Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

 Sait Faik Abasıyanık’ Hayatı 1906 yılında Adapazarı ilimizde doğan Sait Faik Abasıyanık ilköğrenimini aynı şehirde tamamladıktan sonra ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayıp Bursa Lisesi’nde bitirmiştir. Sait Faik üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamlamadan ayrılmış, iktisat öğrenimi için İsviçre’ye gitmiş, oradan da Fransa geçmiş, sanat ve edebiyat merak yüzünden farklı okullarda eğitim görmüştür. Sait Faik Abasıyanık 1935’te tekrar Türkiye’ye […]

 Sait Faik Abasıyanık’ Hayatı

1906 yılında Adapazarı ilimizde doğan Sait Faik Abasıyanık ilköğrenimini aynı şehirde tamamladıktan sonra ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayıp Bursa Lisesi’nde bitirmiştir. Sait Faik üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamlamadan ayrılmış, iktisat öğrenimi için İsviçre’ye gitmiş, oradan da Fransa geçmiş, sanat ve edebiyat merak yüzünden farklı okullarda eğitim görmüştür.

Sait Faik Abasıyanık 1935’te tekrar Türkiye’ye dönmüş ama kısa aralıklarla çeşitli sebeplerle yurtdışına gidip gelmiştir.
Sait Faik’in kişilik yapısı sürekli kalıcı bir iş yapmak için pek uygun olmadığından hep programsız, düzensiz tuhaf çalışmaları olmuştur.

Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik 1953’te Mark Twain Derneği’ne onur üyesi olarak seçilmiş, bu ödüle de modern edebiyata katkıda sağladığı için layık görülmüş.
Sait faik cumhuriyet dönemi edebiyatımızın en önemli hikayecilerinden biridir. İlk hikaye kitabı 1936 yılında yayınlanmış ve çok beğenilmiştir.
Sait Faik hikâye, roman, şiir türlerinde farklı türde eserler yazarak Türk edebiyatına katkıda bulunmuş bir romanı yabancı dile çeviriler yapılarak satılmıştır. Sait Faik’in en çok ağır basan yönü hikayecilik olmuştur.
Sait Faik yazdığı hikayelerde büyük doğa olaylarını değil de basit küçük olayları anlatmış, insanların doğaya ve hayata bakışlarını bir bütün olarak tasavvur etmiş, insanların dünyayı algılamalarını kendi duygularıyla izlenimleriyle yeniden şekillendirir. Sokak satıcısından balıkçıya kadar, her türlü farklı insan kesiminin çalışmasını sevgisini de katarak anlatmıştır.

Sait Faik sade, günlük hayattan konuşmalarla zayıf insanları savunmuş, doğaya karşı insanların acımasızlığını  dile getirecek çıkarcı ve acımasız insanları eleştirmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Atık Kerestelerden Kedi Barınağı

Sait Faik’in Eserleri

Sarnıç, Lüzumsuz Adam, Şahmerdan, Mahalle Kahvesi, Semaver, Kumpanya, Havuzbaşı, Alemdağda Var Bir Yılan, Az Şekerli, Tüneldeki Çocuk, Seçme Hikayeler en bilindikleridir.

Sait Faik 2 tane roman yazmıştır; Birtakım İnsanlar ve Kayıp Aranıyor. Bir tane de şiir yazmış bunu da ‘Şimdi Sevişme Vakti’ kitap adıyla yayımlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?