Seyis Nedir-Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Seyis Nedir-Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

İlginç bir yüzyılda yaşıyoruz. Türklerin kültürünün önemli bir parçası olan atlar bugün sadece yarış amaçlı ya da eğlence amaçlı kullanılan hayvanlar oldu. Oysa geçmişimizde güzel tabirlerden birisi olan at, avrat ve silah önemli bir anlam ifade ediyordu. At bir yiğidin en yakın dostlarından birisiydi, onun sırdaşıydı. İşte bu değerli hayvanın bakımı da özel kişiler tarafından […]

İlginç bir yüzyılda yaşıyoruz. Türklerin kültürünün önemli bir parçası olan atlar bugün sadece yarış amaçlı ya da eğlence amaçlı kullanılan hayvanlar oldu. Oysa geçmişimizde güzel tabirlerden birisi olan at, avrat ve silah önemli bir anlam ifade ediyordu. At bir yiğidin en yakın dostlarından birisiydi, onun sırdaşıydı. İşte bu değerli hayvanın bakımı da özel kişiler tarafından yapılırdı. Bu değerli meslek erbabı da seyis olarak adlandırılır.

Seyis kime denir

At bakımı ile doğrudan ilgilenen kişiye seyis denir. Hayvanın beslenmesi, temizliği, antremanı, kontrolleri ve diğer bütün işlemlerinin düzenli olarak bakımından sorumlu olan kişi seyis olarak adlandırılır.

Satır arasında, Anadolu’da kısırlaştırılmış olan 2-3 yaşlarındaki erkek keçilere de seyis denliğini hatırlatalım. Bizim bahsedeceğimiz ise at bakıcısı olan, alttan sorumlu olan kişi olacaktır. Çünkü at bakıcılığı bir meslek dalıdır. Dolayısıyla seyis nasıl olunur, hangi özellikler aranır, ne işler yapar, kimler sayısı olmalıdır, kazancı ve sorumlulukları gibi konuları ele alacağız.

Seyis ne kadar kazanır

Seyis ne iş yapar

Atın bütün sorumluluğu onun üzerindedir. Dolayısıyla günlük aylık bakımlarının yanı sıra yarış için hazırlanması, su, yem işlerinin düzenli yapılması, tırmalanması, eyerlenmesi en önemli görevleri arasındadır.

Ayrıca hayvanın yaşadığı ortam olan ahır sürekli temiz tutulmalıdır. Atını aktivitelere hazır hale getirmelidir, yani günümüzde genelde yarış amacı ile kullanılan atlar yarışa hazırlanmalıdır. Bunun için sürekli yürüyüş yaptırılmalı, gerekirse hafif koşular yaptırmalıdır.

Hayvanın sağlığı ile de doğrudan ilgilenmelidir. At antrenörü talimatı doğrultusunda gerekli ilaçlar ve aşılar zamanında aksatılmadan yaptırılmalıdır. Baktığı eğer bir yarış atı ise mutlaka atın ayaklarına nal çaktırmalı ve bunun sağlıklı olup olmadığını kontrol etmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde El İşi Paspas Yaparak Para Kazanmak

Seyit hangi araç gereçleri kullanır

At için gerekli olan yular gem, eyer, hayvanın örtüsü, leğenler, havlu, sünger, kaşağı, kova, süpürge, eldiven, çelik uçlu iş ayakkabısı, koruyucu yelek, toz maskesi, baret at bakıcısı olan kişilerin en çok kullandığı araç gereçlerden bazılarıdır.

Seyis nasıl olunur

Kimler Seyis olabilir

Seyis olmak için en önemli kriter hayvan sevgisidir. Bununla birlikte sabırlı ve hayvanlarla iletişimi güçlü olmak şarttır. Doğayı seven, hayvanlara karşı özel ilgi ve sevgisi olan, hızlı, cesur, kendine verilen talimatları zamanında harfiyen yerine getiren, duygusal özelliği olan kişiler seyis yani at bakıcısı olmak için ideal kişilerdir.

Seyis nerede çalışır

At bakımı yapılan yerlerde görevini ifa eder. Bu bir at çiftliği olabilir ya da hipodrom olabilir. Özel at çiftlikleri yani hara seyislerin çalışacakları doğal alanlardır.Çoğu zaman açık alanda, bazen de kapalı ortamlarda çalışabilirler.

