SAYI ÇEŞİTLERİ KONU ANLATIMI

SAYI ÇEŞİTLERİ KONU ANLATIMI

Matematikte Temel Kavramlar Bu konu ile ilgili Ygs’de pek de azımsanamayacak kadar soru çıkmaktadır. En az 2 veya 3 soru Ygs’de çıkmaktadır. İlk önce rakamla, sayı arasındaki farkı açıklamak gerekir. Rakam, tek basamaklı olan sayıları denir. Televizyonlarda konuşmacılar bazen konuşurken yanlışlık yapmaktadır. İşte enflasyon rakamları, 2016 rakamları, gibi sözler diyorlar. Yanlış. Telefonlar da bulunmaktadır. Oysa […]

Matematikte Temel Kavramlar

Bu konu ile ilgili Ygs’de pek de azımsanamayacak kadar soru çıkmaktadır. En az 2 veya 3 soru Ygs’de çıkmaktadır. İlk önce rakamla, sayı arasındaki farkı açıklamak gerekir.


Rakam, tek basamaklı olan sayıları denir. Televizyonlarda konuşmacılar bazen konuşurken yanlışlık yapmaktadır. İşte enflasyon rakamları, 2016 rakamları, gibi sözler diyorlar. Yanlış. Telefonlar da bulunmaktadır. Oysa sayı demeleri gerekiyor. Rakam 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9. Bunlar yani tek basamaklı olanlar rakamdır. Aslında onlar sayı demek istiyorlar… Sayılar ise, rakamların bir araya gelmesiyle çokluk belirtmek için belli kurala göre dizilmiş ifadeli sayılara denir.

Doğal sayılar

Kümelerin eleman sayılarını belirten sayılar. Yani N eşittir 0, 1, 2, 3, diye sonsuza kadar giden kümelerin elemanlarına doğal sayı denir. en küçük doğal sayı 0.

Sayma sayıları ise, doğal sayıların aynısı ama 0 hariç… 1 den başlar, sonsuza kadar devam eden sayılar kümesidır.

Tam sayılar, 1 den başlayıp sonsuza kadar giden pozitif sayılar ile yine 1 den başlayıp sonsuza kadar giden eksi sayılarda. Yani negatif olan sayılar da negatif tam sayılar kabul edilmektedir.

Pozitif tam sayılar, negatif tam sayılar ve sıfırın oluşturduğu kümeye tam sayılar kümesi denir. Kısaca 0 pozitif sayı değildir işareti olmayan bir tam sayı diye adlandırıyoruz. Kimyada nötr gibi…

Rasyonel sayılar kümesi Q ile gösterilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Isı - Sıcaklık Konu Anlatımı

İrrasyonel sayılar virgülden sonraki kısmı bilinmeyen veya a b elemanıdır tam sayılar kümesini kapsar. İrrasyonel yani rasyonel olmayan sayılar denir. İrrasyonel sayılar kümesi de  Q üssü ile gösterilir. yani rasyonel olmayan sayılara irrasyonel sayılar demektir.İngilizce ya da Fransızca kökenli kelimelerden alınan bu isimler rasyonel, mantıklı anlamına gelmektedir. İrrasyonel de mantıksız mantığı olmayan anlamındadır diyebiliriz.

Reel sayılar, reel de günümüzde çok kullanılan gerçek anlamda bir kelimedir. Türkçe gerçek sayılar diye adlandırılır sayı doğrusunda ki bütün sayılarla birebir eşleşebilen sayıların oluşturduğu kümeye gerçek sayılar kümesi denir. Ya da reel sayılar kümesi denir R harfi ile gösterilir.

Sayılar matematiğin temelini oluşturur. İlkokuldan başlayarak üniversiteye kadar hayatımızın her alanında karşımıza çıkacak olan bu sayılar konusu ileriki aşamalarda birbirleri ile ilişkileri ve problemler çözüleceği ve dolayısı ile de dört işlem becerilerinin geliştirileceği muhakkaktır. Matematikte temel kavramlar ile ilgili konu açıklamaları yaptık örnek çözümleri, örnek soruları aşağıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?