SİNEMA BİLGİ YARIŞMASI

SİNEMA BİLGİ YARIŞMASI

Sinema bilginize ne kadar güveniyorsunuz? Sizin için hazırladığımız 10 adet orta zorluk derecesindeki sinema sorularımıza cevap vermek ister misiniz? 10 sinema sorusu için size verilen süre soru başı 1 dakikadır. Elinize 1 kalem, bir kağıt almayı unutmayın, CEVAPLARI KAĞIDA YAZIN! Sonra kontrol edeceksiniz. Cevaplar soruların altında verilmiştir. Cevapları netten arayacaksanız yarışmanıza gerek yok. Burada amaç sinema bilginizi ölçmek!

SORU 1

“Kurtlar Vadisi Pusu” dizisinde Abdülhey’i canlandıran aktör hangisidir?

Kenan ÇOBAN

Cahit KAYAOĞLU

Şemsi İNKAYA

Erhan UFAK

SORU 2

Gerçek ismi ve soyismi Fahrettin Cüreklibatur olan Türk sinemasının emektarlarından olan ve asıl mesleği tıp doktorluğu olan aktör kimdir?

KADİR İNANIR

AYHAN IŞIK

HULUSİ KENTMEN

CÜNEYT ARKIN

sinema

SORU 3

Türk sinemasının unutulmaz çocuk karakteri Sezercik’i canlandıran, şimdilerde sinemayı bırakan kişi kimdir?

İLKER İNANOĞLU

ÖMER İNANOĞLU

SEZER İNANOĞLU

BERKER İNANOĞLU

SORU 4

Türk sinemasının ‘Küçük Hanımefendi’ olarak anılan, daha sonra sağlığı bozulup aşırı kilo alınca da, “Hayranlarım beni hep filmlerdeki gibi güzel hatırlasın.” diyerek inzivaya çekilen ve ölünceye kadar da kimseye görünmeyen yıldızı kimdir?

FİLİZ AKIN

ZEYNEP DEĞİRMENCİOĞLU

BELGİN DORUK

FATMA GİRİK

TÜRKAN ŞORAY

SORU 5

1924 doğumlu  Amerikalı sinema yıldızı Hollywood’a methot oyunculuğunu tanıtmış ve yarattığı asi genç ekolü ile  de yaşadığı döneme damgasını vurmuştur. Gençliğinde olduğu kadar, olgunluk döneminde de başarılı rollere imza atmıştır. Bunlardan en çok yankı uyandıranı “Godfather” filmindeki Don Vito Corleone karakteridir. 8 defa  Oscar’a aday gösterilen  bu ünlü oyuncu iki kez “En İyi Erkek Oyuncu Oscarı”nı almaya hak kazanmıştır. Tanıdınız mı?

ALAİN DELON

MARLON BRANDO

CHARLİE CHAPLİN

ROBERT DE NİRO

SORU 6

Filmlerinde birçok karakteri aynı anda canlandırması ile ünlenen oyuncunun  en başarılı sergilediği filmlerinden ilki olan ve anda 8 karakteri canlandırarak bir ilke imza attığı “The Nutty Professor” (Çılgın Profesör) filmindeki  başarısına 1998 yılında “Dr Dolittle”, 2000 yılında “Nutty Professor II: The Klumps”, 1999 yılında “Bowfinger” ve 2001 yılında “Dr Dolittle II” ile devam etti.Seslendirme alanında da başarılı olan sanatçı, 2001 yılında sesiyle yer aldığı “Shrek” filmi ile birçok ödül aldı. Bu filmde seslendirdiği “Donkey” (Eşek) karakteriyle büyük beğeni toplayan yıldız, filmin devamı olan “Shrek II”, “Shrek The Third” ve 2010 yılında da “Shrek Goes Forth” da yine “eşek”i seslendirdi. Kimdir bu ünlü ”eşek”?

Richard Pryor

Bill Cosby

James Brown

Eddie Murphy

SORU 7

1955 ve 2002 yılları arasında pek çok film ve tiyatro oyununda rol alan, 1960 ve 1970 yılları arasında oynadığı filmlerde canlandırdığı “Cilalı İbo” karakteri ile hafızalarımıza kazınan ve  Molière’in eserlerinde oynadığı rollerle Türkiye’de Fransız kültürünün tanıtımına katkıları dolayısıyla Fransa tarafından Legion D’Honneur Nişanı ile ödüllendirilen sanatçı yine sahnede canlı performansıyla ve kendine özgü sempatik konuşmalarıyla tanınmaktadır. Bu çok yönlü sanatçımız kimdir?

Cem Karakaya

Feridun Karakaya

Ferhan Şensoy

Hadi Çaman

SORU 8

Biz onu ilk olarak radyoculuk yaparken tanıdık ve Türkiye’nin ilk özel radyosu Süper FM’de ilk DJ (disc-jokey)’i olarak hatırlıyoruz. Maksat Muhabbet isimli programını yıllarca Süper FM, Klas FM, Roket FM gibi radyolarda başarıyla sürdürdükten sonra dizilerde ve filmlerde rol almaya başlayan  Kadir Çöpdemir, aşağıdaki hangi yapımda rol almamıştır?

Türkler Çıldırmış Olmalı

Avrupa Avrupa

Ekmek Teknesi

Kızma Birader

Pis Yedili

SORU 9

1944 yılında İstanbul’da doğan Kemal Sunal, Vefa Lisesi mezunu. Sanat hayatına, “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. İlk olarak Kenterler Tiyatrosu’nda çalışan Kemal Sunal, daha sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği bir filmle sinemaya adım attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı. Türk sinemasında başta “İnek Şaban” tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok karakterle sinema sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7’den 77’ye herkesin sevgisini kazandı. Kemal Sunal 1973 yılından 3 Temmuz 2000 tarihine kadar toplam kaç filmde rol almıştır?

72 – 82 – 92 – 102

SORU 10

Sette film çekilirken özellikle tehlikeli olan sahnelerde, baş roldeki bir oyuncunun yerine oynayabilecek başka oyunculara ne denir?

Jonglör – Aktör  – Suflör – Dublör

CEVAPLAR (TERSTEN OKUYUNUZ!)
1.  naboç nanek
2.  nıkra tyenüc      
3.  ulğonani rezes
4.  kurod nigleb   
5.  odnarb nolram       
6.  
yhprum eidde   

7. ayakarak nudiref 
8. ilidey   sip

 9. 28
 10. rölbud

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