Sivas’ta Kadınlara Özel ‘Pembe Taksi’

Sivas’ta Kadınlara Özel ‘Pembe Taksi’

Kadınlara pozitif ayrımcılık yapan bir uygulama Türkiye’de ilk kez Sivas’ta uygulamaya başlatıldı. Farklı ülkelerde kadınlara özel olarak ‘pembe taksi’ uygulaması yapıldığını duyan bir taksici bu uygulamanın Türkiye’de de yapılması için aracını pembe renkte dizayn ederek ruhsata da işlettirdi.

27 yaşında olan Gökhan Ş. ilk kez trafiğe çıkmaya başlayan pembe taksinin bütün vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandığını söyledi. Kendisi gibi taksicilik yapan amcası Necati Ş.’in katkılarıyla pembe taksi uygulaması düşüncesini hayata geçiren Gökhan Ş., taksinin sabah 08.00 akşam 20.00 saatleri arasında çalışacağını açıkladı.

Kadınlara İçin ‘Pembe Taksi’

Dünyanın farklı yerlerinde uygulanmakta olan pembe taksi düşüncesini Türkiye’ye taşımak isteyen Gökhan Ş. şu açıklamaları yaptı:

‘Benzer uygulamaların Türkiye’den başka değişik ülkelerde yapıldığını ve çok tutulduğunu gördüm. Ben de ‘Türkiye’de neden olmasın’ diyerek belediyemize bu konu ile ilgili başvuru yaptım. Yaptığım başvuru yapılan değerlendirme sonucunda yetkililer tarafından uygun bulundu. Deneme amaçlı trafiğe çıkan aracımızı pembe renge boyadık. Aracımız şimdilik Türkiye’nin ilk resmi pembe taksisi olma özelliğini taşımaktadır.’ dedi.

SADECE KADINLAR BİNEBİLECEK

Ticari taksinin sadece kadınlar için özel olduğunu dikkat çeken taksici, ‘Tek başına bile olsa erkekler asla pembe taksiye binemeyecektir. Aracın dizaynı kendimiz yaptık. Her türlü tasarım bizim tarafımızdan yapılmıştır. Koltuk kılıfları, park lambaları, direksiyon simidi, hatta iç kaplamalar bile pembe renk tasarlandı. Ayrıca koltukların kafa yaslama bölümlerine televizyon yerleştirdik.’ dedi.
Kadınlara pozitif ayrımcılık açıklamalarını şöyle sürdüren taksici, ‘Pembe taksimizi gören her vatandaşın doğal olarak çok şaşırıyor. Daha önce böyle bir taksi görmediklerini ve ticari taksi yine bir bayanın kullanmasına da fazla alışık olmamaları dikkat çekti. Bu sebeple şu anda taksiye yoğun bir ilgi bulunmaktadır. Çünkü mevcut taksilerin hepsi sarı renkte olduğu için fazla dikkat çekmiyor. Ancak pembe renk ticari taksi Türkiye’de ilk defa bizde var. Dolayısıyla Sivas şehrimizde uygulamaya konulmuştur, dedi.


Kadınlara Pembe Taksi

Konuyla ilgili olarak Sivas Belediyesi önünde bir basın toplantısı düzenleyen Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Koordinatörü Erdoğan Y. şu açıklamaları yaptı. ‘ Taksicilik yapan Gökhan Ş. farklı bir uygulama yapmak istediği için belediyemize talepte bulundu. Biz de pembe taksi uygulamasını kabul ettik ve bu müracaatı uygulaması için ruhsat verdik. Bu pembe taksi uygulamasının en önemli özelliğinden birisi de müşterisi de bayan olacak, aracı kullanan şoför de bayan olacak. Elbette müşteriler sadece bayan değil yanlarında çocuklarıyla birlikte bilecekler. Diğer taksicilik yapan duraklarından benzer talepler gelmesi halinde her durakta kadın şoför ve benzer özellikte kadınlara yönelik ticari taksi kaydını yapacağız ve ruhsat vereceğiz.’ dedi.

Pembe ticari taksiye şoförlük yapacak olan Gamze T. da duygularını şöyle ifade etti: ‘Bu uygulamanın kadınlar adına güzel bir proje olduğu kanısındayım. Kadınlara pozitif ayrımcılık yerine, son dönemlerde kadınlara yönelik artan şiddet olaylarını duydukça çok üzülüyoruz. Bu pembe taksi sayesinde kadına yönelik şiddetlerin az olacağını düşünüyorum. Sivas’ımıza hayırlı olsun.’

Bir önceki yazımız olan Atık Kerestelerden Kedi Barınağı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