‘Sınav Kaygısı’ ile Başa Çıkma Yöntemleri

‘Sınav Kaygısı’ ile Başa Çıkma Yöntemleri

Her öğrenci sınav öncesinde az veya çok heyecan yaşar. Ama bazıları ise bu işi biraz abartıyor. Stres doğal olarak sınavın sonucuna da etki eder, başarısızlığa neden olur. Sınavda stres yapmamak için uzmanların önemli uyarıları var. Bunları uygularsanız ‘Sınav Kaygısı’ ile başa çıkmak oldukça kolaydır. Böylece stresten uzaklaşarak daha rahat bir sınav geçirirsiniz.  Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir  Öncelikle herkes kendine uygun güzel bir program […]

Her öğrenci sınav öncesinde az veya çok heyecan yaşar. Ama bazıları ise bu işi biraz abartıyor. Stres doğal olarak sınavın sonucuna da etki eder, başarısızlığa neden olur. Sınavda stres yapmamak için uzmanların önemli uyarıları var. Bunları uygularsanız ‘Sınav Kaygısı’ ile başa çıkmak oldukça kolaydır. Böylece stresten uzaklaşarak daha rahat bir sınav geçirirsiniz. 

Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir 

Öncelikle herkes kendine uygun güzel bir program yapmalı ve yaptığı bu programa da harfiyen uyumalıdır. Fakat yaptığı programda bazen küçük değişiklikler yapma ihtiyacı duyduğunda da başarıyı artırıcı yönde farklı uygulamalara gidebilmelidir. Yine arada notlar tutmalı, çalışırken küçük notlar tutarak okuduklarını daha iyi anlayabilmek aklımızda kalmasını sağlamak için faydalı olacaktır. Tuttuğumuz bu notların akılda kalıcı olması ve ilişkilendirme yöntemi ile kullanılması daha isabetli olacaktır. Örneğin defterinize bir şeyi not edin, bununla ilişkili anahtar kelimeler oluşturun. Bu oluşturduğunuz anahtar kelimeleri aklınızda tutmak, size cümleleri daha güzel oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 Tekrar etme yöntemi ile de öğrendiklerimizi her gün tekrar etmek size başarıyı artırmaya etki edecektir. Sınav öncesinde yaptığımız bu tekrarları kısaca, ana başlıklarıyla hatırladığınızda sınav öncesinde işinizi kolaylaştıracaktır. Kendinize özgün formüller oluşturabilirsiniz. Konuların daha kalıcı olmasını sağlamak için kendi yöntemlerinizle geliştirebileceğiniz formüller kurabilirsiniz.

Bu formüller her zaman her yerde geçerli formüller anlamına gelmez, kendinizin anlayabileceği, akrostiş şeklinde, kısaltma yöntemleri ile yapılabilecek formüller olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Portakal Çiçeği Karnavalı İlgi Görüyor

 Aralarda kendimizi değerlendirme yapmamız için küçük testler yapmamız gerekir. Ders çalışan biri konuyla alakalı bir kâğıda sorular yazar. Bu sorularla ilgili küçük testler oluşturur buradaki hataları varsa düzeltme yoluna giderek stresinizi azaltmaya yardımcı olur.

 ‘Sınav Kaygısı’ ile başa çıkmak bu yöntemlerle çalışan bir kişi girdiği sınavlarda stresini fazla harekete geçirmeyecektir. Çünkü yukarıda saydığımız alıştırmaları ve örnekleri yapan birisi doğal olarak sınavda rahatlatacaktır. 

Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir 

SINAVDA NEDEN STRES YAPILIR

Stres yaşanacaktır. Stresin kaynağı düzenli yaşamamak, planlı olmamak, ders çalışmamak, not tutmamak, hayatı ciddiye almamak, derslere zamanında çalışmamak gibi bir sürü olumsuz etken sayabiliriz. Bir insan eğer zamanında çalışırsa, düzenli olursa, severek yaparsa, stres yapmaz. Çünkü stres yapacak olumsuzlukların hepsini ortadan kaldırmış demektir. Stres yapanlar biraz önce saydığımız sebeplerden dolayı hazırlıksız olanlar, yani ders çalışmayan, nasıl kendine güvenmeyen, her işi şansa bırakanlar diyebiliriz.

Sınav kaygısını gidermek için kendinize zaman ayırmalı, eğer sınava gireceksiniz sistemli bir çalışma programı oluşturmalı, kendimizi buna göre yönetmeli ve kendimize çok zaman ayırmalıyız. Çalışma alanında kısa süreli kendimiz içinde dinlenme molaları oluşturabiliriz. Sürekli ders çalışmak, sürekli not tutmak, sürekli sınavı kafada tutmakta stresin bir başka sebebi sayılabilir. 

Bu sebeple sınavdan önce biraz dinlenmeli, müzik dinlemeli, ılık suyla güzel bir duş almalı, mümkünse tuzlu sudaki küvette uzun süre bekleyerek yorgunlumuzu atmalı. Nemli havalardan kaçınmalı, bol oksijenli yerlerde dolaşmalı. Ondan sonra sınava girmeli ve sonucunda da sınavdan iyi bir sonuç elde etmeli. 

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Pazartesi Sendromu' Hastalıkların Habercisi mi

Eğer yukarıdaki bahsettiğimiz olumlu ve olumsuz yönleri dikkate alırsanız sınavda stres yapmanın çok gereksiz olduğunu sizler de göreceksiniz. ‘Sınav Kaygısı’ ile başa çıkmak sandığınız kadar büyük bir problem değildir. Her şeyi oluruna bırakın, ancak üzerinize düşenleri de zamanında yapmalısınız. 

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?