Sistem Mühendisi Kimdir Ne İş Yapar Görevleri Nelerdir

Sistem Mühendisi Kimdir Ne İş Yapar Görevleri Nelerdir

Sistemsizlik içinde düzeni sağlamak amacıyla kendisinden üst düzeyde başarı beklenen teknik personel sistem mühendisi olarak adlandırılmaktadır. Herkesin aklındaki soru; sistem nühendisi nasıl olunur, maaşı ne kadardır, sistem mühendisi olmak için hangi eğitimi almak gerekir gibi… Haklı olarak bu soruların cevapları bulunmalı ona göre de geleceğe dair kararlar verilmelidir. Çok yeni diye tanımlayabileceğimiz bu bölüm özellikle […]

Sistemsizlik içinde düzeni sağlamak amacıyla kendisinden üst düzeyde başarı beklenen teknik personel sistem mühendisi olarak adlandırılmaktadır. Herkesin aklındaki soru; sistem nühendisi nasıl olunur, maaşı ne kadardır, sistem mühendisi olmak için hangi eğitimi almak gerekir gibi… Haklı olarak bu soruların cevapları bulunmalı ona göre de geleceğe dair kararlar verilmelidir.

Çok yeni diye tanımlayabileceğimiz bu bölüm özellikle vakıf üniversitelerinde yer alan programdır. İsmi de sadece endüstri ve sistem mühendisliği olarak güncellenmiştir. Endüstri ve sistem mühendisliği bölümünü bitirenler ne iş yapar nerelerde iş bulur, hangi görevlere atanırlar, şimdi kafalardaki soruların cevaplarını bulmak amacıyla derlediğimiz bilgileri sıralayalım.

Öncelikle kendisinden yüksek performans beklenen, stepne gibi kabul edilen bu mühendis kimdir, nerelerde istihdam etmesi öngörülür, başlayalım.

Endüstri ve sistem mühendisi kimdir

Her işin başı maliyet hesabına dayandığı için, kendisinden azami derecede bilgi birikiminden istifade edinilmek istenen sistem mühendisi; üretim, modernizasyon, karmaşık sistemlerin giderilmesi, zamanın planlı kullanılması, üretim kontrol ve tasarım gibi üst düzey bilgi birikiminin tek vücutta toplanmış halidir. Bu çok meziyetli kişi özellikle iş dünyası tarafından her türlü sektörün kurtarılmasına, geliştirilmesine destek olacak unsur olarak düşünülmektedir.

Endüstri ve sistem mühendisinin görevleri

Tasarlanması gereken sistemlerin önceden belirlenmiş hedefler doğrultusunda gerekli sistem elemanlarının belirtilip, bağlı bulunulan şirketin ya da işletmenin faaliyet planına uygun olarak yürümesine destek olur. Hangi sistemler olabilir; başta teknoloji ile bağlantılı olarak iletişim sistemleri, maliyet hesaplamaları, yönetim biçiminin yapılanması, işletmenin çevre ile uyum sağlaması, yeni alternatif sistemlerin düşünülmesi, yeni projelerin geliştirilmesi gibi aksiyonlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yeminli Mali Müşavir Kimdir Ne İş Yapar Kazancı

Bu bölümü bitiren ve görev bekleyen endüstri ve sistem mühendisinin karşılaşacağı sorunların başında üsttekiler yer alır. Bununla da kalmaz, yeni teoriler geliştirmeli, firmanın yapısına uygun metodoloji, ve prosedür bulmalıdır. İşletme olumsuzluklarına karşı küçük ve büyük ölçekli yeni yaklaşımlar ile çözümler üretmelidir. Farklı disiplinleri birleştirerek bu çözümlerin hızlı bir şekilde sonuçlanmasına destek olmalıdır. Kontrol Mühendisliği ile bilgisayar biliminin yöntemlerinden faydalanarak bilgisayar teknolojisinin hızından istifade ederek hizmet verdiği kurumu uçurması istenir.

Endüstri ve sistem mühendisliği görevleri öğrendiğimiz üzere çok da masum ve sıradan değil, her türlü problemin çözümüne yönelik projeleri hedefleri disiplinleri olanlar için seçimi kolay gir bölüm gibi gözükmektedir. Ancak tekdüze yaşayıp fazla soruna bulaşmak istemeyenlerin yaklaşmaması gereken bir daldır.