Sürekli ayakta görev yerine getirirler, sadece atı gezdirme durumun söz konusu olduğu zaman hayvanın üstüne binerek oturarak çalışmış olurlar. Daha ziyade yalnız başına, atla birlikte zaman geçirirler.

Zaman zaman veteriner, antrenör ve atın sahibi ile görüşmeler yaparlar.

Nasıl Seyis olunur

Seyis özel bir meslektir. Yani önce hayvanı sevmek, duygusal bağ kurmak, sonrasında da gönül verilen bu mesleği yerine getirmek için gerekli adımları atmak icap eder.

Özel bir okulu yoktur, eğitim yaşayarak öğrenilir. Zamanının çoğunu atlarla geçirmiş olan insanları seyis olarak işe kabul ederler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  At Antrenörü Ne İş Yapar?

Günümüzde ise artık bu işler maalesef hipodrom müdürlüklerince açılan kurslar aracılığı ile yapılmaktadır. Burada gerekli eğitimleri alan kişilere sertifika verilir, bu sertifika sayesinde seyis olmak için önemli bir başlangıç yapılır. Çünkü bu mesleği yerine getirmek herkesin yapabileceği bir fedakarlık değildir.

Asosyal bir durum söz konusudur, yani iletişim sadece hayvanla olur. Dolayısıyla herkes bu sıkıcı işi tercih etmez. Hayvana bakmak, temizlemek, düzenli olarak antrenman yaptırmak, yürütmek çoğu insanın yapabileceği ya da kaldıracağı bir yük değildir.

Seyis iş imkanları

At bakıcısı olma şartları

Hipodrom müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslara katılmak isteyenler

  • Askerliğini yapmış olmalı.
  • 30 yaşında geçmemeli.
  • Ağırlık olarak da maksimum 70 kilo olmalıdır.
  • En güzel tarafı da kadın ya da erkek ayrımı yapılmaksızın at bakıcısı olma şansı tanınmaktadır.

Bu kurslara katılmak isteyenler 45 gün süren kursta Binicilik, atlar hakkında bilgi, atların yemlenmesi, sulanması, bakımı, temizliği gibi bilgiler verilir.

Kursu bitirenlere seyislik sertifikası verilir ve çalışma hakkı tanınır.

Seyis At Bakıcısı iş imkanları nedir

Belgesi olan ya da belgesi olmadan atlara büyük ilgi duyan, çalışmak istediğini beyan eden kişiler talep etmeleri halinde Atlı Spor Kulüplerinde, Binicilik Kulüplerinde, Türkiye Jokey Kulübü’nün bünyesinde işe alınırlar.

Ayrıca çiftliklerde veya özel olarak atlara baktırmak isteyenlerle çalışabilirler.

Son zamanlarda doğa otelleri binicilik üzerine hizmetler vermeye başladı. Bunun için de turistik tesislerin binicilik üzerine hizmet verilen birimlerinde çalışma imkanı mevcuttur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Beden Eğitimi Öğretmenliği Hakkında Bilgi

İşine sadık ve küçük olan kişilere mutlaka iş verilir. Seyis iş imkanları her geçen gün çoğalmaktadır. Yeter ki samimi ve duygusal olarak bu mesleğe gönül verilmiş olsun.

Seyis ne kadar kazanır maaşı nedir

Özel bir meslek olarak kabul edilen syis maaşları tatminkar olarak kabul edilebilir. Çünkü farklı ödenekleri mevcuttur. Örneğin bayramlarda extra bayram parası alır. 3 ayını dolduranlara, 6 ayını ve 1 yılını dolduranlara ekstra ücretler ödenir. Bakılan katsayısı ile de seyis maaşı katlanarak artış gösterir.

Örneğin bir ata bakmakla mükellef olan seyisin alacağı ücret 2200 TL civarında iken, bu durum 2. atta artı 300 lira daha demektir.

İş sağlığı ve güvenliği Anlaşması gereğincekendisine uçlu iş ayakkabısı ile koruyucu yelek, toz maskesi, baret ve eldiven işveren tarafından temin edilmek zorundadır.

Çoğu insanın yapamayacağı ancak özel insanların severek yerine getireceği bu güzel meslek hakkında bilgiler verdik. Seyis kimdir ne kadar maaş alır, görevleri nedir, nasıl olunur gibi. En önemlisi kimler seyis olmalıdır bilgilendirmeler yaptık. Siz de atlarla duygusal bir bağ kurabiliyorsanız ve bu alanda çalışmayı hedefliyorsanız neden seyis olmayasınız ki!

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?