Şehir Plancısı Kimdir Ne İş Yapar?

Şehir Plancısı Kimdir Ne İş Yapar?

Yaşadığımız şehirlerin düzenli ve planlı bir şekilde gelişebilmesi için değişiminde etkili rol oynayabilecek teknik, sosyal, estetik ve kültürel etmenleri değerlendirerek düşünen ve karar veren, farklı çözümler bulabilen, bulduğu bu çözümlerde etkin rol oynayan kişiye şehir ya da  kent planlayıcısı denir. Kent planlayıcısı binaların hangi sıklıkta yerleşeceğine karar veren ve nerelere nasıl uygulanacağına, hangi araziye yapılabileceğine, yapılan binaların […]

Yaşadığımız şehirlerin düzenli ve planlı bir şekilde gelişebilmesi için değişiminde etkili rol oynayabilecek teknik, sosyal, estetik ve kültürel etmenleri değerlendirerek düşünen ve karar veren, farklı çözümler bulabilen, bulduğu bu çözümlerde etkin rol oynayan kişiye şehir ya da  kent planlayıcısı denir. Kent planlayıcısı binaların hangi sıklıkta yerleşeceğine karar veren ve nerelere nasıl uygulanacağına, hangi araziye yapılabileceğine, yapılan binaların içinde insanların eğitim, meslek gelir düzeyi gibi durumları dikkate alan, yapılacak çalışmalarda şehrin gelecek dönemde hangi aşamalardan geçeceğini ilişkin öngörülerde bulunması gerekir.

Şehir plancısı, endüstriyel açıdan yerleşim bölgeleri farklı açılardan inceleyerek yerleşim alanları için detaylı mavi mat bilgileri hazırlayarak önceden yaptığı çalışmaları hesaplamaları çalışılacak alan, üzerinde farklı ölçümlemeleri giderek plan taslakları hazırlaması gerekir. Yapılan bu çalışma kabul edilen plan sosyal ve ekonomik yapıya hazırlanarak en uygun şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Şehir ya da  kent planlayıcısının özellikleri

Şehir plancısı olacak kişilerin üst düzeyde tasarım bilgisine ve yeteneğine sahip, akademik açıdan kendini geliştirme matematik uzamsal ilişkiler ön görebilen göz beyin eşgüdümü ile hareket edebilen, çok iyi çizim yapma yeteneğine sahip, olabilen araştırma ve inceleme merakı olan, her türlü insanlarla çok iyi iletişim kurabilen, takım çalışmasına ağırlık verebilen, aynı zamanda iş seyahatlerine çıkmaktan hoşlanan insanlar olması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Kent plancısı olan kişiler, planları alan için üzerine kırılmaz yanmaz plastikten yapılmış astronot adı verilen araçla çalışır. Çizim ve her türlü kırtasiye malzemelerini kullanır. En çok kullandığı malzemesi t cetveli, boya kalemleri, aydinger, rapido olarak sıralanabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Düğün Şekeri Paketleme İşi
Şehir planlayıcısı maaşı ne kadar

Şehir ya da  kent planlayıcısı iş imkanları

Kent plancısı olan insanlar kolay iş bulma imkanına sahip değildir. Çünkü çeşitli araştırmalar için seyahate çıkması gerekir çoğu zaman ekip çalışması yapması gerekir, yaptığı çalışmaları esnasında inşaat, mimar, harita mühendisi, teknik ressam, istatistikçi, meslek gruplarıyla da iletişim halinde olması gerekir.

Kimler  kent planlayıcısı olmalıdır

Şehir plancısı bir kişi sürekli kentle ilgili incelemeler araştırmalar, kentsel danışmanlıklar ilgili işletmecilik ve proje geliştirme alanlarında çalışacaktır. Türkiyede şehir plancıları genellikle belediyeler, bayındırlık ve iskan bakanlığı, iller bankası, devlet planlama teşkilatı, kültür bakanlığı, ulaştırma bakanlığı, tabii kaynaklar bakanlığı, çevre bakanlığı, toplu konut idaresi başkanlığı gibi kuruluşlarda iş bulabilmektedirler. Yine özel bürolar açarak kendi adına çalışma imkanına da sahiptirler.

Şehir planlayıcısı olmak için alınması geren eğitim

Şehir plancısı olmak için üniversitelerin mimarlık mühendislik fakültelerinin şehir ve bölge planlama bölümlerinde eğitim süresi 4 yıl olan lisans eğitimi almak zorundadırlar. Şehir plancısı olmak için kişi toplum ve imar hukuku arasında ilişkiler, doğanın çok iyi anlaşılması ve araştırılması ,yeşil alanların koruma altına alınması, planlama ilkeleri, kentsel tasarım hakkında bilgiler veren dersler görülür.

Şehir planlayıcısı maaşı ne kadar

Şehir plancısı olmak için ayrıca yerleşim özellikleri, ulaşım hesaplamaları, planlama teknikleri, modellerin uygulanmasına yönelik değerlendirme ve objektif karar verme becerisi kazandırılmaya çalış çalışılmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli konuda eğitim esnasında üst üste 2 yıl kısa süreli staj yapma zorunluluğu vardır. Oldukça iyi para kazanma imkanları vardır.  Şehir planlayıcısı maaşı 4000 ile 10000 TL kadar olabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?