Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar

Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar

Sanal kart hakkında bilgisi olan insanlar son zamanlarda e-ticaret sitelerinin sunduğu fırsatlar sebebiyle alışveriş merkezlerinin esiri olmaktan kurtuldu. Bilinçli tüketiciler mağaza mağaza gezmeden, yorulmadan oturduğu yerden dilediği ürünü, eşyayı, hizmeti, sanal kartın avantajları ile kapısına kadar gelmesine fırsat veriyor. Kredi kartını biliyorsunuz. Sizlere paranız olmadığı halde alışveriş ve para harcama fırsatı vermektedir. Fakat bazı e-ticaret siteleri […]

Sanal kart hakkında bilgisi olan insanlar son zamanlarda e-ticaret sitelerinin sunduğu fırsatlar sebebiyle alışveriş merkezlerinin esiri olmaktan kurtuldu. Bilinçli tüketiciler mağaza mağaza gezmeden, yorulmadan oturduğu yerden dilediği ürünü, eşyayı, hizmeti, sanal kartın avantajları ile kapısına kadar gelmesine fırsat veriyor.

Kredi kartını biliyorsunuz. Sizlere paranız olmadığı halde alışveriş ve para harcama fırsatı vermektedir. Fakat bazı e-ticaret siteleri güvenlik açısından insanlarda şüphe uyandırmaktadır. Kart bilgilerini kimseyle paylaşmak istemeyen tüketiciler bulunmaktadır. Dijital ortama yabancı, güvenlik konusunda şüpheci olan insanlar bu sebeple sanal mağazalardan alışveriş yapmıyor. Bankalar bu tip müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla bir çözüm yolu buldu.

Evet, gerçekten de oldukça güvenli bu alışveriş sisteminin adı sanal kart olarak adlandırılmaktadır.

Sanal kartın avantajları nelerdir

Sanal kart nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, sanal kartın avantajları nelerdir sizlere sırayla bahsedelim.

Kredi kartı kullanan müşterilerin hem normal ticaretlerde hem de internet aracılığıyla yapılan alışverişlerde sıkıntı yaşamaması amacıyla bankalar tarafından oluşturulmuş olan, gerçekte olmayan normal kredi kartına bağlanarak internetten alışveriş fırsatı sunan uygulamaya sanal kart adı verilmektedir.

Sanal kart ne amaçla kullanılır

İnternet ortamında e-ticaret siteleri ile alışveriş yaparken güvenlik açığı olduğunu düşünüyorsanız, Banka bilgilerinizi üçüncü kişiler tarafından ele geçirileceğini düşünüyorsanız sanal kart uygulamasını kullanabilirsiniz. Kredi kartınızdaki bütün özellikler sanal kart içinde geçerlidir.

Sanal kartın avantajları, başvuru yaptığınız zaman size otomatikman sanal kart numarası verilir. Böylece anlık olarak kullanacağım bilgiler ile internette rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ziraat Mühendisi İş İmkanları-Maaşı-Görevleri

Sanal kart nereden alınır

Fiziki olarak elinize almadan sadece sanal olarak internet sitelerinden alışveriş yapmanız için kısa süreli olarak sizlere oluşturulan 16 haneli alışveriş kart numarasına sanal kart adı verilmektedir. 1-2 saat süre zarfında kullanmanız için oluşturulan sanal uygulamaya sanal kart adı verilmektedir.

Bu kartınızı hesabınızdan alışveriş yapacağınız miktar kadar para aktarabilirsiniz. Sonra da belli süre içinde bu kartı kullanıp hesabını otomatikman sistem kapatır. Eğer bu kart içinde harcamadan para kalırsa bu para otomatikman hesabınıza geri aktarılacaktır.

Sanal kart nasıl temin edilir

Kredi kartı başvurusu yaparken finans kurumları bankalar sizlere sanal kart talep edip etmeyeceğimizi sorabilir. Ya da bazı bankalar bunu sormaya gerek duymadan size sanal kart oluşturma imkanı tanıyabilmektedir.

Anlık kart oluşturmak zorunlu değildir. İsteyen kullanıcılar kendileri isterse internet bankacılığı işlemlerinde sanal kart oluşturabilir.

Sanal kartla alışveriş güvenli midir?

Sanal kart nasıl oluşturulur

Kredi kartının aldığını bankanın internet bankacılığı uygulamasına giriniz uygulama içinde sanal kart oluştur sekmesi mutlaka vardır. Oraya girdiğiniz zaman sanal kartı aktif etmeniz gerekir. Bu kart fiziki kart olmayacaktır. Ekranda sadece 16 haneli kart numarası gözükecektir.

Normal kredi kartında olan bütün bilgiler sanal kartta da ekranında görünecektir. Son kullanma tarihi, saati, CVC kodu, kredi kart numarası, kullanıcı adı gibi kredi kartındaki bütün bilgiler aynen sanal kartta da gözükecektir.

Alışverişimizi yaparken sanal karttaki bilgileri girmeniz size internet alışverişlerinde güvenlik açığını sıfıra indirecektir. Böylece geçici olarak bankamız tarafından size verilen anlık kullanım kartı da diyebileceğimiz sanal kart sizi ve kredi kartı bilgilerinizi üçüncü kişilerin tehdidinden koruyacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kimya Teknolojisi-Teknikeri Hakkında Bilgi

Sanal kartla alışveriş güvenli midir?

Evet sanal kart yüzde yüz güvenlidir. Anlık alışveriş fırsatı sunar. Çünkü banka tarafından size birkaç saatlik alışverişiniz için tanzim edilmiş olan numaraları da geçici olarak size sunulan özel bir alışveriş fırsatıdır.

Tüketiciler internet ortamında kredi kartıyla alışveriş yapmaktan çekilmektedir. çünkü basından medyadan duydukları farklı haberler sebebiyle mağdur olan insanlar bulunmaktadır. Bu mağduriyeti yaşamak istemeyen insanlar sanal kart nedir ne işe yarar sanal kartın avantajları nelerdir öğrenmek istiyor.

Biz de bu tedirginliğin ortadan kalkması güvenli bir internet alışverişi yapmak için onlara konu ile ilgili bilgilendirme yaptık. Merak ettiğiniz, açıklanmasını istediğiniz başka durumlar varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?