Sınıf Öğretmeni Nasıl olunur Kimler Tercih Etmelidir

Sınıf Öğretmeni Nasıl olunur Kimler Tercih Etmelidir

Daha küçücükken herkesin hayalindeki meslek hiç kuşkusuz sınıf öğretmenliğidir. Sebebi de malum, insanlara yeni şeyler öğretmek, bilgi vermek, doğruyu, güzelliği, sevgiyi aşılamaktır. Şimdilerde küçükken hayalini kurdukları mesleğe ulaşmak isteyen gençler sınıf öğretmeni nasıl olunur, hangi aşamaları geçmek gerekir, kimler sınıf öğretmenliği bölümünü tercih etmelidir… koyu bir araştırmanın içine girdiler. Haksız da sayılmazlar. Bu büyük işsizlik […]

Daha küçücükken herkesin hayalindeki meslek hiç kuşkusuz sınıf öğretmenliğidir. Sebebi de malum, insanlara yeni şeyler öğretmek, bilgi vermek, doğruyu, güzelliği, sevgiyi aşılamaktır. Şimdilerde küçükken hayalini kurdukları mesleğe ulaşmak isteyen gençler sınıf öğretmeni nasıl olunur, hangi aşamaları geçmek gerekir, kimler sınıf öğretmenliği bölümünü tercih etmelidir… koyu bir araştırmanın içine girdiler. Haksız da sayılmazlar. Bu büyük işsizlik yığınının arasında en şanslı kesim hiç kuşkusuz öğretmenlik mesleğini seçenlerdir. Bunların içinde de sayıca en fazla atanan sınıf öğretmenliği bölümü mezunlarıdır.

Peki sanıldığı kadar kolay mıdır öğretmen olmak? Hele hele, sınıf öğretmeni olmak! Zorlukları her meslekte olduğu gibi elbette var ama esas zorluk kimsenin düşünmediği atandıktan sonra göreve başlayınca başlıyor. Sermayesi, hammaddesi insan olan hamuru yoğurmak, şekillendirmek, onu mükemmel bir varlık haline getirmek her babayiğidin harcı da değildir. Burası ayrı bir konu, şimdi esas boyutuna gelecek olursak, yani atanma aşamasına kadar geçen süreçte hangi zorluklar yaşanıyor, kimler öğretmen olabilir, öğretmen nasıl olmalıdır, sınıf öğretmeninin görevleri nelerdir, aldığı maaş yeterli midir, iş imkanları ne durumdadır, çalışma koşulları nasıldır… irdeleyelim.

Sınıf öğretmeni kime denir

Kendisine görev verilen eğitim kurumunda sorumlu olduğu öğrencilere temel vatandaşlık bilgisi dahil, okuma-yazma, spor, sanat, müzik, insan sevgisi, doğa sevgisi, fen bilimleri, matematik, dil bilgisi alanlarında belli birikim sahibi yapmak için çalışır. Bu durum çalıştığı eğitim kurumunun kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir. Yani sosyal çevresi gelişmiş bir yerde görev aldıysa işi biraz daha kolaydır ama kırsalda görev yapan bir sınıf öğretmeni büyük bir yükün altına girmiş demektir. Çevreyi tanımayan enstrümanı filmde, resimlerde gören bir çocuğa dünyayı anlatmak pek de kolay değildir.

Sınıf öğretmeni, fedakarlık kelimesinin insanda karşılığını bulmuş bir tanımdır. Karşılıksız sevgi onun onun tek beklentisidir.

Fedakar öğretmen

Sınıf öğretmenin görevleri nelerdir

 • Sorumlu olduğu derslikte ders saatleri içerisinde kendine verilen sınıfı hayata hazırlamalıdır.
 • Çalıştığı eğitim kurumunda sınıf öğrencilerinin başarısını artırıcı çalışmalar yapar.
 • Çocukların sorunlarına çözüm bulur.
 • Öğrencilerinin gelişmesine katkı sağlar.
 • Mesleği ile alakalı bütün meselelerin çözülmesine yönelik çözüm önerileri getirir.
 • Çalıştığı eğitim kurumunda kendine bildirilen gün ve saatlerde nöbetini tutarak okulda düzenin sağlanmasına katkı sağlar.
 • Okul yönetiminin kendine ilettiği duyuruları, yazıları zamanında ve gerektiği gibi yerine getirir.
 • Öğrenci velileri ile sürekli iletişim halinde kalarak çocuğun kişisel gelişimine destek olur.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Boya-Badana İşlerinden Anlar mısınız?

