Şehitleri Anma Günü

Şehitleri Anma Günü

18 Mart 1915’te Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle 2002 yılından beri 18 Mart Şehitler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Çanakkale Savaşlarında Türk ulusunun vatanı için, özgürlüğü için gözünü kırpmadan canını seve seve vereceğini ve bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşacağını kanıtlarcasına şehadete yürüyenlerin günüdür 18 Mart.Bütün dünya devletlerinin topyekün olarak Çanakkale Boğazı’na dayanması Türk ulusunu yok etme […]

18 Mart 1915’te Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle 2002 yılından beri 18 Mart Şehitler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Çanakkale Savaşlarında Türk ulusunun vatanı için, özgürlüğü için gözünü kırpmadan canını seve seve vereceğini ve bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşacağını kanıtlarcasına şehadete yürüyenlerin günüdür 18 Mart.
Bütün dünya devletlerinin topyekün olarak Çanakkale Boğazı’na dayanması Türk ulusunu yok etme planlarının uygulama hesapları Mustafa Kemal tarafından bertaraf edilmiş, 15 yaşına basarak eli silah tutan bütün Anadolu aslanlarının göğsünü siper ederek şehadete koştuğu yerdir Çanakkale! Bunun sonucunda elde edilen zafer günüdür 18 Mart Şehitler Günü.
Çanakkale’de Mustafa Kemal’in askerlerine savaşmayı değil de ölmeyi emretti gündür 18 Mart.
İşte Türk milletinin vatanı uğruna, Allah’ı uğruna hiç düşünmeden seve seve şehitlik şarabını içtiği gündür 18 Mart.

Her 18 Mart’ta biraz hüzün olsa da gururla şehitlerimizi yad ederiz, onlara minnetimizi bildirmek için ellerimizi semaya açarak dua ederiz, şehitler gününde.
Türk tarihinin savaş geçmişinde özel bir yer tutan Çanakkale Deniz Zaferi 18 Mart 1915’te kazanılmış, bu kazanç yokluk içinde inancın zaferi olarak tarihe kazanmış, bedel olarak da 250.000 vatan evladı şehitlik şerbetini içmiştir. Bu günü de onlara armağan etmek Türk ulusunun boynunun borcu olmuş, biz de şerefle, şükranla, minnetle şehitlerimizi anarak bu günü kutluyoruz.
Allah yolunda canını severek feda eden, vatanı için, dini için, bayrağı için ölen kişiler şehit sayılmaktadır. Dinimiz, şehitlerin ölmediğini, onların sevgili kulları olduğunu söyleyen yüce Allah, Cennette şehitler için sonsuz nimetler hazırladığını bildirmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Peygamberlikten sonra en yüksek mertebe olarak kabul edilen Şehitlik Allah katında çok değerlidir. Sadece Çanakkale’de Dumlupınar’da, Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz şehitler değil; sınırlarımızı korumak, hatta sınır ötesinde korunması gereken acizleri korumak maksadıyla da mücadele ederken şehit olan yüce gönülleri de kapsamaktadır.

Ülkemizin sınır güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine yönelik son yıllarda birçok operasyon yapıldı. Buralarda sınır ötesinde yine ülkesi, vatanı, bayrağı, ezanı, milleti uğruna şehadete ulaşan insanlarımız oldu. En son Suriye’nin İdlib şehrinde adaleti sağlamakla mükellef kılınan güvenlik kuvvetlerimizden 36 tanesi şehadet şerbeti içti.

Geçmişte atalarımız bizler için gözünü kırpmadan şehadete yürüdüler. Dün nasıl korkusuzca ölüme yürüdülerse bugün de aynı şuurla çocuklarımızın geleceği, ülkemizin devamlılığı için aynı kararlılıkla; vatan uğruna, bayrak uğruna, ezan, millet uğruna şehadete yürüyenler var.

Her ne kadar siyasiler bu durumu polemik konusu yapsa da bizim insanımız inancı gereği Şehitlik makamını tartışmaz. Gerekirse kanının son damlasına kadar mücadele eder; kutsal değerleri uğruna canını feda eder. Bu anlayış, bu inanç Türk ulusunun sonsuza dek yaşamasının temelini teşkil eder. Aslında bu irade varoluşumuzun ebediyete ulaşmanın mihenk taşıdır. İnancımız gereği, şehitler ölü olarak kabul edilmez; onlar diridirler biz göremeyiz.

Atalarımızdan bize emanet bırakılan vatan toprakları bu inançla nesiller boyu geleceğe taşınacak. Türk yurdu, İslam sancağı elden ele taşınacaktır. 18 Mart sadece Çanakkale’de şehadete ulaşanları anma günü değil; vatan, bayrak, ezan ve kutsal değerler uğruna yurt içinde ve yurt dışında sonunu düşünmeden sonsuzluğa yürüyenlerin günüdür. Ne mutlu onlara.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hangi Ek İşleri Yapmalıyım?

Dün Çanakkale’de dünya tarihini değiştiren kahramanlar nasıl korkusuzca 15 yaşında ölüme yürüdülerse, bugün de korkusuz Türk çocukları dünyada egemen güçlerin kurduğu tuzakları bozmak için; şehadet yolunda, bağımsızlık yolunda Allah’ın adaletini dünyaya hakim kılmak için aynı şuurla devam ediyorlar. Hey 15’li Türküsünün gerçek hikayesini bilmeden, şehitliğe seve seve gidilemez.

Millet olma bilincinin gereği Kurtuluş Savaşı’nda atılan tohumlar bugün azmin, itibarın ve bu ülkeyi bizlere vatan kılan atalarımızın ruhları için şehit olmaktan asla geri durmuyorlar. Bizi diğer uluslardan farklı kılan mukaddes topraklarımız için seve seve can vermeye hazır oluşumuzdur. Sarsılmaz imanımız sayesinde vatanımız, aziz şehitlerimizin yazdığı destanlar ile var olmaya devam edecektir.

Selam olsun size Cennet ehilleri…

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?