Seramikçi Camcı Çinici Nasıl Olunur İş imkanları Kazançları

Seramikçi Camcı Çinici Nasıl Olunur İş imkanları Kazançları

Her daim üniversitelerin gözdesi olan ideal bölümlerini tutturmak okumak için çaba harcamak gerekmiyor; bazen sanatsal yönü ağır basılan mesleklerde irdelemeli, bu yönde elemanlar yetiştirilmelidir. Seramik sanatçısı, cam sanatçısı ve çinicilik işine merak salan, bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere de eğitim veren kurumların olduğunu hatırlatmak lazım. Bu bağlamda seramikçi, camcı ve çinici programı olan üniversitelere ilginin […]

Her daim üniversitelerin gözdesi olan ideal bölümlerini tutturmak okumak için çaba harcamak gerekmiyor; bazen sanatsal yönü ağır basılan mesleklerde irdelemeli, bu yönde elemanlar yetiştirilmelidir. Seramik sanatçısı, cam sanatçısı ve çinicilik işine merak salan, bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere de eğitim veren kurumların olduğunu hatırlatmak lazım. Bu bağlamda seramikçi, camcı ve çinici programı olan üniversitelere ilginin artmasını diliyoruz.

Akademik anlamda sürekli mezun veren ancak işsiz kalan gençler yerine gerçekten sanatını konuşturup adından söz ettirecek, üstelik bu işi yaparken para kazanacak insanlara da ihtiyaç olduğunu vurgulamak zorundayız. Türkiye’de meslek yüksekokulları bu söylediğimiz insanları yetiştirmek için olanca hızıyla çalışmalarına devam ediyorlar. Seramik cam ve çinicilik programı da üniversitelerin çoğunda olmasa da bazılarında okutulan, meslek elemanı yetiştiren kurumlar olarak dikkat çekiyor.

Bölümleri okumak için bu alanda merak, istek, ilerlemek, para kazanmak, sanatçı olmak gibi düşüncelere sahip olmak gerektiği kanısındayız.

Kimler bu meslekleri seçmelidir

Sanatsal açıdan kendini ifade etmek isteyen; seramik, cam, çini üretimi yapmak için toprakla, kumla, doğayla iç içe yaşayan ve bilimsel olarak bu alanda ilerlemek isteyenler bu bölümü tercih edebilir.

Bu bölüm Türkiye’nin geneline hitap etmiyor, özellikle yaşanılan bölgede çini, cam ve seramik üzerine üretim yapan işletmelerin, firmaların bulunduğu alanlarda yaygın olarak eleman sıkıntısı çekilmektedir. Bu sebeple Bursa, Kocaeli, İstanbul, izmir, Denizli, Kütahya, Çanakkale, Bilecik, Eskişehir, Zonguldak, Nevşehir gibi seramik, çinicilik, cam türevlerinin işlendiği yerlere yakın yerde olanlar daha çok ilgi duyabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yat Kaptanlığı Bölümü İş İmkanları Gelir Durumu

Bölümden mezun olanlar iş bulma sıkıntısı çekmez. Gerçek anlamda işi öğrenen kişilere, bahsettiğimiz bölgelerdeki işletmeler hiç şüphesiz en güzel iş tekliflerini yapacaktır.

çinicilik

Camcı Çinici Seramikçi iş imkanları

Programdan başarı ile mezun olanlar kamu ya da özel sektörde kendilerine uygun iş pozisyonları yakalayabilirler. Daha çok seramik atölyeleri ve fabrikalarında istihdam olanağı yakalarlar. Cam fabrikalarında, seramik ve çinicilik yapan işletmelerde kendilerine iş olanağı tanınır.

Seramik cam ve çinicilik bölümü taban puanları başarı sıralaması

Yazımızın giriş kısmında vurgulamaya çalıştığımız gibi bölüme ilgi çok fazla değil. Yani TYT düzeyinde alınacak en düşük puanlarla bile kendinize yakın şehirde eğitim alma hakkına sahip olursunuz. İki yıllık önlisans düzeyinde eğitim alınır. Burada alternatif olarak ikinci öğretim hakkı da bulunmaktadır.

İkinci öğretim nedir

İkinci öğretimi bilmeyenlere kısaca özetleyelim. Normal sabah-öğle okula gidip derslerini işleyen örgün bölüm öğrencilerinden sonra, yani dersler tamamen bittikten sonra, akşam üstü aynı dersliklerde eğitim görme hakkı edilir. İşte buna ikinci öğretim adı verilir.

