Sınav Kazandıran Taktikler 

Sınav Kazandıran Taktikler 

 Sınava çalışmak kadar, sınav öncesinde ve esnasında uygulanacak önemli taktikleri de bilmek gerekir. Sınav esnasında ve sınavdan önce yapılması gereken önemli hatırlatmalar yapacağız. Bahse konu olan elbette ÖSYM tarafından yapılan çoktan seçmeli sorular için geçerlidir. Sınavdan önce neler yapmalıyız? Sınavdan önce mutlaka sınavın yapılacağı okulu görmek gerekir. Çünkü sınav günü sınava gireceğin okulu aramak sizi […]

 Sınava çalışmak kadar, sınav öncesinde ve esnasında uygulanacak önemli taktikleri de bilmek gerekir. Sınav esnasında ve sınavdan önce yapılması gereken önemli hatırlatmalar yapacağız. Bahse konu olan elbette ÖSYM tarafından yapılan çoktan seçmeli sorular için geçerlidir.

Sınavdan önce neler yapmalıyız?

Sınavdan önce mutlaka sınavın yapılacağı okulu görmek gerekir. Çünkü sınav günü sınava gireceğin okulu aramak sizi kaygılandırabilir, stres yapar, sınavda başarısız olursunuz. Sınav günü sabah uygun bir saatte kalkıp, güzel bir kahvaltı yaparak sınava gireceğin evrakları yanına alarak, okula çok erken de değil, çok geç saatte de gitmemek gerekir.

Sınav salonuna vardığınız yerde farklı tiplerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları çok rahat, sınav kaygısı olmayan tipler, bazıları da endişeli, tedirgin, kaygılı tipler olabilir. Bunlara bakıp etkilenmemek gerekir. Kendi bildiklerinizi yapacağınız için onlara bakarak, “çok mu çalıştım, az mı çalıştım” gibi düşüncelere kapılmayın.
Sınavla ilgili her türlü senaryolar yazılır, çizilir, konuşulur. Örneğin ‘bu sene sınavları tübitak hazırlayacakmış, yok sınav çok zor olacakmış, bu sene soruları büyükşehir belediyesi hazırlamış’ gibi saçma sapan söylentilere fazla kulak asmamak gerekir.
Sınav zor oldu, kolay oldu gibi tartışmalara fazla girmemek gerekir. Eğer sınav zor olduysa bütün adaylar için zordur. Eğer sınav soruları kolaysa bütün adaylara kolay olmuştur. Çünkü yapılan sıralama sınavıdır, binlerce kişinin içinde senin yerini belirleyecek bir sınavdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eba'da Canlı Derse Nasıl Girilir
taktikler

Sınav esnasında ne yapmalıyız?

ÖSYM görevlileri size cevap kâğıdı ve soru kitapçığı verince size ait doldurmanız gereken bölümleri dikkatlice doldurduktan sonra sınav başlamıştır. Sınav başlarken soru kitapçığı size verilince sınav görevlileri soruları ve soru kitapçığının sayfalarını kontrol etmenizi, eksik, yanlış basılan soru olup olmadığını kontrol etmenizi isterler. Bazı uyanıklar da sayfaları yavaş yavaş açarak birkaç soruyu önceden çözebileceğini, hafızasına alabileceğini düşünür. Oysa bunu yapmak çok yanlıştır. Sebebi de göz ucunuzla çözmeye çalıştığınız sorulara aklınız takılabilir. Bütün sınav boyunca konsantrasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Kesinlikle sorulara fazla dalmadan, sadece soru sayılarını ve sayfalara hızlıca bakıp kapatmanızı tavsiye ederiz.
Soruları çözmeye başlayınca en baştan sırayla tek tek çözerek gitme taktiği uygulayıp göz ucuyla bütün soruları tarayıp, kolayını bulmaya çalışmayın. Soruları okumadan zor ya da kolay olduğunu anlamak pek mümkün değildir. Soruları çözerken bazen istediğin cevap çıkmayabilir, böyle durumlarda yanlış işlem yaptığından dolayı yaptığın çözümü tamamen silerek tekrar çözmek en mantıklı seçenektir. Bazı sorularda daha sonra yapmak üzere geçilebilir, böyle daha sonra yapmak için geçilen soruları belirgin bir şekilde yuvarlak içine alarak tekrar döneceğini belirten işaretler koymalısınız.
Soruları çözdükten sonra cevapları cevap anahtarını işaretlemek için tek tek değil de bir sayfada soruların hepsini cevap kâğıdına işaretledikten sonra diğer sayfaya geç. Böylece cevaplarda kaydırma yapılmaz, hem de sınav sonunda fazla işaretlenecek soru bırakılmadığı için telaş yaşanmaz.
Sınav esnasında süreyi kontrol etmek için her sorudan sonra saate bakmaya gerek yok, sayfa değiştirirken süreye bakmak sizi hem stresten kurtarır hem de zamanı iyi kullanmanız için faydalı olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Değişen Teknoloji ve Haritalar

Sınav taktiği olarak size söyleyebileceğimiz son ipucu, ÖSYM’nin size tahta kurşun kalemler vereceğini bilmeniz gerekir. Bu sebeple deneme sınavlarında uçlu kalemlerle değil de sınav esnasında kullanacağın kurşun kalemler ile çalışırsanız sizin için daha faydalı olacaktır. Ayrıca ÖSYM’nin sınavda vereceği 2 adet kurşun kalemin her birinin her iki ucunu da sınavdan önce açmanız sizin için zaman tasarrufu olacaktır.

Sınav sonrasında ne yapmalıyız?

Soru kitapçığı üzerindeki numaraları doğru kodladığınızdan emin olun. Hem cevap kağıdına hem de soru kitapçığına imzanız olması gerektiğini unutmayın. Evrakları salon görevlilerine teslim edin ve kontrol ettirin. Onay aldıktan sonra salondan çıkın.

Başarılar dileriz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?