Sistem mühendisliği bölümü

Kimler sistem mühendisi olmalıdır

Bir üst başlıkta saydığımız işleri layıkıyla yapabilecek özellik ve yetenekleri olanlar için uygun bir bölümdür. Az, öz, net bir şekilde söylemek durumundaysak; asla pasif kalmayı sevmeyen, araştırma yapmaktan hoşlanan, yeniliklere ilgi duyan, uzay ve şekil yönünden tasarımlar çıkarabilen, çözümlenen yeteneği güçlü olan karmaşık işlerin içinden kolaylıkla çıkabilen özel insanlar olmalıdır. Her türlü insanla oturup konuşabilen kişiler sistem mühendisi olmak için emniyet kemerini sıkı sıkıya bağlayabilir.

Endüstri ve sistem mühendisinin çalışma şartları

Fiziksel olarak yorucu değildir amma velakin zihinsel bakımdan sürekli kafasında bir şeyler çözmek, tasarlamak üzerine kurgulanmıştır. Kişiye bağlı bulunduğu fabrikada, işletmede, firmada kendine uygun bir bir rol tahsis edilir. Burada yöneticilerle, meslektaşlarıyla, çalışanlarla, hatta dışarıdan gelen kişilerle muhatap olmak zorundadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kalem Paketleme İşi

Sistem Mühendisi nasıl olunur

Yüksek Öğrenim Kurumları sınavları sonucunda matematik ve fen sorularını çözerek güzel puanlar elde edip, aynı zamanda başarı sırasının yüksek olması neticesinde okunabilir. Burslu, %50 indirimli, yüzde yirmi beş indirimli, yüzde yetmiş beş tenzilatlı örgün eğitim veren vakıf üniversitelerinde kendine ayrılacak sırayı işgal edebilir.

Eğitim dili üniversitelerin tamamında İngilizce olarak okutulmaktadır. Sistem mühendisi olabilmek için en az 4 yıl lisans eğitimi alınmalıdır. Yükselmek isteyenler yüksek lisans tercihini kullanıp kendini geliştirebilir.

Endüstri ve Sistem Mühendisliği

Sistem mühendisi iş imkanları

Bütün firmalar işlerinin tıkır tıkır yürümesi için bu bölümü bitiren kişinin bilgi, birikim, tasarım, araştırma, geliştirme, sorun çözme yeteneklerinden yaralanmak ister. Dolayısıyla ekonomi-finans. sağlık kurumları. iletişim. ulaştırma. endüstriyel kurumlar başta olmak üzere hemen hemen bütün kurumsal firmalarda iş imkanı mevcuttur.

Başlangıçta fazla tanınmayan bu bölüm son yıllarda firmaların tercihleri arasına girmeyi başarmıştır. İş güvenliği uzmanı şeklinde görev alması da söz konusudur. Bunun için eğitim katılma belgesi sahibi olmak zorundadır. Sistem mühendisi olan kişiler özel ya da kamuya ait kurum kuruluşlarda proje yönetim, satış, pazarlama yönetimi, planlama, üretim, geliştirme gibi birimlerde üst düzey görevlerde bulunurlar.

Sistem mühendisi maaşı ne kadar

Kamu bünyesinde kadro bulabilen sistem mühendisi maaşı, görevdeki kadro ve derecesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Asgari ücretin iki katından aşağı olmaz. Özel sektörde istihdam olanağı bulup çalışan sistem mühendisleri maaşı kişinin bağlı bulunduğu birimdeki performansına bakılarak pazarlık yapılır. Sonraki yıllarda da benzer şekilde zam hakkı elde eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sistem mühendisliği bölümü hakkında yorumlar

Yapılan yorumlar genelde pozitif yöndedir. Herkesin çok isteyip de eğitimini alıp, güzel bir yerde kariyer yapmak istediği bölümüdür. Mühendislik tanımının yeniden şekillendirildiği bölümlerden birisidir. Bilişim ve teknoloji ile birleştirilince de herkesin gıpta ile baktığı, okumak istediği bölüm olarak dikkat çekmektedir.

Daha çok yüksek lisans için uygun görülen, akademik kariyerde alternatif olarak düşünülen sistem mühendisliği lisans düzeyinde genelde burslu okumak için tercih edilen bir bölümdür.

Son olarak, bu bölümü tercih etmek için oldukça fazla neden olduğu bariz bir şekilde görülüyor. Endüstri ve sistem mühendisliği görevleri üst düzeyde sorumluluk gerektiriyor, maaşı çalışanın performansına göre belirleniyor, eğitim almak için fen-matematik çalışmak yetiyor. İş imkanları da hemen hemen bütün sektörlerle paralel olarak alternatifi bol olarak görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?