Sağlıklı Düşünün!

Sağlıklı Düşünün!

 Sağlık denilince aklımıza genelde organlarımızın düzenli çalışması düşünülür. Oysa sağlığı düzeltmenin bir başka yolu da düşünce tarzını değiştirmek olduğu pek çok insanın aklına gelmez. Düşünce tarzının yediğinizi, içtiğinizi, spor yapmanızı, stresle nasıl başa çıktığımızı, hedeflerinizi, eğlencelerinizi, mutluluğunuzu, hayal kırıklıklarını, girdiğiniz riskleri ve ne kadar uyku uyuduğunuz gibi bölümleri içerir ki bu sağlıklı bir insan olmak […]

 Sağlık denilince aklımıza genelde organlarımızın düzenli çalışması düşünülür. Oysa sağlığı düzeltmenin bir başka yolu da düşünce tarzını değiştirmek olduğu pek çok insanın aklına gelmez. Düşünce tarzının yediğinizi, içtiğinizi, spor yapmanızı, stresle nasıl başa çıktığımızı, hedeflerinizi, eğlencelerinizi, mutluluğunuzu, hayal kırıklıklarını, girdiğiniz riskleri ve ne kadar uyku uyuduğunuz gibi bölümleri içerir ki bu sağlıklı bir insan olmak için mutlu olmamıza katkı sağlayan özelliklerdir.

Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı bir hekime gittiğimiz zaman düşüncelerimiz ve sağlık arasındaki ilişkiyi tam manasıyla anlayamadıkları için doktorlar düşünceleri ele alarak vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir, geleceğimizi ve ameliyat sonrasında çok hızlı bir şekilde iyileşebileceğinizi, bunun da acıyı hızlı bir şekilde absorbe edeceğini ve daha uzun bir hayat yaşayabileceğimizi salık verirler.
Sağlıklı yaşayabilmek için olumlu düşünmeniz gerektiğini bilmeyen yoktur. Çünkü sağlık, sadece fiziksel özelliklerimizle değil, psikolojik yanımızı da içerdiği için öncelikle sağlıklı düşünmek temel prensip olmalıdır.

Sağlıklı yaşam

Sağlıklı düşünmek için ne yapmalıyız

 1. Kafanızı rahatsız eden herhangi bir şey varsa bunu kafanızdan silmek için hemen harekete geçin, onu iyileştirinceye kadar uğraşın.
 2. Hayatı ya siyah ya da beyaz gibi yorumlamaktan, birçok şeyin gri bölgelerinin de olduğunu, bu sebeple kafanızı herhangi bir konuda genelleme yapmaktan uzak tutun. Ben asla… gibi cümleler kurmayın. Bütün insanlar… Bütün kadınlar… gibi şekillerle kafanızı doldurmayın.
 3. Herhangi bir konuda her şeyin en iyisini mi istiyorsunuz yoksa kendinizi en kötüsüne göre mi hazırladığımıza önceden karar vermelisiniz.
 4. Bir şeyin en iyisi olamadım, diye kendinizi yiyip biliyor musunuz, o zaman en iyisi olamayacağınıza kendinizi inandırın ya da en iyi olmak için gerekli şartları yerine getirin.
 5. Geçmişte yaşanan olayları hatırladığınızda iyi şeyleri hatırlamaktan yana tavır sergileyin, kötü şeyleri silin gitsin.
 6. Duygularınıza başkaları tarafından mı yönlendirilerek hakim oluyorsunuz, yoksa kendinizi kontrol edebiliyor musunuz, bunu test edin.
 7. Mükemmel biri olmadığınızı düşünerek yaptığınız bazı işleri yarıda  bırakıyorsanuz, bunu asla yapmayın.
 8. Herhangi bir işi yapacağınızda korkularla mı, yoksa isteyerek mi, motive olduğunuza karar verin. Korkularınız varsa onların üzerine gidin.
 9. Başka insanları sürekli eleştiriyor ve kendinizi haklı buluyorsanız, bu davranışınızdan bir an önce vazgeçin.
 10. Değişebileceğinizi kendinizi inandırın ve değişim için harekete geçin.
 11. Kendi fikirlerinize, düşüncelerinize değer verin, kendinizi önemli hissedin. Asla şüpheci yaklaşımlarda bulunmayın.
 12. Olmadık yerde kendinizi rahatsız veya suçlu hissetmekten vazgeçin.
 13. Ne derecede olursa olsun her türlü eleştiriye sabır gösterin. Elinizden geldiğince eleştirileri dikkate alarak yaşayın.
 14. Herhangi bir konu hakkında ilk izleniminiz düşünceniz olumsuz ise bunu olumlu yönde geliştirmeye çalışın.
 15. İnsanlar kendi başarılarını başkalarına anlatmaktan imtina ederler, siz kendi başarınızı kendi kendinize takdir edebilirsiniz.
 16. Arada bir vücudunuzun sizden ne istediğini dinleyin.
 17. Yaşantınızda değişmesini istediğiniz şeyleri kendinize inanacağınız bir şekilde karar vererek, yeni bir başlangıç için adım atın.
 18. Hayattan fazla büyük beklentilere girmeyin, normal olabilecek şeyler isteyip, mucizeler beklemekten vazgeçin.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şampiyon 'Engel' Tanımaz

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?