Sis Farları Neden Sarı Renklidir

Sis Farları Neden Sarı Renklidir

Sisli havalarda aracınızla yol alırken yolumuzu aydınlatmak için bazen sis lambalarına ihtiyaç duyarız. Sis farları sisli havalarda rahatça yolu görmemize yardımcı olur. Peki, sis lambaları genellikle neden sarı renkli olur, hiç merak ettiniz mi? Bir sis lambası yapılış amacı ile sisi delmeli, araç kullanıcısının önünü rahatça görmesine yardımcı olmalıdır. Sis Farları Ne İşe Yarar Kırmızı renkli ışık […]

Sisli havalarda aracınızla yol alırken yolumuzu aydınlatmak için bazen sis lambalarına ihtiyaç duyarız. Sis farları sisli havalarda rahatça yolu görmemize yardımcı olur. Peki, sis lambaları genellikle neden sarı renkli olur, hiç merak ettiniz mi? Bir sis lambası yapılış amacı ile sisi delmeli, araç kullanıcısının önünü rahatça görmesine yardımcı olmalıdır.
Sis Farları Ne İşe Yarar
Kırmızı renkli ışık aslında sisi en iyi geçebilen ışıktır ancak bildiğiniz gibi bütün renklerin anası beyaz renktir. Sis dumanları tarafından en az saçılımı uğrayan renk olmasından kaynaklanmaktadır. Araç kullananların iyi bildiği gibi uzak uyarı farlarının kırmızı renkte olmasının sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. Fakat kırmızı farlar aydınlatma açısından oldukça zayıftır ve bu sebeple de araç sürücüsü uyarı farlarını hem yol aldığı bölümdeki yolu rahatlıkla görebilmelidir hem de diğer sürücüleri rahatsız etmemelidir.
Sis Farları Neye Yarar

Doğal yaşam süreci aşamasında anlaşılmıştır ki insan gözünün en hassas olduğu ışık çoğumuzun bilmediği ya da yanlış bildiği üzere güneş ışığı içinde oldukça fazla miktarda olan sarı ışıktır. İşte bu sebeple sarı ışığın çok etkili olması, rahatça sisi delerek geçmesi, kırmızı ışık kadar güçlüdür. Üstelik sarı ışık sürücü için gereken uzağa gidebilme ve yolu aydınlatma özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır.
Sis farlarının sarı renkte olmasının hem insan sağlığı hem de iyi bir sürüş tekniği açısından iyi bir tercih olması elbette bilimin ve bilim adamlarının uzun denemeleri sonucunda ortaya çıkmış ve insanlığın hizmetine sunulmuştur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Samsung 5G Testini Geçti

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?