Servis Elemanı (Garson-Komi) Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Servis Elemanı (Garson-Komi) Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Değişimin karşısında durmak imkânsızdır. Mesleklerin değişimi de beraberinde anlayış değişikliğlne sebebiyet vermiştir. Hizmet sektörünün en önemli bireyi olan garson-komi adını güncellemiş servis elemanı olarak yoluna devam etmektedir. Hiç kimsenin zorunlu olmadıkça bu mesleği tercih etme dönemi çoktan bitmiştir. Dedik ya değişimin etkileyemediği hiçbir şey yoktur. Mesleğinde yıllarını vermiş tecrübeli garsonları gittiğiniz mekanlarda görürsünüz. Nezaket kuralları […]

Değişimin karşısında durmak imkânsızdır. Mesleklerin değişimi de beraberinde anlayış değişikliğlne sebebiyet vermiştir. Hizmet sektörünün en önemli bireyi olan garson-komi adını güncellemiş servis elemanı olarak yoluna devam etmektedir.

Hiç kimsenin zorunlu olmadıkça bu mesleği tercih etme dönemi çoktan bitmiştir. Dedik ya değişimin etkileyemediği hiçbir şey yoktur. Mesleğinde yıllarını vermiş tecrübeli garsonları gittiğiniz mekanlarda görürsünüz. Nezaket kuralları çerçevesinde size yeme içme hizmeti vermeye çalışırlar. Bahsettiğimiz insanlar çekirdekten yetişerek tecrübe sahibi olmuşlardır.

Günümüzde garson-komi olmak için güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Her şeyden önemlisi, yıllardır savunduğumuz her mesleğin eğitiminin alınması gerektiğidir. İnsanlar artık garson, komi (servis elemanı) adı ile anılan en çok alınan elemanı mercek altına almaya başladılar.

Küçümsemeye hiç gerek yok! Ekmek aslanın ağzında değil midesinde, dönemindeyiz. Her türlü meslek kutsaldır. Herkesin yazılım mühendisi, avukat, psikiyatr, jeoloji mühendisi, uzay bilimleri ile ilgilenmesi gerekmiyor. Zevkine, zekasına, ilgisine, becerisine bakılarak eğitim alma dönemi başlamıştır. İşte bu değerli mesleklerden birisi de servis elemanı yani garson ve yardımcısı komi olarak değerlendirilmelidir.

Neden servis elemanı olunmalıdır, kimler bu mesleği tercih etmelidir, hangi eğitim taşımasından geçilmelidir, en önemlisi de servis elemanı maaşı ne kadardır? Bu mesleği yapmaya değer mi, hep birlikte göz atalım.

Servis Elemanı ve Garson İş İmkanları

Garson (servis elemanı) kime denir

Yeme-içme hizmeti verilen otel, restoran, lokanta gibi yerlerde masanın düzenlenmesinden konukların karşılanmasına kadar geçen süreçte, rezervasyon işlemlerini yapan, masaya yiyecek-içecek getirip götüren, bunun için özel teknikler kullanıp servise hazırlayan kişiye garson ya da servis elemanı denilmektedir.

Hemen hemen her gittiğiniz yerde karşılaştığınız bu insanlar sizleri önce güzel yüzleri ile karşılarlar, sonra size yardımcı olmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. En önemlisi de günümüzün pozitif şekilde geçmesine büyük katkı sağlarlar. Yüzlerinden gülücük hiç eksik olmaz, olmayanları da var. O zaman hemen toplum olarak yüzüne söylemezsek de mekandan çıkınca o işletmenin asla para kazanamayacağını, bir daha asla gitmeyeceğinizi söylersiniz. Güler yüzlü olmayan asla esnaflık yapmasın, diye bir tabiri çiğnemiş olan asık suratlı servis elemanını kimse çekemez.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sosyal Güvenlik Uzmanı Kimdir Nasıl Olunur

Güler yüzlü olmanın temel şart olduğu bu mesleği irdelemeye devam edelim.

