Seçmeli Din Derslerine Baskı İddiası

Seçmeli Din Derslerine Baskı İddiası

İlkokul dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere verilen zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi, ortaokuldan itibaren bütün sınıflarda ikişer ders saat, liselerde de haftada bir saat zorunlu olarak okutulmaktadır. Ancak ortaokul ve liselerde seçmeli dersler arasında bulunan din, ahlak ve değerler grubundan 3 tane daha seçmeli ders bulunmaktadır. Bunlar Hz. Muhammed’in Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Temel […]

İlkokul dördüncü sınıftan itibaren öğrencilere verilen zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi, ortaokuldan itibaren bütün sınıflarda ikişer ders saat, liselerde de haftada bir saat zorunlu olarak okutulmaktadır. Ancak ortaokul ve liselerde seçmeli dersler arasında bulunan din, ahlak ve değerler grubundan 3 tane daha seçmeli ders bulunmaktadır. Bunlar Hz. Muhammed’in Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler. Bu seçmeli dersler ortaokul ve lise sınıflarında ikişer saat olarak programlarda yer almaktadır.

Dersin seçmeli olmasının aslında okul idaresi tarafından alınan kararla öğrencilere zorlatılarak yapılan seçmeli ders anlamına gelmektedir. Ortaöğretimdeki öğrenciler sekiz yıl boyunca her sene zorunlu olarak seçilecek ikişer saatlik derslerle din eğitimi zaten aldıkları ortadadır.

Din derslerinin zorunlu olarak öğrencilere seçtirmeleri yönünde okul müdürlerine baskı yaptırıldığını öne süren Eğitim-İş, öğrencilere zorla bu dersleri kestirmenin haksızlık olduğunu bildirerek, savcılığa suç duyurusu yapıldı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı olan Eğitim-İş Sendikası, Denizli Şube Başkanı konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Sendika binasında yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda seçmeli olduğu halde zorunlu bir şekilde öğrencilere seçtirilen Hazreti Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Kuran-ı Kerim derslerinin zorunlu tutularak öğrencilere seçtirilmesi için okul müdürlerine yoğun baskı yapıldığı öne sürüldü.

Seçmeli Din Dersleri

Pamukkale ilçesinde bulunan kurum müdürlerine mesaj gönderilerek,  ‘Değerli müdürlerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı, Kuran-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için öğrenci ve velilerin yönlendirilmesi amacıyla gerekli çalışmaları yapılmasını, bu dersi seçen öğrencilerin artırılması ve ders seçme oranlarının tarafıma bildirilmesini rica ederim.’ şeklinde okul müdürlerine baskı uyguluyor.’ denildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrencilere Dersleri Sevdirme

Suç duyurusunda bulunulduğu halde hiç bir işlem yapılmayan kişi de suça ortak olmuş demektir. İlçe Milli Eğitim ve şube müdürleri görevlerini açıkça kötüye kullanmışlardır. Bu konu alenen ve açıkça okul müdürlerine karşı bilişim araçlarını kullanarak baskı oluşturulmuştur. Bu durum 657 sayılı devlet memurları kanunu, ayrıca Türk Ceza Kanunu’na aykırıdır. Eğitim öğretim faaliyetlerinin birliğini sağlamakla görevli kurum yöneticileri seçmeli olan ders yönetmeliğinin dışına çıkıp zorla ders seçme yönlendirmesi yapmaktadırlar. Bu durum yasalara da aykırı bir durum teşkil etmektedir. İlgili yönetmelikte belirtildiği şekli ile seçmeli dersler sınıf öğretmeni bilgisi dahilinde rehber öğretmen, veli ve öğrenci tarafından seçilmesi gerekir. Milli eğitim yönetmeliğinde belirtildiği şekliyle seçmeli derslerin amacı öğrencilerin farklı yeteneklerini ve ilgi alanlarını belirleyerek bu konuda kendilerini gerçekleştirmelerine fırsat sağlamaktır. Pamukkale İlçe Milli Eğitim ve Şube Müdürünün yaptıkları açıkça işlenmiş bir suçtur. Biz de suçluların cezalandırılması için görevimizi yaptık ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.’ şeklinde açıklama yapıldı.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?