Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Bitirenler Nerede Çalışır Maaşı Nedir

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Bitirenler Nerede Çalışır Maaşı Nedir

Sivil savunma ve itfaiyecilik teknikeri kime denir Sade bir şekilde ifade etmek gerekirse, belediyeler bünyesinde yer alan itfaiye teşkilatının en önemli bireyi olan itfaiyeci yangına ilk müdahale eden teknik elemandır. Zor durumda kalan vatandaşın mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla eğitim almış, yeterlilik sahibi ve belgesi olan kişilere sivil savunma ve itfaiyecilik teknikeri denir. İtfaiyecinin […]

Sivil savunma ve itfaiyecilik teknikeri kime denir

Sade bir şekilde ifade etmek gerekirse, belediyeler bünyesinde yer alan itfaiye teşkilatının en önemli bireyi olan itfaiyeci yangına ilk müdahale eden teknik elemandır. Zor durumda kalan vatandaşın mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla eğitim almış, yeterlilik sahibi ve belgesi olan kişilere sivil savunma ve itfaiyecilik teknikeri denir.

İtfaiyecinin görevi nelerdir

  • İtfaiyeci her türlü yangına karşı gerekli önlemlerin alınmasına katkı sağlar.
  • Yangın oluşmadan önce tedbirler alınarak araştırmalar yapar.
  • Yangın meydana gelmişse burada mal ya da can kaybı olmaması için gerekli güvenlik tedbirlerini alır.
  • