Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir

Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir

Konut alımında veya satışında bedel nasıl belirlenir? Gerek konut alımı yapılacak olsun, gerek konut  satışı yapılacak olsun değeri nasıl ölçülür, neye göre fiyat belirlenir konu hakkında sizlere fikir vermek amacıyla bu yazımızda hazırladık. İnsanlar bazen ev sahibi olmak için hesap yapar. Bazen de elindeki konutu satarak başka yatırım yapmayı planlar. Her iki durumda da alıcı veya […]

Konut alımında veya satışında bedel nasıl belirlenir?

Gerek konut alımı yapılacak olsun, gerek konut  satışı yapılacak olsun değeri nasıl ölçülür, neye göre fiyat belirlenir konu hakkında sizlere fikir vermek amacıyla bu yazımızda hazırladık.

İnsanlar bazen ev sahibi olmak için hesap yapar. Bazen de elindeki konutu satarak başka yatırım yapmayı planlar. Her iki durumda da alıcı veya satıcı için konutun değeri bedeli çok önemlidir. Alacak için uygun fiyata bir konut almak açısından önemli. Satıcı için de elindeki malı en iyi fiyata satma düşüncesi yatmaktadır. Bu amaçla hem alan hem de satanın zarar görmemesi için uygun orta yol nasıl bulunur…

Konutun bedelini hesaplama

Bu konu hakkında fikir vereceğiz. Çünkü konut sahibi olmak isteyenler genelde satın alacağını konut hakkında ve özellikle değeri, bedeli, ederi ile ilgili fazla bilgi sahibi değildir. Özellikle büyükşehirlerde bazı semtler, ilçeler büyük talep gördüğü için belli bir konut fiyatı belirlenemiyor. Bu sebeple farklı bileşenlerin oluşmasıyla konutun bedeli hesaplanabilmektedir.

evin değerini arttırmak için

Günümüz piyasa şartlarında konut bedelini ortaya çıkarmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi konut bedeli ile kira fiyatı ilişkilendirilmesi olduğu bilinmektedir. Yine farklı uygulamalar ile de konut bedeli hesaplanmaktadır.

Konut alım satımında fiyat neye göre belirlenir

Türkiye bono tahsilat getirisi yıllık olarak hesaplandığında yüzde 12’ler civarındadır. Aynı şekilde yıllık enflasyon rakamları da yüzde 10 civarında hesaplanırsa satılacak ya da satın alınacak konutun bedeli ile kira değeri arasında ortalama 200 kat gibi bir değer oluşmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Etkileyici CV Nasıl Yazılır

Satılacak veya satın alınması düşünülen komutunu değeri kısaca hesaplamak gerekirse, konutun kira değeri ile konutun gerçek değeri arasındaki ilişki değişkenlik gösterebilir.

Örnek olarak vermek gerekirse, kira bedeli 1200 lira olan bir konut satış bedeli olarak 230 bin lira civarında bir rakama tekabül etmektedir. Bu rakam Türkiye’nin her yerinde geçerli değildir. Ortalama rakamlar dikkate alındığı zaman konut değeri bu şekilde hesaplanabilir, ancak farklı sebeplerden dolayı konutun değeri artabilir ya da düşebilir.

Yoğun talep gören bir semtte veya ilçede konut değeri bu rakamların iki üç katına kadar çıkabilir. Çünkü eğer talep yoğunsa, yani alıcı fazlaysa satıcı istediği rakama müşteri bulabilir. Tersi bir örnekle açıklamak gerekirse biraz önce belirlediğiniz konut değeri tam tersine satılamıyorsa alıcı bulmakta güçlük çekiliyorsa fiyat 100 bin liraya kadar düşebilir. Durum tamamen konutun ilgi görmesiyle doğrudan orantılıdır.

Konutun değerini artırmak için ne yapılmalıdır

Biraz önceki belirlediğimiz ortalama konut değerinden memnun olmayanları satmak istediği konutun değerini arttırmak için farklı yöntemler uygulanabilir. Satılacak konut biraz yıpranmış ise tadilat yaptırılabilir. Binanın dış cephesi boya badana yapılabilir. dış cephe siding yapılabilir veya mantolama işleri yaptırılabilir. Böylece görünüm olarak alıcıların ilgisini çekebilir. Doğal olarak 10000 20000 lira masraf yaptıysanız siz de bunun iki katı kadar konutun değerini arttırabilirsiniz.

Ev (KONUT) alım satımında fiyat nasıl belirlenir

Her şeye rağmen her şeyin fiyatını piyasa belirler. İster araba olsun ister konut olsun fiyat alıcının ilgisine göre ortaya çıkmaktadır. Yani alıcısı yoğun bir bölgede yaşıyorsanız konutu istediğiniz fiyata satma şansımız olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir Evde Ek İş Fırsatları

Ancak ilgi görmeyen, kimsenin tercih etmediği bir bölgede konut satmaya çalışıyorsanız fiyatı kimse sormazsa satış biraz sıkıntılı olabilir.

Konut satmadan ya da satın almadan önce ne yapmak gerekir

Konut satmadan ya da satın almadan önce satın almayı düşündüğünüz bölgedeki diğer konutların benzer özellikteki dairelerin fiyatlarını araştırmakta fayda vardır.

En önemli konu satın almayı düşündüğünüz konutun kredi çekmek için uygun olup olmadığını bilmek gerekir. Çünkü bazı konutlar çok bakımlı görünebilir ancak bankalar satın alınmaya düşündüğünüz konut için çok yaşlı ise kredi onayı vermeyebilir.

Bu sebeple öncelikle kredi ile konut alacaksanız kredi çekmek istediğiniz banka ile görüşünüz. Konut alımında veya satışında bedel nasıl belirlenir onların da fikrini alın. Ne kadar kredi verebileceklerini öğrenin. Uygun konut kredisi ile beğendiğiniz, içinize sinen bir konut bulursanız satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?