Şampiyon ‘Engel’ Tanımaz

Şampiyon ‘Engel’ Tanımaz

Hayata karşı mücadelesini devam ettiren insanlar, zorluklar karşısında asla yılmaz. İki sene önce halter sporunun gönül vererek durmadan çalışıp Türkiye şampiyonu olan bir haltercinin hikayesini anlatmak istiyoruz. 17 sene önce bir kaza sonucunda dizleri kesilerek bacaklarını kaybeden, ancak yaşama azmini asla kaybetmeyen Samsunlu kepçe operatörü Kaner Altıntaş ibretlik bir hayat hikayesi sergiliyor. Bulunduğu bölgede spor […]

Hayata karşı mücadelesini devam ettiren insanlar, zorluklar karşısında asla yılmaz. İki sene önce halter sporunun gönül vererek durmadan çalışıp Türkiye şampiyonu olan bir haltercinin hikayesini anlatmak istiyoruz.

17 sene önce bir kaza sonucunda dizleri kesilerek bacaklarını kaybeden, ancak yaşama azmini asla kaybetmeyen Samsunlu kepçe operatörü Kaner Altıntaş ibretlik bir hayat hikayesi sergiliyor.

Bulunduğu bölgede spor salonu olmadığı için 25 kilometrelik yolu gidip gelmek, hele bir de bacakları olmayan biri için kolay anlaşılır bir durum değildir. Haftanın altı günü aralıksız antrenman yapmak da engellerin aşılması, hayata karşı mücadele edilmesini göstermek için büyük bir örnektir.

2002 senesinde Trabzon’da çalıştığı bir inşaatta temel kazarken birden iş makinasının kayarak eğimli arazide 7 takla atarak iş makinasının içinde feci şekilde yaralanan Altıntaş, acilen hastaneye hastahaneye kaldırılmış. Yoğun bakımdan sonra tedavi yapılmış, ancak bacakları dizlerinden kesilmiş. Ayakları olmayarak hayata devam etmek zorunda kalmış. Her iki bacağı da kesilen Kaner Altıntaş’ın yapılan rehabilitasyon tedavilerinden sonra hayata tutunma isteği artmış. Bunun neticesinde de önce atıcılık sporuna merak sarmış. Ancak daha sonra halter ilgisini çekmiş. Böylece 2014 senesinde başladığı halter sporu ile hayata tutunmaya başlamış. Altıntaş aynı sene Türkiye Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası elemelerinde ikinciliği elde etmiş. Yılmamış, çalışmış ve nihayet geçen sene de Türkiye birinciliğini elde etmiş.

BENİM TEK ENGELİM, İNSANLARDIR

Engelli kardeşimiz Kaner Altıntaş yaşadıklarını şöyle özetlemeye çalışıyor:
‘Yaşadığım beklenmedik kaza sonrasında engelli kaldım. Fakat hayata asla küsmedim. Aklımdan farklı düşünceler geçirdim. ilk önce atıcılığa merak sardım ancak onda yeterince başarılı olabileceğini düşünmediğim için halter sporunun geçmeye karar verdim. 25 kilometre uzaklıktaki bir Samsun mahallesinde ikamet ettiğim için antrenman yapmaya gidip gelmekte biraz zorlandım. Ancak her şeye rağmen antrenmanlarımı aksatmamak için çalıştım. Eksik yönlerimi evde gidermeye gayret ettim. Çok sıkı bir çalışma programım olduğu için sürekli vegayretli çalıştım. Haltere ilk başladığım zamanlar şampiyon olma hedeflerim yoktu. Sadece hayata tutunmak için bir uğraş olarak düşünüyordum. Fakat ilerleyen zamanlarda engelliler için de başarının önemli bir motivasyon aracı olduğunu anladım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ucuz Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

ENGELLİLERE TAVSİYELER

Engelli arkadaşlarıma asla hayata küsmesin. Engellerini yenmek için azimle çalışarak hayata tutunmalarını tavsiye ediyorum. ancak engellilerin çoğu nedense kendine pek güvenemiyor. Benim gibi farklı sebeplerden engelli olmuş arkadaşlarla görüşüyorum. Başarabilecekleri halde hiçbir şey denemeden oturup bekleyen insanları görünce çok üzülüyorum. İnsanların bir konuda başarılı olmaları için illaki sağlam bir bedene sahip olmaları gerekmiyor. Engelli olup da faydalı işler yapılacak farklı etkinlikler var. Engelli insanlar da başarılı olabilmektedir. Engelli insanlara toplumun destek vermesi halinde kendilerine göre yapabilecekleri çalışmalar vardır. Aslında ben de bir engelli değildim, ama hayat beni bu duruma getirince engelli oldum. Ben bu engelden çok şikayetçi değilim. Benim tek engelim insanlar. Ben hiç kimseden yardım beklemiyorum. Kimsenin bana acımasını da istemiyorum. Sadece kimse bana engel olmasın yeter. Benim mücadelem insanlarladır, hayatla değil.’ diyerek duygularını dile getiriyor.


Kaner Altıntaş ve antrenörü Gökhan Göktaş

Kaner Altıntaş’ın halter antrenörlüğü yapan Gökhan Göktaş ise sporcusunun spora başlamasının ardından birlikte hedef belirleme yaptıklarını, daha sonra bu hedefi gerçekleştirmek için sürekli düzenli antrenman yaptıklarını söyledi. Kaner Altıntaş’ın Sabah 09.00’dan akşam 21.00’e kadar antrenman yaptığına vurgu yaparak, sporcusunun çok hırslı olduğunu, yoksa iki sene içerisinde bu kadar yüksek seviyeye gelemeyeceğini söyledi.

Göktaş, şimdiki hedeflerinin önümüzdeki Avrupa Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda madalya almak olduğunu, bu amaçla da yoğun tempo ile çalıştıklarını dile getirdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uyku ve Rüya İlişkisi

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?