Aklımıza olumsuz bir şey gelmesin. Normal örgün bölümde okuyanlarla ikinci öğretim okuyanlar arasında hiçbir fark yoktur. Sadece; çalışanlar, zamanı uygun olmayanlar için akşamüstü başlayan derslere ikinci öğretim adı verilir.

Şunu vurgulamak istiyoruz, hem çalışıyorsunuz hem de bulunduğunuz ile yakın bir yerde akademik manada belge sahibi olursunuz. Yani üniversiteli, diplomalı seramikçi camcı ve çinici olursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Forex Piyasasının Sunduğu Avantajlar

Lise eğitiminden sonra girilen Yüksek Öğretim Kurumları sınavında alınan en düşük TYT puanları bile bu bölüme girmek için yeterli sayılır.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü Mezunları Nerede Çalışır

Üniversite eğitimini bitirip diplomasını alan belgeli insanlar kendilerine iş verecek işletmelere başvuru yapar. Bunlar; çinicilik üzerine çalışmalar yürüten özel firmalar olacaklar, cam fabrikaları yetişmiş kalifiye elemanları bünyesine katmak isteyecektir, seramik zaten Türkiye’nin gözde sektörlerinden birisidir. Bu alanda kendisinden istifade edecek önemli büyük ölçekli işletmeler seramik iş imkanları açısından önemli bir potansiyel olarak durmaktadır.

Çok az da olsa KPSS puanı ile devlet memurluğu kadrosu imkanı da bulunmaktadır. Zaten hep hatırlatmaya çalıştığımız üzere sanatsal yönü ağır basmış olan insanlar çini, cam, seramik imalatı yapan fabrika ve işletmeleri düşünmesi gerekir, devlet memuru olma düşüncesi burada pek geçerli olmaz.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü mezunları ne kadar maaş alır

Çalışılan işletmenin ölçeği, size verilen değer, performansınız, becerileriniz, yetenekleriniz ölçüsünde maaş hak edersiniz. Elbette mesleği olan birisi her zaman söz sahibidir. Yani kendisinden istifade edeceğini düşünen işletmeler kesinlikle emeği karşılıksız bırakmaz. Dolayısıyla seramikçi, camcı ve çinici maaşları oldukça dolgun ve yeterli olarak düşünülebilir.

Sürekli hatırlattınız konu; alanında başarılı olmak, istekli olmak, üretici olmak, yeterli olmak, işletmeye değer katmak kazancı belirlemede önemli kriterlerdir. Asgari ücretle karşılaştırma yapılırsa minimum 1,5 katı ile başlanır, sonrasında sizin sanatçı kimliğiniz öne çıkarsa gelir iki-üç katını aşar.

KUM NASIL CAMA DÖNÜŞÜR

Seramik cam ve çinicilik bölümü dikey geçiş imkanları

Evet, biraz çelişkili de olsa meslekte akademik açıdan ilerleme düşüncesi olanlara 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim veren kurumlara geçiş hakkı bulunmaktadır. Her bölüm için bu hak vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı

Seramik cam ve çinicilik bölümü dikey geçiş imkanları da şu şekildedir;

  • Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü
  • Seramik ve Cam Bölümü
  • Seramik Bölümü
  • Cam Bölümü
  • Çini Bölümü

dikkatinizi çekmiştir, sizi doğrudan ilgilendiren 4 yıllık lisans bölümlerine DGS ile geçiş hakkı tanınmıştır.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Bu bölüm sanatsal ağırlıklı, doğayla iç içe olunacak bir bölümdür. Eğitim almak için toprağı, kumu, sanatı sevmek ön şarttır. İleride sıkılacaksanız, çamurdan, doğadan uzak kalacaksanız seçmenize gerek yok.

Yeni bir meslek öğrenmek istiyorum, para kazanmak için kimsenin tercih etmediği bölümlerden istifade etmek istiyorum, diyenler seramik cam ve çinicilik bölümü üzerine yoğunlaşabilir.

Son uyarı! Yakın bölgemizde benzer bölümler varsa ya da işletmeler sizi cezbediyorsa seramikçi, camcı ve çinici olmak için girişimlerde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?