Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özgüveni yerinde, araştırmayı seven, üretken, ahlaki değerlere duyarlı olan; sağlık ve bilişim alanında yol almak, kendini geliştirmek, yeterli teknik eğitim almak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölümdür. Koşullar sürekli değişiyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bireyler sağlık sektöründe istihdam yakalama imkânına sahip olabiliyor. Bu bölüme Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü adı verilmiş; yani bilgisayar teknolojileri sağlık […]

Özgüveni yerinde, araştırmayı seven, üretken, ahlaki değerlere duyarlı olan; sağlık ve bilişim alanında yol almak, kendini geliştirmek, yeterli teknik eğitim almak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölümdür. Koşullar sürekli değişiyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bireyler sağlık sektöründe istihdam yakalama imkânına sahip olabiliyor. Bu bölüme Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü adı verilmiş; yani bilgisayar teknolojileri sağlık alanında kullanılarak işlemlerin hızlandırılması, sonuçların çabuk alınması amaçlanmıştır.

Bu bölümü okuyup da mezun olanlar sağlık sektöründe söz sahibi olan işveren temsilcilerinin tercihleri arasına girecektir. Sürdürülebilir ve yenilikçi bir eğitim sistemine dahil olan ve burada ufkunu açarak insanın hizmetine sunabilecek kişilerin sağlık bilgi sistemleri alanında hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Nedir

Bilgi teknolojisinin yoğun olarak kullanılmaya başladığı yüzyılımızda özellikle tıp ve sağlık alanında hızlı sonuç almak, insanların sorunlarının çözümüne teknolojik ve mobilite hizmetini sokmak amacıyla bu program devreye sokulmuştur.

Tıbbi dökümantasyon, sağlık ve projeleri, sağlık bilgi sistemleri, klinik bilgi sistemleri gibi alanlarda yetişmiş teknik eleman için hizmet üreten eğitim kurumudur.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümünden mezun olanlar ne iş yapar

Ön lisans düzeyinde eğitim veren bu program sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan teknik uzman kazandırma amacıyla hizmet vermektedir. Bu programı tamamlayanlar disiplinler arası işbirliğini geliştirerek sağlık sisteminde mobilite ve hızlılık ortamının ihtiyaçlarına çözüm bulmak maksadıyla açılmıştır.

Programdan mezun olanlar, sağlık bilgi sistemleri alanında hizmet üreteceklerdir. Burada sağlıkla ilgili bilgilerin istatistiksel verilerinin saklanması, analiz edilmesi, geliştirilmesi aşamalarında katkı sağlaması hedeflenmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aktüer Kimdir Aktüer Ne İş Yapar?

Ayrıca sağlık bilgi sistemleri teknikleri hizmet verdiği kurumda bilgi teknolojilerinin iyileştirilmesi, yönetilmesi, geliştirilmesi aşamalarında katkı sağlayacaktır. Okulda aldığı disiplinlerarası bilgi birikimini çalıştığı kurumda hizmet üreterek yansıtacaktır.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikeri

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikeri nerede çalışır

Tıp ve sağlık alanında faaliyet gösteren hastane, araştırma merkezlerinde kendisinden tecrübelerinden bilgisinden istifade edilir. Dolayısıyla sağlık bilgi sistemleri alanında hizmet üretecektir. Burada tasarım geliştirme, analiz yapma, istatistik tutma alanlarında istihdam olanağı yakalayacaktır.

Aynı zamanda çalıştığı kurumun diğer personellerine katkı sağlayarak bilişim ve sağlığın artan ihtiyacına yönelik hem pratik hem teorik çözümler üretecektir. Okulda edindiği teorik ve pratik bilgileri çalıştığı kurumda teknik eleman olarak gösterecektir. Okuldan mezun olanlar sağlık alanında hizmet verecek ancak sağlık personeli olarak değil, bir işin ve teknik destek yönünden katkı sağlayacaktır.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği iş imkanları

Programdan başarı ile mezun olanlar başta sağlık güvenlik kurumları olmak üzere Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan taşra ve merkez teşkilatlarında iş bulabilecektir. Özel ve kamuya bağlı sağlık kurumları 1. dereceden kendisinin çalışabileceği yerler arasındadır.

