Sistemsiz Eğitimimiz Çıkış Arıyor

Sistemsiz Eğitimimiz Çıkış Arıyor

Yine eğitim anlayışımız yeniden düzenlenecek. Yaz-Boz tahtasına dönen eğitim müfredatı yeniden bir kez daha al aşağı edilerek değiştirilmeye çalışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yeni programa göre ders saatleri ve ders sayıları azalacak. Bakanlığın en çok üzerinde durduğu konuların başında eğitim müfredatı olacak. Milli Eğitim Müfredatı ile ilgili olarak her türlü olumsuzlukların ele alınarak çözüm […]

Yine eğitim anlayışımız yeniden düzenlenecek. Yaz-Boz tahtasına dönen eğitim müfredatı yeniden bir kez daha al aşağı edilerek değiştirilmeye çalışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yeni programa göre ders saatleri ve ders sayıları azalacak. Bakanlığın en çok üzerinde durduğu konuların başında eğitim müfredatı olacak.

Milli Eğitim Müfredatı ile ilgili olarak her türlü olumsuzlukların ele alınarak çözüm bulunacağı, mevcut müfredatın öğrenciler için çok ağır olduğu ve daha sade bir yapıya büründürüleceği belirtiliyor.

MEB yeni sistem oluşturma çalışması ile ilgili olarak her türlü görüş ve önerilere açık olacak. Yol haritasının belirlenmesinde nasıl bir adım atılacağını belirlemek için başta Talim Terbiye Kurulu, akademisyenler, il ve ilçe yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler bu sürecin içine dahil edilecek. Böylece öğrencileri yoran, ağır müfredattan kurtulup öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirecek olan, basit, hacmi daralmış, bilgiyi analiz eden bir sistem oluşturmak isteniyor.

Bütün bu çalışmalardan sonra bir türlü oturtulamayan sistem son şeklini verilmesi düşünülüyor.

Eğitimin bütün basamaklarında uygulanabilir, kalıcı bilgilerin hedeflendiği çalışmayı yaparken üzerinde durulan üç önemli konu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, derslerin içerikleri ile ilgili olacak. Çünkü çocukların seviyelerine göre oldukça ağır konular var. İkincisi ise, ders sayısının biraz daha azaltılması düşünülmektedir. Son olarak  da haftalık ders sayısının düşürülmesi. Bütün bunların hepsinin ilgili kişi ve kurumlarla birlikte oturarak öğrenciye uygun hale getirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı

MEVCUT 4+4+4 SİSTEMİ OKULLAŞMAYI ARTTIRDI MI

Şu anda yürürlükte olan eğitim sistemi 4 yıllık bir değerlendirme sonucunda önemli bilgilere ulaşıldı. “4 + 4 + 4 sistemi ile Türkiye’de okullaşma oranının Avrupa standartlarına doğru yaklaşıldı. Ama zoraki lise dayatması öğrenci ve velileri zorluyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Zorunlu eğitim yürürlüğe girdiği tarihten beri Avrupa’daki eğitim ortalaması olan 10 yıla Türkiye de dahil oldu. Böylece daha önce ülkemizde bir çocuk yaklaşık 6 yıl eğitim kurumlarında kalırken yeni eğitim sistemi ile okullaşma oranının yüzde 90’lar civarında gerçekleşti. 

Yeni eğitim anlayışında meslek liselerine yönlendirici eğitim bilginin uygulanmasına katkı sağlayacak. Sanat dalları özendirilecek buna benzer çalışmalar yapılacak. Özellikle meslek liselerinde akademik konuları öğretmenler, diğer konuları da sektörle ilgili olan yönlendirici kişiler verecek. Uzun zamandan beri bu konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bilhassa Güzel Sanatlar Liseleri’nde mesleğinde bilgi birikimi yüksek olan kişilerden eğitim konusunda destek alacağız ve onların öğrencilerimize ışık tutması hedeflendi.

Kurs ve Yurtlar

Türkiye’de beş bine yakın özel kişi ya da kurumlar tarafından açılmış olan öğrenci yurtları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin alınarak hizmet veriyor. Bu yurtların denetimleri MEB tarafından yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin alarak açılan ve standartlara uygun bir şekilde çalışan yurtlar denetleniyor, ancak farklı bakanlıklardan, valilikten, belediyeden izin alarak açılan ve adına konuk evi, apart otel verilen ve farklı isimlerle hizmet veren yerlere Bakanlık’dan yurt izni olmadığı için denetim yapma hakkı bulunmuyor. Faaliyet gösteren M. E. Bakanlığı’ndan izin alarak çalışan pansiyon ve yurtları denetleyebiliyor.

Özel öğretim kurumlarına yönelik Danıştay’ın en fazla üç bilim alanında kurs açılacağı yönündeki verdiği karar sonucunda yürütmenin durdurulması ile Milli Eğitim Bakanlığı da yeni bir düzenleme yaparak özel öğretim kurumlarının 5 farklı bilim alanında kurs düzenleyebilmesine fırsat tanıdı. Yapılan değişiklikle özel öğretim kursları, Matematik Türk Dili ve Edebiyatı, Kimya, Biyoloji, Fizik, Coğrafya, Tarih ve felsefe alanlarında önceden belirlenen gruplardan maksimum 5 tane eğitim grubu seçip kurs açabilecek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Teknoloji ve Tasarım Uyuşmazlığı

Yeni eğitim sistemi arayışında yurtlar ve kurs düzenlemesi de sistem bekleyen konular arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Pamuklu Bez Çanta İmalatı Artıyor başlıklı makalemizde bez çanta üreticisi, bezden çanta ve pamuklu bez çantalar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?