Savaş Dehası; Atilla

Savaş Dehası; Atilla

Kabileleri ziyaret ederek diğer liderlerden sadakat yemini almaları gerekiyordu. Hun İmparatorluğu ayakta kalmalıydı. İkisi onlara katılmayı reddetti. İki kardeş hükümdarlığı kimseye bırakma niyetinde değildi. Hükümdar öldükten sonra yönetime kimin geçeceğini belirleyen usul yoktu. hükümdarın akrabaları aralarında savaşarak ülkeyi kimin yöneteceğini belirledi. Atilla ve kardeşi bilgileri toplayarak liderlik görevi için acımasızlığını ve kararlılığını görenler mecbur kalıyordu. […]

Kabileleri ziyaret ederek diğer liderlerden sadakat yemini almaları gerekiyordu. Hun İmparatorluğu ayakta kalmalıydı. İkisi onlara katılmayı reddetti. İki kardeş hükümdarlığı kimseye bırakma niyetinde değildi. Hükümdar öldükten sonra yönetime kimin geçeceğini belirleyen usul yoktu. hükümdarın akrabaları aralarında savaşarak ülkeyi kimin yöneteceğini belirledi. Atilla ve kardeşi bilgileri toplayarak liderlik görevi için acımasızlığını ve kararlılığını görenler mecbur kalıyordu.

Avrupa Hun imparatorluğu’nda yaşanan bu gelişmeler Roma’nın dikkatinden kaçmadı. İmparator Valentinyanus bu konuyu tartışmak için toplamıştır. İmparatorluğun Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmak zorunda kalmıştı. Ekomik siyasi olarak.

Avrupa Hun imparatorluğu 180 derece dönebilen savaşçıları ne kadar hızlı olduğu biliniyordu. Atilla’ya göre kardeşinin sakin yapsın gelişmesini engeller. Atilla önce Doğu Roma ile olan anlaşmayı iptal etti. Yunanistan’a kadar önüne gelen her şehri kısa bir sürede ele geçirdi. Problemi olmadığını söylediğinde haklıydı ancak Atilla’nın işi bittiğinde ne kadar rüzgarı arkanıza da alsanız anlaşmanız olan bir devlete savaşacaksınız. Bir sebep bulmanız gerekir.

Tahtın tek varisi kalabilmek için kız kardeşi ile Atilla’nın evlenmesine engel oluyor. Prenses 450 yılında ağabeyine misilleme olarak Atilla’ya bir mektup ve yüzük gönderdi, nişanlandıklarını söylüyordu. Atilla ayağına gelmiş fırsatı hemen Valentinyanus’a haber göndererek kardeşiyle evleneceğini ve dolayısıyla Manolya’nın kocası olarak Roma İmparatorluğu’nu artık birlikte yöneticilerini bildirdi. Karşı adım atmakla Atilla ile evlendirilmeyeceğini biiliyordu. O istediği savaş sebebini elde etmişti. O zamana kadar yaptığı en büyük askeri hamleyi gerçekleştirecekti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi

451 Galya seferi için savaş hazırlığına başlaması gerekiyordu ama onları tek başına durduramazsınız. Gotlarla ittifak kurarak birlikte onlara karşı savaşmak fikrini öne sürdü. Gotlara karşı yıllarca mücadele verdikten sonra onlara bu kadar ciddi bir savaşta güvenliği önerdiği için hainlikle suçlandı. Valentinianus durumun ciddiyetinin farkına varamıyor. Eğer Hunlar Galya bölgesine alırsa istila bitmeyecekti. Sadece bir yavaş yavaş onları zayıflatmaya planlıyor aklından geçenleri tahmin edebiliyordu.

Aetius Hunlarla yaşadığı yıllarda onlardan çok şey öğrenmişti. Onlar gibi ata biniyor onlar gibi savaşıyor ve onlar gibi düşünüyordu. Kaçmalar sırasında iki tarafın da birbirine güvendiğinin bir göstergesi olarak karşı tarafa bir tür misafirliğe gönderilirdi. Gönderilen çocuklar gittikleri ülkenin asilleri ile aynı muameleyi, aldıkları eğitim sayesinde birbirlerine çok benziyorlar. Aetius öğrendiklerini kullanarak yüksek yerlere gelmeyi başardı.

