iyice masaj yapılarak saçların bakımı sağlanmalı, saç beyazlama sorununa çözüm aranabilir.
 • Yapılan araştırmalarda köri bitkisinin yapraklarının ezilerek lapa yapılması, yapılan bu kürün saça iyice uygulanarak biraz bekledikten sonra durulanması sonucu, saç beyazlamasının ya başlatılacağı söylenmektedir.
  Saçların çok erken yaşlarda beyazlamasını engelleyecek ilginç bir yiyecek de tereyağıdır. Bol tereyağlı tüketimi saç beyazlamasına engel olacaktır.
 • Saçların beyazlamasına engel olacak başka bir yağ çok değerli olan badem yağıdır. Badem yağını saç köklerine iyice masaj yaparsanız saç beyazlaması engellenecektir.
 • Defne yaprağı sütün kreması karıştırılıp hamur yapımı sonucunda saça yedirilmesi, yarım saat kadar saçta bu hazırlanan kürün bekletilmesi, daha sonra da ılık su ile durulanırsa saçların beyazlaması engellendiği görülmüştür.
 • Çok ilginç bir yöntemde kabak çekirdeği, bal ve yoğurt sabah kahvaltılarında düzenli olarak tüketilirse saçların daha koyu olması sağlanmıştır.
 • Saçları duruladıktan sonra temiz saçın üzerine demlenmiş çay yapraklarını koyarsanız saçların beyazlaması önlenmiş olur.
  Sonuç olarak saçların ağarmasını önlemek için ne yapılmalı diye düşünmek çok anlamsız. Saçların beyazlaması geciktirilebilir, önlenebilir ama saçlar insan için her şey değildir. Önemli olan saçların koruduğu beynimizdir. Eğer insan beyni güzelse, beyninde rahatsa, beyninde huzur buluyorsa diğer organlarımız sonda yer alır, önemini kaybeder. Allah herkese akıl sağlığı versin.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?