Savaşların İnsanlara Etkileri

Savaşların İnsanlara Etkileri

 Savaşların hiçbir zaman kazanan tarafı olmamıştır, olmayacaktır da. İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar hep anlaşmazlıklar çıkmış, bunları kavgayla savaşla çözeceğini sanan insanlar hiçbir zaman sorunların üstesinden gelememiştir. İşin acı tarafı, hala geçmişte yaşanan acılardan kimse ders alamamasıdır. Farklı şekillerde yaşanan küçük büyük savaşlar insanlığa olumsuz etkiler bırakmış, onarılmayan yaralar açmış, etkileri uzun yıllar insanların belleklerinden silinmemiştir. Bütün […]

 Savaşların hiçbir zaman kazanan tarafı olmamıştır, olmayacaktır da. İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar hep anlaşmazlıklar çıkmış, bunları kavgayla savaşla çözeceğini sanan insanlar hiçbir zaman sorunların üstesinden gelememiştir. İşin acı tarafı, hala geçmişte yaşanan acılardan kimse ders alamamasıdır. Farklı şekillerde yaşanan küçük büyük savaşlar insanlığa olumsuz etkiler bırakmış, onarılmayan yaralar açmış, etkileri uzun yıllar insanların belleklerinden silinmemiştir.
Bütün bunlara rağmen insanlık hala yine savaşmanın derdinde, öldürmenin, yok etmenin, yıkmanın hesaplarını yapmaktadır. Bu nasıl bir insanlık, anlaşılır  gibi değil… Herkes savaşlardan kazanan taraf çıkmadığını bildiği halde neden kaybetmek için rest çekmektedir.

Savaşın insanlara etkileri vicdansızlık olarak karşımıza çıkar. Büyük yıkımlar olarak insanları etkiler, insanlar çaresizlikten yutkunur, suskunlaşır, savaş sonucunda fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de uzun yıllar kaybolmaz insanların belleğimden. Sakat kalan insanlar çaresizlik içinde hayata tutunmaya çalışırlar. Yakılan, yıkılan binalar, şehirler, yollar insanları hiç düşünmeye sevk etmez,  insafsızlık, acımasızlık alır başımı gider.

Savaşların Etkileri

Savaş ortamında masum yavrular hiç sebepsiz yere uçar gider geldikleri yerlere. Pırıl pırıl yüzler çirkinleşir, ayrılık, hasret, özlem, yokluk, yoksulluk, sefalet, ruh hastası savaş sorumluları tarafından çoğalır gider. Aynı coğrafyada yaşayan insanlar birbirine düşman kesilir. Kimisi terk etmek zorunda kalır yaşadığı, doğduğu, büyüdüğü toprakları; kimileri de bir türlü sebebini açıklayamayacağı büyük korkular sahibi olur, kimse anlatamayacağı.
Savaş çirkinliktir, savaş yokluk, açlık, kirlilik, ayrışma, yok olma, dünyanın canına okumak demektir. Bu olumsuz etkileri bile bile neden inat etmekte devam etmek ister insan geçinenler…

Nedense savaşlar da Müslümanların ensesini bırakmıyor. Uzun zamandır savaşlardan muzdarip olanların Müslüman olması tesadüf mü sizce? Suriye, Irak, Yemen, Afganistan, Sudan, Filistin, Myanmar… Hayali Müslüman terörist icat eden Batılı Şeytanlar hem silah satıyor, hem Müslümanları birbirine kırdırıp belini doğrultmasına izin vermiyor, hem de onların her türlü kaynağını sömürmenin hesabını yapıyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yönetici Sekreteri (Asistanı) Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Cehaletten kurtulmadıkça Müslümanlar şeytanların uşaklığını yapmaya, kan akmaya devam edecektir. Kurtulun artık sömürge olmaktan, bırakın kula kul olmayı. Bu sözlerimiz, hiçbir şey üretmeden hazır kaynakları satıp onursuzca yaşayan Araplara! Ruhunu şeytana satmış Amerika fosil yakıtlarınız bitinceye kadar yanınızdadır, unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?