Sigaradan Sevenlerine Üzücü Haber

Sigaradan Sevenlerine Üzücü Haber

Sigara tiryakileri, kanserin belirtileri sizi uyarıyor olabilir! Sigara, sadece insan vücudu için değil, insanın sosyal ilişkilerinde çok önemli olan gülmesini de etkiliyor. Çünkü sararmış dişlerle toplum arasında gülmekten çekinen insanlar sürekli gülüşlerini elleriyle kapatmak zorunda kalıyor. Sağlıklı bir hayat için sigaranın bırakılması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir vatandaşları uyardı. İnsanlar günde en az iki […]

Sigara tiryakileri, kanserin belirtileri sizi uyarıyor olabilir!

Sigara, sadece insan vücudu için değil, insanın sosyal ilişkilerinde çok önemli olan gülmesini de etkiliyor. Çünkü sararmış dişlerle toplum arasında gülmekten çekinen insanlar sürekli gülüşlerini elleriyle kapatmak zorunda kalıyor.

Sağlıklı bir hayat için sigaranın bırakılması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir vatandaşları uyardı. İnsanlar günde en az iki kere dişlerini fırçaladıktan sonra ya da diş ipi kullanıp rahatladıktan sonra meydana gelen temizlik hissi sigara içme isteğini tetikleyebilir. Bu sebeple sigara tiryakilerinin günde en az üç dakikadan az olmamak şartıyla 3 kere dişlerini  fırçalamaları  gerektiğini hatırlattı. Bu sayede diş ve ağız içinde oluşabilecek hastalıklardan da korunmuş oluyoruz. Diş hekimliği yapan Pertev Kökdemir konuyla ilgili olarak, “Sigara içenlerde dişlerde çürüme riski daha fazladır. Sigara aynı zamanda ağız ve diş eti  kısımlarına da büyük zarar vermektedir.” diyerek vatandaşların ağız sağlığı için yapmaları gerekenleri şu şekilde sıraladı:

“Sigara içenlerde ağız ve gırtlak kanseri riski yüksektir. Sigara içen insanların içmeyenlere göre diş kaybı riski iki kat daha fazladır. Sigara tiryakilerinin tükürük bezleri enflamasyon sebebiyle tahriş görür. Diş çekimi yapıldıktan sonra yaranın iyileşmesi sigara içenlerde daha geç olur. Diş tedavilerinde uygulanan implant ve diş eti uygulamaları sigara içenlerde başarı oranı daha azdır.”

Diş Hekimi Pertev  Kökdemir sigara tiryakilerinin en sık yaptığı ve en çok korktuğu davranışlardan biri olan gülmek kendilerine sanki yasakmış gibi düşünürler. Bu sebeple de gülüş estetiğinin bozulduğunu belirterek şunları söyledi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Osmanlı Düşmanlığının Mağdur Ülkesi; BOSNA 

Ağız kokusunun esas kaynağı olan sigara insanın gülüşünü de etkiler. Sigara içen insanlar dişlerini ve ağız kokusunu temizlediğine inandığı için tütün çiğniyor. Ancak bu da koku ve tat kaybına sebep olmaktadır. Sigara içen insanların gülüş estetiği bozulduğu için toplumda da rahat hareket edemezler. Çok nadir olsa da sigara kullanan insanların dillerinde siyah kıllar çıkabilir. Sigara içen insanların ağzında diş taşı ve plak oluşumu artar.”

Ağız kokusunun nedenleri

Pertev Kökdemir sigara tiryakilerine şu nasihatlerde bulundu:

“Ağız kanseri diş durumunuzu  öğrenmek için mutlaka düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmelisiniz. Sürekli ağzınızda gerekli temizleme araçlarıyla temizleyiniz. Bunun sonunda profesyonel diş temizliği yapan ve hekimlere gidip ağız bakımı yaptırınız. Sigara sebebiyle oluşabilecek ağız kanseri riskine karşı kendi aldığınızı muayene edip, bunu nasıl yapacağınızı mutlaka öğrenin.

Unutmayın, ağzınızda ya da vücudumuzun herhangi bir yerinde iyileşmeyen bir yara varsa bu kanserin habercisi olabilir. Eğer ağzınızda sürekli kanama oluyorsa, ağız çevresinde veya yüzünüzde iyileşmeyen yaralar varsa, dil damak yanak altında sürekli kırmızı ya da koyu renkte lekeler varsa, ağız kenarında diş etinde veya dudaklarda çıkıntılı ya da şişkinlik görüyorsanız mutlaka diş hekimine kontrole gidiniz.”

Sigara içmek değil içmemek marifettir. Kendinizi yavaş yavaş öldürmekten vazgeçin. Sağlıklı ve rahat gülen insanlar arasına katılın…

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?