Atilla hiçbir savaşı kaybetmemişti. Savaş planları yapmaya devam etti. Düşmanı düşünmeye başladı, nerede olacağını tahmin edip seferine başlamıştı bile. Orta Avrupa şehirleri askerler kuşatma kulesi yapıp yapamayacaklarını sorduklarında etrafına bir bak ormanın ortasındayız, neden yapamıyorum, dedi. Bu diyalog Atilla’nın hiçbir şey imkansız saymadığı her zaman Romalılar için acılara karşı en büyük savunma hattı olmuştur ama artık kendi şehir duvarlarının içinde bile güvenliği yoktu. Tanrınn kırbacından korunmak için bu işi barbar olarak görüp eleştirdikleri insanlardan yardım istemek ayaklar altına alınması demektir. Ancak farklı bir çözüm üretebilecek ne zamanı imkanı vardı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bozuk Paranın Dik Durması
Hun Hükümdarı Atilla

İmparator ile ittifak yapma teklifini kabul etmek zorunda. Kafasındaki soru işaretleri ile yardım istiyor. Hunlar topraklarına doğru yaklaşıyordu. Mantıklı olan Romalılarla işbirliği yapmaktır, çünkü gerekirse Hunları püskürttükten dikten sonra savaşlara kaldıkları yerden devam edebilirler. Ama şimdilik aralarındaki husumet bir süre rafa kaldırılmalı. Eğer acele ederlerse kuşatmayı dağıtıp olası bir düşman saldırısına pozisyonu alamadan yakalanmak istemiyor.

Atilla’nın kampında savaş hazırlıkları devam ederken kahini çağırdı ve savaşın sonucunun ne olacağını sordu. Şaman güçlerle iletişime geçmelerini, askerler için her zaman iyi bir kayıt ve hep Atilla’nın kazanacağını görürdü. Ama kehanetten bu sefer duymak isteyeceği türden değil. Kahin, savaşta bir komutanın kazanacağını, bir komutanın kaybedeceğini ve bir komutanınsa öleceğini söyledi. Tanrınn kırbacı, kahin bu kez işini iyi yapamamış, yaşamasının da bir anlamı yok, dedi.

Atilla Romalıları kendisinden başka hiçbir gücün yenemeyeceğine inanıyor ancak sabah olduğunda Flavius toplamda 80000 kişilik ordularıyla Katalon ovasındaydı. Tanrınn kırbacı gün ışığında araziyi incelememişti. Doğru güzergahı kullanarak yerleşmesi engellenmişti. Önceden pozisyon alıp ordusunun sağ tarafına doğru dağıtmak için merkeze yakın kısmına tutacaktı.

Başarısız imparatorun açıklarını kapatıyor, Roma tarihini ve mirasını korumasını bekliyor. Tarihin en dehşet verici savaşçılarından Atilla yerlerde taş bırakmıyor, yakıp yıkıyordu. Bu yüzden Romalılar ona Tanrı’nın Kırbacı adını vermişlerdi.

Eğer savaşı kaybederlerse Hun imparatorluğu savunmasız kalan Roma’da taş üzerinde taş bırakmayacaktı. Bu yüzden yarısını üzerine yolladı için yardıma gitti. Gelen bir grup tarafından saldırıya uğradılar ve saldırı anı fark ederek savaş hem o hem de tepeden tüm şiddetiyle devam ediyordu. Büyük üstünlük sağlamıştır artık savaşı kazanmak için ne kadar süre bunu başarabilmesi hiç kolay değil. Askerlerin yanında ulaşmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayder Yaylası Gezi İncelemesi

Krallarının nerede olduğunu sorduğunda adından düşüp kaybolduğunu cevabını aldı savaşın ortasından sağ salim çıkarmalı. Bu durumda işine yaradı çünkü Gotlar krallarının kurtarmak için savaşa her zamankinden daha güçlü yüklenmiş, çok büyük bir darbe indirdiler. Düşmanını sadece sayı olarak değil, taktik olarak da yenmek şart. Hava kararmaya başlamasaydı askerleri yok olacaktı. Merkezdeki at üstündeki süvariler hızlarını da kullanarak karanlığın içinde kayboldular. Tarihin en yetenekli savaşçılarından biri olan Hun İmparatoru Atilla hedefini gerçekleştirmesi için…

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?