Sağlık Turizmi İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlık Turizmi İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Turizm kavramı çeşitlenmeye başladı. Klasik deniz, kum, güneş anlayışı genişleyerek; doğa, sağlık ve diğer türleriyle geniş bir boyut kazandı. Sağlık turizmi işletmeciliği bölümü okuyacak olanlar da ulusal ve uluslararası düzeyde tedavi amaçlı hem tatil hem de sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik; yönlendirme, pazarlama, organizasyon ve finansman konularında rol üstleniyorlar. Henüz Türkiye’de çok iyi tanınmayan bu bölümü […]

Turizm kavramı çeşitlenmeye başladı. Klasik deniz, kum, güneş anlayışı genişleyerek; doğa, sağlık ve diğer türleriyle geniş bir boyut kazandı. Sağlık turizmi işletmeciliği bölümü okuyacak olanlar da ulusal ve uluslararası düzeyde tedavi amaçlı hem tatil hem de sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik; yönlendirme, pazarlama, organizasyon ve finansman konularında rol üstleniyorlar.

Henüz Türkiye’de çok iyi tanınmayan bu bölümü enine boyuna sizlere açıklamaya çalışacağız. Sağlık turizmi alanında araştırma yapmak, yol almak isteyenlere Sağlık Turizmi Teknolojisi Bölümü hakkında merak edilenleri açıklayacağız.

Sağlık Turizmi Teknolojisi Bölümü Niçin Açıldı

Turizmin sektörel anlamda hem ülkemizde hem de dünyada gelişmesi, büyümesi beraberinde yetişmiş eleman sıkıntısı ortaya çıkarmıştır. Bu bölümün amacı, turizm gelirlerinin artırılması, bu paydan yeterli miktarda almak isteyen ülkelerin işletmeler açarak rekabetin güçlenmesi, dinamik yapıdan turizm ürününün çeşitlendirilerek bölge ya da ülke işletmelerine stratejik anlamda katkılar sağlamayı hedeflemektedir.

Bölüm mezunları bu kapsamda önemli bir görev üstlenmektedir. Ülkemizde ve dünyada seyahat eden turistlerin harcamalarının çok fazla olduğu gözlemlenmektedir. Oysa sağlık turizmi hızla büyüyerek mevsimsel dalgalanmalar etkisiyle devlet destekleri ile de ilgi görmeye başlamıştır. Bu programdan mezun olan gençler sağlık turizmi işletmeciliği alanında uzmanlaşarak verimli olmayan çalışacaklardır.

Ülkemizde sağlık kuruluşları ve sağlık alanında faaliyet gösteren işletmeler teorik ve uygulamalı uzmanlık bilgisi sahibi olan gençleri tercih ediyor. Haklı olarak işletmelerin bilinirliği, pazarlanması, müşterilerinin memnuniyeti gibi kriterler sağlık turizmi işletmeciliği programı mezunlarının ilgi görmesine vesile oluyor.

Kimler sağlık turizmi işletmeciliği okumalıdır

  • Turizme ve sağlığa özel ilgisi olanlar
  • Sağlık turizmi pazarlaması üzerine yoğunlaşmak isteyenler
  • Sağlık turizmi ekonomisini yakından takip edenler
  • Temel bilgi teknolojilerine sahip olanlar
  • Davranış bilimleri konusunda yeterlilik sahibi olanlar ya da olmak isteyenler
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Hakkında Bilgi

bu bölümde ilgilenebilirler.

Sağlık turizmi teknolojisi maaşı

Niçin sağlık turizmi işletmeciliği okunmalıdır

Kimsenin fark edemediği ama önemli bir tercih olması sebebiyle bu programın okunmasında yarar var. İsminde işin sırrı gizli olduğu anlaşılmaktadır. Bir sağlık, iki turizm kavramları birleştirilmiş. Sağlık kavramının içinde oldukça geniş bir alan mevcuttur. Yani tıp bilimi burada devreye giriyor. Dolayısıyla ister istemez tıbbi terminolojiden anlamak gerekiyor.

Biyoistatistik gibi konular sağlık için ilgi çeken bir bölümdür. Öğrencilere ayrıntılı bir şekilde olmasa da hastalık ile ilgili olan tıbbi terimler öğretiliyor. Yani kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, kulak-burun-boğaz, göz, üro-genital sistem nöroloji ve psikiyatri terimleri, gastrointestinal sistemler, dermatoloji terimleri, endokrinoloji terimleri öğretilerek turizmin sağlık alanında gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Ayrıca öğrencilere genel muhasebe dersleri, insanlarla iletişim bilgileri gibi alanlarda bilgi verilerek etkileşimin güçlenmesine katkı sağlanmaktadır.

