Sivas Kış Sporları Merkezi Olma Yolunda

Sivas Kış Sporları Merkezi Olma Yolunda

Yurdumuzun doğal güzelliklerinden biri olan Sivas’ın Yıldız Dağı kış sporları için turizm merkezleri arasına girmeyi hedefliyor. 2500 metre yüksekte bulunan ve Sivas’a 58 kilometre uzaklıktaki Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nin birkaç yıl önce açılışı yapıldı.

Sivas kültürel zenginlikleri yoğun bir şehir olarak bilinir. Ayrıca, Sağlık turizmi açısından da kültür turizmi açısından da Sivas marka şehirler arasına girmeyi hak etmektedir. Kangal’daki Balıklı Kaplıcaları sağlık turizmi açısından değerlendirmek gerekir. Termal turizmde imkanları vardır. Bütün bu değerlerimizi turizme kazandırmak amacıyla havayolu bağlantılarını gelecek dönemlerde bitirerek hem termal turizmden hem de kış sporlarından herkesin yararlanması fırsatı doğacaktır.

Bu tesis Sivas’ın kalkınması açısından tek başına yeterli olmaz, devletin de üzerine düşen her şeyi yaptığını düşünüyoruz. Bundan böyle Sivaslıların da  kendi üzerlerine düşenleri yaparak buranın tanıtımını hep birlikte gerçekleşmesi gerekir. Buradaki verilen hizmet en üst kalitededir. Buranın açılış amaçlarından biri de öğrencimizi kayak sporlarına yönlendirmek ve gerekli eğitimleri vermekti. Bu uzun vadede hesap edildiği zaman beş bin öğrencinin bu sporlardan faydalanması planlandı. Yetişen bu çocuklar hem yurt içi organizasyonlarda hem de yurt dışındaki sportif organizasyonlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecekler.

SİVASIN YILDIZI PARLAYACAK

Yapılan bu tesislerin meydana gelmesinde farklı kurumların katkısı oldu. Yıldız Dağı sayesinde Sivas’ın yıldızının parlayacak. Sivas’ın geleceği çok aydınlık olacak. Türkiye’de Sivas’ın dünden bugüne her bakımdan daha iyi olacak. Birlik ve beraberlik ruhu içerisinde Sivas’ın Türkiye içindeki yarınlarını hep birlikte inşa edilecek.

Spor sadece ekonomik gelişmeler ve bölgesel kalkınma ile gelişir. Bu yatırımların Sivas için çok önemli. Gelecekte iktisadi manada Sivas’ın farklı boyutlara ulaşacağı bu süreçte Türkiye Kayak Federasyonu üzerlerine düşeni yapmaktadır. Olimpik hedefleri olan bu amaçla 2026 Olimpiyatlarının Türkiye’de yapılması için çaba harcayan federasyon gerekli çalışmaları yürütmektedir. Türkiye’de çok az tanınan kış sporlarının geliştirilmesi için büyük hedefler var. Bu yapılan güzel yatırımlarla Türkiye’nin her türlü büyük olimpik oyunlarının yapı taşı olabilecek durumdadır.


Yıldız Dağı Kayak Merkezi

Tesislerin içinde bulunan mekanik testler, yapay karlama, otel, buz park, ev, idare teknik bina, karakol binası, meteoroloji istasyonu, günübirlik tesis olmak üzere farklı türdeki merkezin parçaları hizmet veriyor. Projenin 3 sene önceki açılışta ‘Sivas’ın yıldızı parlıyor’ olarak lanse edilmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Dünya genelinde kış sporlarına olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Ülkemizde de kış sporları turizm merkezleri hem ülke insanına hem de yurt dışından gelen turistlere yönelik faaliyetler yürütmektedir. Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi kot farkı, pist yüksekliği ve çeşitliliği, kar kalitesi ile karın kalış süresi olarak da gözde kayak merkezlerinden birisidir. Öyle ki pist parametreleri bu alanda ölçüt kabul edilen Uluslararası Kayak Federasyonu parametreleri ile tıpa tıp örtüşmektedir. Yani Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi her türlü büyük organizasyon yapmak için yeterli teknik özellikleri sahip olarak hizmet vermektedir.

Kış sporları için hizmet vermekte olan Merkez aynı zamanda yaz mevsiminde yapılabilecek aktiviteler için de uygun özellikler taşımaktadır. Çünkü Yıldız Dağı eteklerinde bulunan Yıldız Gölü’nde de botla gezintiler yapılabilir, dalış, olta balıkçılığı, jet ski gibi değişik su sporlarına uygun etkinlikler yapılabilmektedir. Bölgede yamaç paraşütü, tracking, dağcılık, kampçılık, dağ bisikleti ve çocuklar için uçurtma şenlikleri de düzenlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