Şiirde Ses ve Ritim Konusu

Şiirde Ses ve Ritim Konusu

Şiirde ses ve ritim konusunu irdelemek için sizinle birlikteyiz. Şiir duygularla insanlara hitap eden bir edebi türdür. Şiirin birbiriyle uyumlu sesler belli bir ritimle bir arada buluşması sayesinde ahengi sağlayan ses ritim unsurları gerekmektedir. Bunlar  olarak sıralanmaktadır. Asonans nedir  Bir şiirde birebir aynı olan seslerin tekrarlanmasından meydana gelen ahengi asonans adı verilmektedir. Aliterasyon nedir  Bir […]

Şiirde ses ve ritim konusunu irdelemek için sizinle birlikteyiz. Şiir duygularla insanlara hitap eden bir edebi türdür. Şiirin birbiriyle uyumlu sesler belli bir ritimle bir arada buluşması sayesinde ahengi sağlayan ses ritim unsurları gerekmektedir. Bunlar  olarak sıralanmaktadır.

Asonans nedir

 Bir şiirde birebir aynı olan seslerin tekrarlanmasından meydana gelen ahengi asonans adı verilmektedir.

Aliterasyon nedir

 Bir şiirde birebir aynı olan harflerin tekrarlanmasından meydana gelen uyumludur.

 İç kafiye ne demektir 

Mısra ortalarında var olan ve dizilerin sonlarında bulunan uyakla ahenk içindeki ses benzerliğine iç kafiye adı verilmektedir.

Şiirde Ses ve Ritim

Şiirde ölçü ya da vezin ne demektir

 Bir şiirde uyumlu meydana getirebilmek için dize sonlarındaki hece sayılarının veya ses tellerinin birbirlerine ışık bir şekilde yapılmasına ölçü adı verilmektedir. Türklerin milli ölçüsü, islamiyet öncesi Türk edebiyatında ve halk edebiyatının ürünlerinde kullanılan önemli bir unsurdur.

 Şiirde Ölçüler

 Hece ölçüsü ve aruz ölçüsü olarak iki şekilde ele alınmaktadır. Bunları enine boyuna iyice irdelemek için hazırlanmış olan video dersi baştan sona iyice izlerseniz ve not tutarsanız şiirle ilgili bütün bilgileri iyice öğrenmiş olabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde cumhuriyet döneminde yazılan serbest ölçü adı verilen bir şiir türü ve ölçü de meydana geldiğini hatırlatmakta fayda var. Sevgili arkadaşlar değerli öğrenciler bütün konuları öğrenmek için sizin için sunulan videoyu iyice çalışıp pekiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Şiirde ölçü ya da vezin çıkarsa sınavlarda hepinize başarılar dileriz.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dalgalar Konusu

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?