Nasıl sağlık turizmi uzmanı olunur

Lise eğitimi sonrasında gireceğiniz YKS sınavında sağlık turizmi işletmeciliği için gerekli puan türü TYT’den alacağınız puanlar bu bölüme girmeniz için yeterli olacaktır. Evet, şimdilik bu bölümü tercih eden öğrenci sayısı çok fazla değil. Gençler daha ziyade bilinmiş, tanınan, en çok tercih edilen bölümler üzerine yoğunlaşıyor. Oysa gözden kaçırdıkları, başarı sıralaması çok yüksek, herkesin rahatlıkla girip eğitim alacağı sonrasında iş bulacağı sağlık turizmi işletmeciliği bölümü dikkatlerden kaçıyor. 2 yıl eğitim sonrasında sizlere iş imkanları açılmış oluyor.

Sağlık turizmi teknolojisi okumak

Sağlık turizmi işletmeciliği bölümü taban puanları başarı sıralaması

Türkiye’de şimdilik Sadece 4 üniversitemizde okutulan bu program herkes için girilebilecek uygun başarı sıralaması ve taban puan şansı veriyor. Sağlık turizmi işletmeciliği bölümü başarı sıralaması ve taban puanları şu şekildedir;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Yapmak

TYT taban puanı 174 ile 220 arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye başarı sıralaması ise 1712000 olarak kayıtlara girmiş. Yani bu şu demek oluyor; puan ve başarı sıralaması şimdilik düşünenlere fazla bir zorluk çıkarmayacak. Herkes rahatlıkla sağlık ve turizm ile ilgili bir okulda okumak istiyorsa tercih edip giriş yapabilir.

Hangi üniversitelerde okutuluyor

Kütahya Dumlupınar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Sivas Cumhuriyet, Harran Üniversiteleri olarak tercihlerinizi düşünebilirsiniz.

Sağlık turizmi teknolojisi bölümü mezunları ne iş yapar

Özel ya da kamu alanında sağlık üzerine turizm İşletmeciliği yapan işletmelerde üst düzey yönetici görevine getirilebilirler. Sizin de malumunuz olduğu üzere özellikle termal turizm Türkiye’de hızlı bir ivme gösterdi. Dolayısıyla rekabet her geçen gün sertleşmektedir.

İşletmeler üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmuş uzmanlardan destek almak isteyecektir. İş aramak istemeyen, rahat bir sektörde önemli bir pozisyonda çalışmak isteyenler sağlık turizmi işletmeciliği bölümü okuyup hedeflerine ulaşabilir.

Sektör henüz istediği nitelikli eleman ihtiyacını gidermiş değildir. Bu kapsamda hem sağlık hem de turizm yeterliliğine sahip olan personellere ihtiyaç duyulmaktadır.

Sağlık turizmi teknolojisi uzmanı olmak

Sağlık turizmi teknolojisi iş imkanları

Sağlık turizmi teknolojisi mezun olanların iş imkanları her geçen gün artıyor. Çünkü işletme sayısı da Türkiye genelinde sürekli artış gösteriyor. Programdan mezun olanların yapabileceği işler şunlardır;

Müşteri temsilciliği, operasyon sorumlusu, sağlıklı yaşam koçu, turizm işletmecisi gibi iş imkanları bulunmaktadır. Henüz çok yeni bir sektör ve iş alanı olarak ortaya çıkmış bulunan bu bölüm zamanla diğer üniversitelerde de okutulacağı su götürmez bir gerçektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Yapmak

Sağlık turizmi işletmecisi iş imkanları bölümden mezun olanların ne kadar avantajlı olduklarının da bir göstergesi olacaklar. İşin tuhaf kısmı bölümü bulunan üniversitelerde kontenjanların dolmamasıdır. Yakın gelecekte en çok tercih edilen 2 yıllık önlisans bölümleri arasında en üst sıralarda yer alacağını tahmin ediyoruz.

Sağlık turizmi teknolojisi mezunu maaşı

Sağlık turizmi teknolojisi mezunu ne kadar maaş alır açıklayalım. Türkiye’de termal kaplıcalar giderek sayısını artırıyor. Dolayısıyla şifalı sulardan yararlanmak isteyen hastalar uzmanlar eşliğinde çalışıyor başta cilt hastalıkları olmak üzere selülit, kilo sorunları, bağırsak ve mide hastalıkları, romatizma, kadın doğum hastalıkları, sinir sistemi bozuklukları, kas ağrıları, solunum yetmezliği gibi rahatsızlıkların giderilmesine yönelik yetişmiş eleman ihtiyacı var. Bu soruna kaynak olarak da sağlık turizmi teknolojisi bölümü mezunu olan yetkin kişiler yetişiyor.

Termal şifalı sular üzerine işletmesi bulunan kuruluşlar mecburen alanında bilgi birikimi olan kişileri işletmesinde çalıştırmak istiyor. Sağlık turizmi teknolojisi uzmanı maaşı da taleplere göre yükseliyor. Deneme amaçlı ilk girişte belki asgari ücret teklif edilebilir, ancak referansı olan kendini kanıtlamış sağlık turizmi uzmanı maaşı birkaç yıl içerisinde tahminlerin üstüne çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?