Servis elemanı (garson) ne iş yapar

Bu mesleği uzun uzun anlatmak da aslında çok doğru değil. Hele görevlerini anlatmak biraz tuhaf kaçıyor, bilmeyen yok gibi. Restoranlarda, otellerde, lokantalarda yiyecek içecek işlemlerinin baş sorumlusu kişidir. Bu bağlamda yemek yenilen masaların temizliğinden ve düzeninden sorumludur. Mekana gelen müşteriyi karşılayarak kendine uygun bir masa gösterir. Müşterisi ile birlikte masaya kadar eşlik eder ve oturmasına yardımcı olur. Yemek menüsünün müşteriye gösterilmesine yardım eder.

Servis Elemanı Çalışma Alanları

‘Garson’ deyip geçme!

Türk garson olmanın bir artısı da menüden yemek seçiminde kendisine başvurulmasıdır. Yani onun tavsiyesine göre yemek alınır. Bu bir inanılmaz güven ve kültürdür. Aslında garsonluğun başı güvendir, tecrübedir. İnsanların kendini ona emanet etmesidir; emanet edilen midedir, damak tadıdır. Tecrübeli garsonlar kararsız müşterilerine “Bana bırakın, ben size gerekeni yapayım mı?” diye sorar. Bu da çoğu müşterinin hoşuna gider, kabul eder. ‘Ortaya karışık’ diye bir tabir sadece Türklere özgüdür. Garson kararsız müşterilerine işletmede en güzel yiyecekleri neyse onları masada buluşturur.

Garsonun görevleri arasında sadece bunlar yoktur, işler sona erince hesabın alınmasında, müşterinin uğurlamasında büyük rol oynar. Kimileri burun kıvırarak “Bunlar da iş mi yani!” diye düşündüğünü tahmin edebiliriz. Evet, herkes bu bahsettiğiniz sıralamayı ve uğurlamayı düzgünce yapamaz. Müşterisinin yüzüne bakmayan, onunla ilgilenmeyen garson, servis elemanı olamaz. Müşterinin memnun ayrılmasını sağlamak, bir sonraki açlık durumunda tekrar mekana gelmesi hatta bağlanmasını sağlamak da bir meziyettir.

Bu güzel meslek nedense ihmal edilir ve en son çare gibi düşünülür. Halbuki bu güzide mesleği de gerçekten yerine getirecek insanların okulunda eğitim alarak öğretilmesi ne kadar güzel değil mi!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Hakkında Kapsamlı Bilgi

Kimler garson olabilir

Servis elemanı ya da garson olmak için hangi meziyetler gerekir. Yukarıda satır aralarında serpiştirdik. Yine de birkaç cümle ile bu başlığı da açıklamaya çalışalım. Öncelikle insanlarla inanılmaz iletişim kurabilmelidir hafızası güçlü olmalıdır. Temizliğe harfiyen riayet etmelidir. Düzenli, titiz olmalıdır. Görgü kurallarına bilmelidir. Protokol kurallarına harfiyen uymalıdır. İnsanları sözleriyle etkilemelidir. Güven vermelidir. Sabırlı olmalıdır. Uzun süre ayakta kalmayı başarabilmelidir.

Garson nerede çalışır

Bu da soru mu şimdi, gibi bıyık altından bir gülüş attığınızı tahmin ediyoruz. En çok karşılaştığımız meslek erbâbı servis elemanı yani garson, yeme içme sektörünün en önemli parçasıdır. Hatta olmazsa olmaz elemanıdır. Otel, restoran, cafe gibi yeme içme üzerine hizmet veren her yerde çalışma imkanı bulunmaktadır.

İnsanlarla 1. dereceden iletişime geçen kişidir. Aslında mekanın sahibi işletmecisi ortağı kimdir, bilinmez ama müşterinin muhatap olduğu bir yegane kişi servis elemanı garsondur. Hal böyleyken kendine iş bulamayacağı mekan neredeyse yoktur.