Bu saydıklarımız sıradan görevini yapan bir sınıf öğretmeninin görevleri arasında yer alır. Fedakarlık ile eş anlamlı olan öğretmen ayrıca çocuklarının en iyi şekilde hayata hazırlanmaları için onlara sınıfa hazırlıklı olmaları amacıyla araştırma görevlileri, etkinlikleri hazırlar, birlikte dünyayı tanımaya, yeni şeyler keşfetmeye çalışırlar.

Kimler sınıf öğretmeni olmalıdır

 • Sorunun cevabını üst kısımlarda birçok kez verdik aslında.
 • Sabırlı, sevecen, hoşgörülü, fedakâr, samimi, işine bağlılık sınıf öğretmenliğinin olmazsa olmaz kriterleri arasındadır.
 • Bununla birlikte hem sayısal hem de sözel anlamda düşünme yeteneği gelişmiş olmalıdır.
 • Fikirlerini anlatırken açık net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmelidir.
 • Eğitim alan öğrencilerine güzel bir öğrenme ortamı hazırlanmalıdır.
 • Planlı programlı ön hazırlık yapmalıdır.
 • Vicdani olarak çok hassas olmalıdır.
 • Küçük-büyük her yaştan insanlarla iletişimi güçlü olmalıdır.
 • Eğitim ile alakalı sorunlarla değil, insani ilişkilerde de yapıcı olmalıdır.
 • Öğrencilerin seviyesine inerek onların duygu dünyasını keşfetme heyecanı taşımalıdır.
 • Sürekli yenilikleri takip etmeli.
 • Teknolojiyi kullanmalı.
 • Çocuklara bilgi aktarımı değil, davranışlarıyla örnek olmalıdır.
 • Mükemmel bir insan profili çizmeli, bu profil de sahte değil, samimi, gerçekçi, insani bir karakter olmalıdır.
Kimler sınıf öğretmeni olmalı

Sınıf öğretmenin çalışma koşulları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik yapacak olan kişiler standart sınıflarda çocuklarla buluşur. Kırsalda ise sorunlar kendi imkanlarıyla çözülmelidir. Eğer merkezi bir okulda sınıf öğretmenliği görevi yapılacaksa çok fazla problem edecek bir durum söz konusu olmaz, çünkü okul yöneticileri dersliklerin okullar açılmadan önce öğrencilerin en iyi şekilde faydalanabileceği pozisyonda hazır hale getirilmesini sağlamaktadır.

Bir köy-kasaba okulunda sınıf öğretmenliği görevini yürütecek olan meslektaş çok fazla şikayetçi olmamalıdır. Bu durumu peşinen kabul etmelidir. Orada öncelik eğitim değil. Öyle durumlarla karşılaşılacak ki okullar bazen ahır, bazen depo olarak kullanılıp terk edilmiş olabilir. İşte bu halde kendisine sunulan bir okulda çalışmak zorunda kalan eğitimci hayal kırıklığına uğramadan kolları sıvamalı, dersliklerini öğrenciler gelmeden hazırlamalıdır.

Bir başka boyut da özel okullarda sözleşmeli olarak çalışma ihtimalidir. Atanamayan öğretmenler kavramı. KPSS barajını aşamayıp hiçbir devlet okuluna atanamayan bu insanlar mecburen mantar gibi her yerde türeyen özel okullarda sınıf öğretmenliği yapmak zorunda kalıyor. Böyle durumlarda çalışmak zorunda olan eğitimciler acınacak halde diyebiliriz. Çünkü kendilerine ne ek ders ödenir ne de mesai kavramına bağlı kalınır. Hafta sonları bile bazı durumlarda kendisinden fedakarlık yapması istenir. Yoğun tempoda yorucu bir ortamda, hele hele parasını ödediği için konuşması gerektiğini kendinde her tür hak olduğunu düşünen velilerle uğraşmak işin en zor tarafı diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kızıltepe Evde Ek İş

Sınıf öğretmeni olmak için hangi eğitimi almak gerekir

Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra YKS sonucunda alacağı puanlar adayın ilk zorlanacağı kısımdır. Yeterli AYT puanı alan öğretmen adayı tercihlerini yapar, herhangi bir eğitim fakültesinin sınıf öğretmenliği bölümüne kayıt yaptırır. 1 yıl hazırlık artı 4 yıl eğitim aldıktan sonra lisans diploması ile mezun olur. Tabii ki son sınıfta staj yapması zaruridirÇ