Buna paralel olarak ağız ve diş sağlığı merkezleri, teşhis merkezleri, diyaliz merkezleri, poliklinikler, evde bakım merkezleri, tıp merkezleri ve büyük hastanelerde sağlık bilgi sistemleri teknikerliği ünvanı ile çalışabilmektedir.

Bir diğer alternatif de sigorta şirketlerinde benzer görevlerde istihdam olanağı yakalamasıdır.

Son yıllarda sağlık bilgi sistemleri teknikerliği iş imkanları artmaya başlamıştır. Bunlar sağlık sektöründe hizmet üreten bilgi ve bilişim şirketleri, basın yayın kuruluşları, tıbbi sarf ve ilaç malzemeleri üreten firmalar, farklı şekillerde sağlık hizmeti veren gönüllü ya da özel kuruluşlarda iş olanağı bulunmaktadır. Örneğin; Kızılay, Yeşilay, AKUT, TEMA gibi.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Okumak

Nasıl sağlık bilgi sistemleri teknikeri olunur

Orta öğretimden mezun olduktan sonra yeterli puan sahibi olanlar üniversitelerin ön lisans eğitimi veren 2 yıllık bölümlerinden biri olan Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümünün tutturması yeterlidir. Bunun için yeterli taban puanlar ya da başarı sıralaması geçilmelidir. Devlet ve Vakıf üniversitelerinde eğitim olanağı mevcuttur. TYT puan türünden girilmektedir. Vakıf üniversitelerinde şimdilik program kontenjanları dolmuyor, yani başarı sıralaması devlet üniversitelerinde biraz sizi zorlayabilir ancak illa okuma düşüncesi olanlar Başkent Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi alternatiflerini değerlendirip para ile fazla zorlanmadan okuyabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Sağlık Bilgi Sistemleri Taban puanları başarı sıralaması

Devlet üniversitelerinde okumak isteyenler minimum 200 puanı geçmelidir. En son 206 puan ile Ardahan Üniversitesi’nde eğitim hakkı kazanan öğrenciler kayıtlara geçmiştir.

Vakıf Üniversitesi’nde en düşük 186 puan ile Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü yüzde yetmiş beş burslu olarak kazanılmıştır.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikeri ne kadar maaş alır

Bölümden mezun olduktan sonra Sağlık Bakanlığı bünyesinde herhangi bir teşkilatta görev alanlar devlet memurları statüsünde hizmet üreteci için maaşı standarttır. Yani en düşük memur maaşı ile başlanır, sonraki yıllarda sağlık bilgi sistemleri teknikerliği maaşı kademe dereceye göre artış gösterecektir.

Özel sağlık kurumlarında hizmet üretmeye düşünen sağlık bilgi sistemleri teknikerliği asgari ücret ile işe başlayarak, performans ve kuruma katkı vermesi neticesinde alacağı ücret değer kazanır.

Her firma işletme farklı maaş ve sosyal haklar sunabilir. Kurumsal firmalarda işletmelerde şirketlerde çalışma hakkı elde edenler hem rahat bir ortamda, hem de iyi bir maaş ile yoluna devam eder.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği meslekte nasıl ilerler

Kendini geliştirmek isteyenler lisans düzeyinde eğitim almak ve kariyer yapmak için (DGS) Dikey Geçiş Sınavı’na girmelidir. Buradan yeterli seviyede puanları yakalayanlar şu bölümleri geçiş yapabilir;

 • Matematik ve bilgisayar bilimleri
 • Kontrol ve otomasyon mühendisliği
 • İstatistik ve bilgisayar bilimleri
 • İstatistik Fizik Mühendisliği
 • Fizik
 • Bilişim sistemleri ve teknolojileri
 • Bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilgisayar ve yazılım mühendisliği
 • Bilgisayar bilimleri
 • Bilişim sistemleri mühendisliği
 • Bilgisayarda Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
 • Bilgisayar-Enformatik
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Para Kazandıran Kolay Ek İşler

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü hakkında sizlere doyurucu bilgiler vermeye çalıştık. Gelecekte rahat bir pozisyonda istihdam olanağı elde etmek isteyenler bu bölümün sunduğu avantajlardan faydalanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?