Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Hava yolu ile ulaşımın yoğun ilgi görmesi neticesinde sivil havayolu firmaları ağlarını genişletti. Bu sistemde görev yapacak elemanların yetiştirilmesinde önemli görev üstlenen sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü Türkiye’deki önemli üniversitelerde okutulmaya başlandı. Eğitimini alan gençler kabin hizmetleri ve yer hizmetleri gibi birimlerde kendilerine görev alma ve gözü yüksekte olanlar bu seçkin bölümü incelemeye, araştırmaya başladı. […]

Hava yolu ile ulaşımın yoğun ilgi görmesi neticesinde sivil havayolu firmaları ağlarını genişletti. Bu sistemde görev yapacak elemanların yetiştirilmesinde önemli görev üstlenen sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü Türkiye’deki önemli üniversitelerde okutulmaya başlandı. Eğitimini alan gençler kabin hizmetleri ve yer hizmetleri gibi birimlerde kendilerine görev alma ve gözü yüksekte olanlar bu seçkin bölümü incelemeye, araştırmaya başladı.

Web siteniz daima ilkeli, dürüst, gerçekçi bilgiler sunarak sizlere taze bilgiler sunmaktadır. Eğri oturacağız doğru konuşacağız, bu bölümün ayrıntılarını sizlere aktaracağız.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı kime denir

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup havayollarında uçakla yolculuk yapmak için rezervasyon yapan ya da bizzat bilet satın alan kişilerin uçağa binmesine ya da uçaktan inmesine yardımcı olan teknik personeldir. Bu süreç içerisinde sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanları bütün işlemlerini hatasız olarak yerine getirmek zorundadır. Pasaport işlemlerinden tutun da yolcuların bagajları biletleri koltukların gösterilmesi, özel yolcuların ilgilenilmesi gibi işlemleri en iyi şekilde yapmakla sorumlu personele havada ise hostes; yerdeyse yer hizmetleri personeli adı verilir.

Tanım bu şekilde yapılabilir. Liyakata uygun bir şekilde görev dağılımı yapılan firmalar bu şekilde elemanlarını görevlendirir. Söz konusu devlet havayolu firması ise saydıklarımızın bazıları maalesef sözde kalır. Özel havayolu firmaları sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünü bitiren öğrencileri sınava tabi tutar. İçlerinden mülakatla başarılı olanları işletmesinde ya da uçaklarında görevlendirir.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği iş imkanları

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı hangi işleri yapar

Uluslararası bir boyutu olan bu meslek dalında görev ve sorumluluklar biraz hukuk bilgisi de gerektirir. Çünkü uluslararası düzeyde hak ve sorumluluklarım yerine getirilmesi ile görevlendirilecek bir kişinin oldukça geniş görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. İşte bunlar;

 • Yolculuk yapmak isteyen yolcuların kayıt, bagaj, pasaport ve bilet işlemlerini yaparak uçağa gitmesine yardımcı olur. Uçakla yolculuk yapacak insanların pasaport ve çıkış kartlarını kontrol edip uçağın içine girmesine yardımcı olur.
 • Yolcuların transfer, karşılama gibi işlemlerine yardım eder.
 • Hasarlı ya da kaybolan bagajların bulunması için araştırmalar yapar. Mümkün değilse rapor tutarak takibini yapar herhangi yanlış gelen bagajların geri sevkiyatının yapılması ile ilgilenir.
 • Kargo bölümünde görev alan sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı ayrıca gelen-giden posta ve kargo işlemlerinin yapılmasında görev üstlenir.
 • Yolcuların kontrol işlemleri, yük planlaması benzeri işlemleri yapar.
 • İhtiyaç dahilinde arşivleme, kayıt tutma ve koordinasyon gibi görevlerde yer alır.
 • Herhangi bir gecikme sebebiyle uçağın bağlantılı seferlerini kontrol eder yolculara alternatif seferler bulmaya çalışır.
 • Transit beklemesi gereken yolcuların gerekli durumlarda otel hizmetlerinden faydalanmasına yardımcı olur.
 • Yaşlı, refakat gerektiren yolcuların güvenli bir şekilde karşılayacak kişilere teslim edilmesini sağlar.
 • Yabancı ülkeden ülkemize giriş yapacak yolcuların evraklarının düzenlenmesi ve çıkış noktalarında aynı şekilde kontrollerinin yapılmasını sağlar.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Herbalife Sisteminden Para Kazanmak

Kimler sivil hava ulaştırma işletmeciliği okumalıdır

Havacılığa meraklı gençlerin doğal olarak bu seçkin meslekte yer alması gerekir. Peki, ne gibi özellikler istenir?

 • Güvenlik tedbirlerine aşırı önem veren
 • Titiz, çalışan, dakik ve dikkatli olan
 • Vardiyalı sistemde çalışabilecek kişiler
 • Yeniliklere ve teknolojiye açık olan
 • Açıklayıcı bilgi verebilen
 • İnsanları ikna etme yönetme özelliği olan
 • Olay be objeleri derinlemesine inceleyip değerlendirebilen
 • Talimatları harfiyen takip edebilen
 • Sorumluluğunu yerine getirmek için azami dikkat ve sabırlı olan
 • Meslek ahlakına sahip olan gençler

sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünde okuyup kabin ekibi ya da yer hostesi olarak iş yakalama sırasının gelmesini bekleyebilir.

