Sayı Kümeleri Konu Anlatımı Örnek Soru Çözümleri

Sayı Kümeleri Konu Anlatımı Örnek Soru Çözümleri

SAYI KÜMELERİ HAKKINDA Geleceğe yönelik büyük hedefleri olan öğrenciler matematik ve fen bilimleri sorularını hatasız geçmek durumundadır. Matematik dersinde 9. sınıf öğrencileri sayı kümeleri ile ilgili soruları en ince ayrıntısına kadar öğrenmelidir. Çünkü üniversite YKS sınavında temeli oluşturan konulardan biri hem kümeler hem de sayı kümeleridir. Çok değişken biçimde sarmal yapıda öğrencilerin karşısına ilginç soru […]

SAYI KÜMELERİ HAKKINDA

Geleceğe yönelik büyük hedefleri olan öğrenciler matematik ve fen bilimleri sorularını hatasız geçmek durumundadır. Matematik dersinde 9. sınıf öğrencileri sayı kümeleri ile ilgili soruları en ince ayrıntısına kadar öğrenmelidir. Çünkü üniversite YKS sınavında temeli oluşturan konulardan biri hem kümeler hem de sayı kümeleridir. Çok değişken biçimde sarmal yapıda öğrencilerin karşısına ilginç soru örnekleri çıkacaktır. Bu soruların kolayca çözüme kavuşabilmesi için zamanında en iyi anlatım yapan hocaların hazırladığı videolar izlenmelidir.

Biz de sizlere örnek bir sayı kümesi konu anlatım videosunu veriyoruz. YouTube araştırıldığı zaman benzer şekilde hazırlanmış güzel örnek soru çözümleri olduğunu göreceksiniz. Kalem, kağıt, defter yanınızda mutlaka bulunsun. Hocaların anlatımlarını siz de tekrar ederek çözmeye çalışın, aksi takdirde kalıcılık olmaz.

Matematik dersi deyince ilk aklımıza gelen her insanda olduğu gibi sayılardır. Matematiğin doğası gereği üzerinde en çok durulması gereken konu haliyle sayı oluyor. Tabii sayı deyince de hep bildiğimiz eksiz, kulpsuz sayılar gözlerimizin önünden geçiyor. Oysa sayılar maalesef çok karmaşık olarak soruluyor.

SAYI KÜMELERİ VİDEOLU KONU ANLATIMI

KONUYU KAVRAMAK İÇİN DERSİ TAKİP EDİNİZ

EKRANI BÜYÜTMEK İÇİN VİDEONUN SAĞ ALT KÖŞESİNDEKİ KAREYE TIKLAYIN!

Sayı kümelerinde ilk olarak hepimizin başka olmadığını düşündüğü sayma sayıları ile başlayıp farklı örneklerle açıklayacağız. 2. sırada ise sayma sayılarını da içeren sadece en başına 0 da eklenen sayılar olan doğal sayıları anlatacağız. 3. sırada ise bir türlü önünde eksi bulunan sayılarla aramızın olmadığı ve yine sağına artı olduğu farz edilen ama konulmayan tam sayılar ile beyin cimnastiği yapacağız. Sonrasında da rasyonel olan ve rasyonel olmayan yani irrasyonel sayıların da olduğunu değişik örneklerle size öğretmeye çalışacağız.Oysa bizim düşünemediğimiz çok farklı sayı çesitleri vardır. İşte bu günkü konumuz sayı çeşitleri üzerine olacak. Sayı kümeleri olarak da bilinen ama çoğumuzun bilmediği sayıları ele alacağız.

Sayı Kümeleri Örnek Soru Çözümleri

Bu derste sayı kümeleri örnekleri çözülürken genelde bilinmeyenler olan x y ifadelerinin alabileceği değerler üzerinde sorular sorulur. xy birer doğal sayı olmak üzere… diye başlayan sorular benzer şekilde devam eder gider.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MUTLAK DEĞER KONU ANLATIMI

Öğrencilerin buralarda bocalamaması için bol alıştırmalar yapmaları bilinen bir gerçektir. Zamandan tasarruf etmek için pratik bir şekilde sayı kümesi konusu ile alakalı örnek soru çözümlerinin izlenmesi, pekiştirilmesi öğrencilerin hedeflerine yaklaşmasına yardımcı olacaktır. Gerçi son yıllarda YKS sınav sisteminde öğrencilerin lehine birçok güzellik yapıldı. Örneğin sınav esnasında öğrenciler bütün soruları çözmek zorunda kalmıyor. Sayısal ağırlıklı öğrenciler matematik, fen sorularını çözmeye zaman ayırıyor. Dolayısıyla diğer derslerde çözemedikleri soruların süreleri matematik ya da fen derslerine aktarılmış oluyor. Yani geçmiş yıllarda bütün sorular çözülmesi icap ediyordu, dolayısıyla süre yetişmiyordu. Oysa hem sayı kümeleri soru çözümlerinde hem de diğer benzer konuların sorularının çözülmesinde ekstra süreler sizlere verilmiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?