Sezen Aksu’dan Klasikler

Sezen Aksu’dan Klasikler

 13 Temmuz 1954 tarihinde Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğan Sezen Aksu’nun gerçek ismi Fatma Sezen Yıldırım’dır. Müzik dünyasında akılda kalıcı bir isim yapmak için her sanatçının başvurduğu flaş bir isim düşüncesi, akılda kalıcılık taktiğini Sezen Aksu olarak günümüze kadar taşıyan sanatçı, müzik hayatı boyunca 23 albüm yayınlamış, bunların içinde 1991 yılında yaptığı ‘gülümse’ isimli albümü Türk müzik […]

 13 Temmuz 1954 tarihinde Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğan Sezen Aksu’nun gerçek ismi Fatma Sezen Yıldırım’dır. Müzik dünyasında akılda kalıcı bir isim yapmak için her sanatçının başvurduğu flaş bir isim düşüncesi, akılda kalıcılık taktiğini Sezen Aksu olarak günümüze kadar taşıyan sanatçı, müzik hayatı boyunca 23 albüm yayınlamış, bunların içinde 1991 yılında yaptığı ‘gülümse’ isimli albümü Türk müzik tarihinin en çok satan Türkçe albümlerinden biri olmuştur.

Türk müziğinin ‘minik serçe’ lakaplı sanatçısı olan Sezen Aksu 1998 yılında Kültür Bakanlığınca devlet sanatçısı ünvanına layık görülmüş fakat sanatçı ödülü almayı reddetmiştir.
Sezen Aksu’nun ailesi Selanik göçmenlerinden olup Denizli’nin Sarayköy ilçesinde öğretmen bir aile olarak yaşamlarını sürdürüyordu. Yıldırım ailesi çocukları Fatma Sezen Yıldırım’ın müzik sevgisi ve aynı zamanda hayalinde olmak istediğin dansözlük mesleğini bir kenara bırakarak ‘Allah babama acıdı. sonunda şarkıcı oldum’, diyerek acı gerçeği yıllar sonra itiraf etmiştir.

Sezen Aksu’nun En Sevilen Şarkıları

Sezen Aksu’nun müzik hayatı 1970 yılında düzenlenen müzik yarışmasında altıncı sırada olduğu halde müzik çevreleri tarafından çok beğenilerek albüm yayınlanmaya başladığı müzik hayatına durmadan devam etmiş ve hala başarılı bir şekilde hala devam etmektedir.

Sezen Aksu huysuz bir kişiliğe de sahip olmasının yanında müzik dünyasına kazandırdığı unutulmaz müzisyenler ile de bilinir. Sertab Erener, Aşkın Nur Yengi gibi bir çok kişiyi de ünlü yapmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Korku filmi seyreden tekir kedi

Sezen Aksu’nun unutulmayan klasik hale gelmiş önemli müzik eserlerinin bir araya toplandığı video ekte sizlere sunulmuştur. Geçmişe yolculuk yapmak isterseniz, buyurun, şarkıcının unutulmayan yorumlarını tıklayarak dinleyin.

Bir önceki yazımız olan İnsan Olmak başlıklı makalemizde Asil Kişi, Güçlü Kişi ve Hayat Bayram Olsa hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?