Şiir Nedir, Şiir Türleri Nelerdir

Şiir Nedir, Şiir Türleri Nelerdir

 İnsanlar duygulandıkları zaman içinden geçirdiklerini belli bir kalıba sokarak iç dünyasındaki düşünceleri etkili ve çekici bir şekilde yazıya dökmesine şiir adı verilmektedir. Şiirler sözlü ve yazılı edebiyat türünün en önemli özelliğini taşımaktadırlar. Şiirler edebiyatımızın en köklülerindendir. Şiir hakkında insanlar birçok tanım yapmıştır, bu tanımlar yaşanılan döneme, göre kişiye göre değişir. Bu sebeple de kesin bir […]

 İnsanlar duygulandıkları zaman içinden geçirdiklerini belli bir kalıba sokarak iç dünyasındaki düşünceleri etkili ve çekici bir şekilde yazıya dökmesine şiir adı verilmektedir. Şiirler sözlü ve yazılı edebiyat türünün en önemli özelliğini taşımaktadırlar.

Şiirler edebiyatımızın en köklülerindendir. Şiir hakkında insanlar birçok tanım yapmıştır, bu tanımlar yaşanılan döneme, göre kişiye göre değişir. Bu sebeple de kesin bir şiir tanımı yapılamamıştır. Çünkü edebiyatımızda şiir türü ve sözler bir yapıya sahip olduğu için şiir tanımları sürekli farklılık göstermektedir.
Şiirri okuyan şair, yazıya döktüğü zaman belli bir kurala, düzene girmesi için bilmeniz gereken bazı edebi terimler vardır.

Eğer şiiri ölçülü ve anlamlı bir şekilde yazıya dökecekse her bir dizesine mısra adı verilir. Şiiri meydana getiren unsurlar topluluğun adı nazım birimi denir. Nazım birimleri beyit, dörtlük, bend şeklinde adlandırılır. Beyitler 2 lil adı verilen iki mısradan oluşur. Anlamca bir bütünlük ve ölçü içerisindedir. Mısraların hece sayılarına ya da heceleri özelliklerine göre bir uyum halinde olması gerekir, uyuma ölçü ya da vezin adı verilir.
Türk edebiyatında şiirler hece ölçüsüne göre aruz ölçüsüne göre serbest ölçü adı verilen 3 ölçü birimine göre icra edilir.

Şiir Nedir

Türk edebiyatında şiirler konularına göre lirik şiir, pastoral şiir, epik şiir, didaktik şiir, satirik şiir, dramatik şiir 6 şekilde incelenebilir.

Şiir Türleri

1. Lirik Şiir

İnsanların duygu ve düşüncelerini coşkun bir dille yazıcı dökerek yazmasına lirik şiir denir. Lirik, yunan edebiyatında ezgi şairlerin şiirlerini saz eşliğinde söylemesinden dolayı bu adı almıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Penisilinin Bulunuş Hikayesi

2. Pastoral Şiir

Kır yaşantısını ve çobanların doğadaki güzelliklerini anlatan şiir türüne pastoral şiir adı verilir. Pastoral şiirde sade süslü olmayan gösterişten uzak bir dil vardır. Bu şiire çoban şiiri adı da verilir. Pastoral şiir 2 içimde icra edilir. İdil ve eglog adı verilen pastoral şiir türleri mevcuttur.

3. Epik Şiir

Epik şiir, kahramanlık destan tarihsel bir gerçeği gururla yazılan ulusal  duyguyu kahramanlık, savaş, yiğitlik temalarını içerir. Bu şiir milletlerin tarihi olayları anlatırken gerçek yaşantılardan esinlenerek yazılır.

4. Didaktik Şiir

Didaktik şiir de bir düşünce, ideoloji aşılamak için ya da insanları herhangi bir konuda bilgi vermek, ders vermek amacıyla kısacası, eğitici öğretici amaçlı yazılan duygu yönü olmayan şiir türüdür. Eski dönemlerde okuma yazma oranı çok düşük olduğu için insanların eğitilmesi bilgilendirmesi doğal olarak toplumda bir adım önde olan şairlerin görevleri arasına girmiş. Bu amaçla insanlara toplumsal değerleri bilgilendirmeyi belli bir düşünceyi öğretiyi insanlara edindirme amaçlamışlar. Didaktik şiir adı verilen şiir türleri ile insanları değer kazandırmaya çalışmışlardır.

5. Satirik Şiir

Satirik şiir de şair herhangi bir olayı durumu kişiyi ironik bir şekilde alaycı ifadelerle iğneleyerek düşüncelerini şiire dökmesi durumudur.
Satirik şiir eleştirel bir özellik taşıdığı için amacı diziler sayesinde eleştiri yapmaktır. Eleştirinin dozu bazen artabilir. Bu sebeple de insanların ilgisini çekmeyi başarmış bir şiir olarak düşünülebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrenciler Reklam Aracı Olmayacak

6. Dramatik Şiir

Dramatik şiir genelde sanat dünyasında ve özellikle de tiyatro camiasında kullanılan bir şiir türüdür. Dramatik şiir aslında sahne sanatlarında kullanılan bir türdü. Eskiden sözler şiir şeklinde söylenerek oyuncular bu durumu durum hale getirerek on dokuzuncu yüzyıldan itibaren tiyatro metinleri düz yazı şeklinde yazılmaya başlanmıştır. Dramatik şiir sözlerin harekete çevrildi bir şiir türüdür. Dramatik şiir de ilk başlarda trajedi ve komedi olmak üzere iki çeşit şiir varken daha sonra eklenmesiyle dramatik şiir türü ortaya çıkarılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?