Henüz bitmedi, daha KPSS diye bir engeli daha atlamanız beklenir. Bunun için de hazırlık yapmanız, dershanelere gitmeniz, kendinizi geliştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Diyelim ki KPSS puanınız istediğimiz gibi geldi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atama dönemini bekleyeceksiniz. Tamam sınıf öğretmenliği kadrosu oldukça şişkin mutlaka sizin de atanma olasılığız var. Şimdi bir de mülakat aşamasını geçmeniz gerekiyor. O da ne, demeyin. Üstelik en sinir bozucu, insanlık onuruyla ters bir süreç sizleri beklemektedir. Mülakat adı verdikleri yeni sistemde size formaliteden sorulacak sorulara nasıl cevap vereceğinizi siz bile bilemeyeceksiniz. Çünkü bu ülkede KPSS puanı çok yüksek olup mülakatta düşük puan verilerek atanmasına engel olunan sınıf öğretmeni ya da başka branştan eğitimci olumsuz örneklere yeltendi. Bu kısımda ne demek istediğimi yaşayanlar çok iyi anlamıştır. Geleceği, hayalleri ile oynanan pırıl pırıl öğretmen adayları haksızlıklara tahammül edemeyerek kendi hayatlarına son verdiler. Bu adaletsiz sistemin kaldırılarak, liyakata dayalı gerçekçi bir sistemin devreye sokulmasını umut etmekten başka bir şey düşünemiyoruz.

Sınıf öğretmenliği

Sınıf öğretmenliği iş imkanları

Bu başlığı attık ama gereksiz olduğunu da söylemek zorundayız. Çünkü yukarıda örneklemeler yaparken sınıf öğretmenliği iş imkanları hakkında ipuçları verdik. Herkes Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmak için can atacaktır. Olmadı, sözleşmeli öğretmen olmak isteyecektir. Hiç olmadı, özel okullarda maaş karşılığı ek ders almadan sınıf öğretmenliği yapacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Banka Personeli Olunur

Sınıf öğretmeni maaşı ne kadar

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yapan bir sınıf öğretmeni maaşı Devlet Memurları Kanununda belirtilen esaslar uyarınca belirlemiş. 9/1 dereceden göreve başlayan sınıf öğretmeni yıllar içinde maaşı artış gösterir. Bugünkü şartlarda Asgari ücretin 2 katı ile ilk maaşını alacak olan sınıf öğretmeni ayrıca ek dersler ve eğitim öğretim tazminatı alarak gelirini artırır. Şehir merkezinde yaşayanlar sınav görevlerinde ekstra yaparak kazanç sağlayabilir.

Özel okullarda çalışan sınıf öğretmeni maaşı Asgari ücretin bir tık üzerinde olabiliyor. Çok fazla beklentilere de girmek hayal kırıklığı olabilir. Kendini kanıtlamış olanlar ise biraz daha fazla maaş alabiliyor.

Sınıf öğretmenliği hakkında yorumlar

Eğitimciler kendi aralarında, sınıf ve okul öncesi öğretmenlerini küçümser. Sebebi malum seviye. Yani anlatımlar, anlayış, konuşmalar çocukça, basitçe gelir. Bu da diğer meslektaşlarını ister istemez rahatsız eder. Okul öncesi ve sınıf öğretmeni şahitliği tek başına yetersiz olur şeklinde espri yapılır. Çünkü hiç büyümedikleri çocuk kaldıkları için tanıklıkları da sakıncalı gibi yorumlar yapılır.

Ayrıca mesleğe yeni başlayacak olanların genelde Doğu illerine atanacak olması öğretmenlik hakkında yapılan yorumların en ciddi olanıdır. Mahrumiyet bölgelerine gitmek istemeyenler bu bölümde biraz kararsız kalmaktalar. Çünkü sınıf öğretmenliği bölümü mezunları ister istemez ilkokul bulunan küçük yerleşim yerlerine gidecekler. Bu da çoğu sınıf öğretmeni adayını düşündürmektedir.

Norm fazlası olmak da son yıllarda rahatsız edici bir konu. Yani bir okulda öğretmen fazlası varsa puanı en az olanlara sınıf verilmiyor.

Şimdi bütün bilgileri sizinle paylaştık. Bu anlattıklarımız, yazdıklarınız ışığında bu mesleği seçip seçmemek sizin kararınız. Sınıf öğretmeni kimdir, ne iş yapar, nasıl olunur, çalışma ortamları nerelerdir, iş imkanları hangi aşamadadır… Sınıf öğretmenliği hakkında yapılan yorumları anlaşılacak şekilde özetledik.

Öğretmenler, hele hele ilk öğretmenler asla unutulmaz. Bunu da son not olarak ekleyelim.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?