Nasıl garson olunur

En önemlisi yardımcılıktan yani komilik yaparak bu işe başlanır ve yaşayarak yaparak öğrenilir. Hep vurguladığım, üzere eğitim almak şarttır. Eğitim almanın diploma sahibi olmak olarak yorumlanması da doğru değildir. İnsanları tanımak, hayatı öğrenmek için yiyecek içecek hizmetleri alanı bulunan mesleki ve teknik ortaöğretimlerde 4 yıl eğitim görülür. Sonrasında staj döneminde kendisinden uygun mekanlarda çalışması istenir.

Ortaokuldan sonra meslek lisesinde eğitim görenler hatta sonrasında meslek yüksek okullarında ilgili bölümlerde eğitim alanlar daha önemli kurumsal firmalarda çalışma imkanı yakalar.

Diğer alternatifler de mevcuttur. Bunlar; Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı’na bağlı olan eğitim merkezlerinde açılan kuslarda meslek öğretilmektedir. Yine halk eğitim merkezlerince benzer kurslar düzenlenmektedir. Bunlardan kendileri için en uygun olanları tercih edenler garson olabilir.

Okul ortamında genelde teorik dersler verilir ancak uygulamalı derslerin de atölye ortamlarında gösterilerek öğretildiğini hatırlatalım.

Garson Nasıl Olmalıdır

Servis elemanı iş imkanları

Sadece yeme içme sektörü değil farklı kurum kuruluşlarda da iş bulma fırsatları doğmuştur. Örneğin özel servis elemanı olarak çalışma imkanı doğmuştur. Bunlar için yat işletmeciliğinde, tatil köylerinde, misafirhanelerde, pansiyonlarda, vitamin bar, snack bar, havuz servisleri, lobi servisleri, seminer, toplantı salonlarında çalışma şansı bulunmaktadır. Servis elemanı ve garson kiralama organizasyonu yapanlar da çoğalıyor. Bu sayede profesyonel olarak çalışma olanağı vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uluslararası Finans Ticaret Uzmanı Kimdir Görevleri Maaşı

Ayrıca düğün salonlarında, oda servislerinde, kahvaltı salonlarında, teras servislerinde, motellerde iş imkanları giderek yaygınlaşmıştır.

Garson olarak hizmet verebilmek için her meslekte olduğu gibi farklı ekstra donanımlar istenir. Örneğin sunum becerisi, yabancı dil bilgisi ile turizm sektörünün beklentilerine yönelik kendini geliştirmiş olanlar bir adım öne çıkacaktır.

Sektör bazen dönemsel olarak hız kazanabilir; kış aylarında farklı ortamlarda çalışma durumu söz konusu olabilir. Yani değişken bir yapısı bulunan yeme-içme, eğlence anlayışına dayalı bu meslek sektörün değişkenliği ile ters orantılıdır. işsiz kalma durumu söz konusu değildir. Bir yerde işinize son verilirken bir başka yerde yetişmiş servis elemanı garson ihtiyacı olan kurumda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Servis elemanı-garson maaşı ne kadar

Özel sektörün vazgeçilmez elemanı olan garson servis elemanı maaşı asgari ücret ile başlar, firmanın kurumun işletmenin vazgeçilmez elemanı oluncaya kadar değişken olarak devam eder. Yukarıda saydığımız müşteri bağımlılığı, müdavimliği garson-servis elemanı aracılığı ile olduğu için firma da size buna göre maaş teklifi yapar.

Özetlemek gerekirse, ne kadar vazgeçilmez olursanız, işletme sizi bağlamak için o kadar fazla maaş teklifi yapar. Yeme-içme sektörünün özel işletmeler tarafından yapıldığını bilmeyen yoktur, dolayısıyla da işletmenin ölçeğine göre garson servis elemanı maaşları değişkenlik arz eder. Kişinin çalışma azmi, performansı kazancının ortaya çıkmasında en önemli etkenlerdir.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?