Çalışma şartları ve ortamı nasıldır

Havalimanlarında çalışmak keyiflidir, çünkü yazın serin kışın sıcak olur. Operasyon bölümünde çalışacak olanlar ise ister istemez kışın soğuğa yazın sıcağa maruz kalacaktır. Çünkü uçağın uçuşa hazır hale getirilmesi için push-back denilen araçlarla çekilmesi için operasyon bölümünün sorumlusu yer hizmetleri görevlisi sivil hava ulaştırma meslek elemanı biraz zorlanabilir. Bazıları ise bilakis kapalı ortamlardan sıkıldığı için aksiyonu sevenler bu birimde çalışmayı tercih etmektedir. Haksızlık etmeyelim bu birimde çalışacak olanlara da özel kıyafetlerle gerekli donanımlar sağlanarak çalışma şartları oluşturulmaktadır.

İçeride ise bilet satışı yapanlar, bagaj, kargo işlemleri ile uğraşanlar rutin işlemleri yapar. Yerine göre vardiyalı veya yarım gün tam günlük şeklinde nöbetleşe çalışma sistemi olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne Yapar-İş imkanları-Maaşı

Havayolu ile hem uluslararası hem de şehirler arası seyahat söz konusu olduğu için yakıcı ya da patlayıcı maddeler taşıyanlara karşı tedbirli olmak, terör olaylarına yeltenenleri düşünmek biraz tedirginlik verebilir. Ancak her şeye rağmen çok nadir görülen bu olumsuzluklar çalışma şartlarının olumsuz değerlendirilmesine etken değildir.

Gürültülü bir ortamda çalışmak zorunda kalanlar duyma kaybı gibi hastalıklara maruz kalabilir.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği

Alınması gereken eğitim nedir

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü okumak için özel şartlar gerekir mi? Hayır, herhangi bir özel şart gerekmiyor. Lise dengi okullardan mezun olduktan sonra ÖSYM tarafından yapılmakta olanTYT sınavında yeterli taban puanları alanlar, tercih edecekleri üniversitelerde 2 yıl önlisans düzeyinde okumalıdır.

Bu bölüm Türkiye’deki üniversitelerin çoğunda hızla açıldı. Hatta Açık Öğretim Fakültesi sayesinde uzaktan okumak bile mümkün gözüküyor. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde uzaktan öğretimle sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü önlisans düzeyinde okunabiliyor.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü yorumları

Daha ziyade vakıf üniversitelerinin ağırlıklı olarak bu bölümü açtıklarını gözlemliyoruz. Aslına bakarsanız, vakıf ya da özel-devlet üniversitesi’ünde okuyup diploma almanın çok da matak bir iş olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü özel havayolu şirketleri asgari ücret düzeyinde para verdikleri için herkes doğal olarak Türk Hava Yolları bünyesinde çalışmak için can atıyor. Oraya girmek için de izden diploma ya da İngilizce bilip bilmediğiniz sorulmuyor. Çok güçlü birinden referans aldıysanız rahat bir ortamda, yüksek maaşla hayata devam ediyorsunuz. İşler de bir şekilde yürüyor.

İngilizce bilen bilmeyen, diploması olan olmayan bu anlayışı da pek önemsemiyor. Ancak hatırlatmakta fayda var ki bu liyakatsız çalışma dönemi sürekli devam etmeyecektir. Siz sevdiğiniz mesleği yapmak için teorik olarak ve uygulamalı olarak eğitimlerinizi üst düzeyde almaya bakın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sondaj Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar, Ne Kadar Kazanır

Üst bölümde vurgulamaya çalıştığımız gibi alternatifin çok fazla olmaması beraberinde eleman ihtiyacını gidermek için çok fazla mezun ve bölüm olması rekabetçi kızıştırıyor. Yani büyük beklentilerle bu bölümde sıraları doldurup diplomayı aldıktan sonra hayal kırıklığı yaşama oranı oldukça yüksek.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği iş imkanları

Özel havayolu şirketlerinin sayısı arttıkça iş bulma olasılığı da artırıyor. Büyükşehirlerde havayolu trafiği beraberinde sivil hava ulaştırma alanında çalışacak meslek elemanlarına yansıyor.

Çok büyük sermaye ile bu işler yürütüldüğü için sektörün büyümesine katkı sağlayacak olanlar da yine global firmalar olacaktır.

Özel olarak seyahat acente işletmeciliği yaparak alternatif düşünülebilir, çünkü havayolu firmaları ve turizm şirketleri ile anlaşıp komisyon karşılığında bilet satışından para kazanmak da mümkündür.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı maaşı ne kadar

Eğer kabin ekibinde yer alma düşüncemiz varsa o zaman önce fiziksel özellikleriniz, sonra yabancı dil bilginiz dikkate alınarak size iş fırsatı sunulur. Şunu açıklamak istiyoruz; hostes ilanları her daim mevcut, tehlikeli bir meslek olması sebebiyle de tercih edenlerin sayısı çok fazla değil. Buna rağmen hostes alımlarında fiziksel görünüm, artı yabancı dil bilgisi gibi kriterler çoğu insanın hevesini kursağında bırakıyor.

Host ve hostes maaşı asgari ücret baz alındığında 3 katına kadar çıkabilmektedir. Uluslararası bir firma ile çalışırsanız dünyayı tanıma şansı da bulursunuz. Yer hostesi olarak çalışma şansı yakalayanlar özel havayolu şirketlerinde Asgari ücretin 1,5 katına yaklaşan maaş alabiliyor. Türk Hava Yolları bünyesinde istihdam olanağı yakalayanlar da asgari ücretin iki katından fazla maaş ve primlere de sahip olabiliyor.

Maalesef çok iştah açıcı bir tablo çıkmadı karşınıza. Gerçekleri yazmak zorundaydık…

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?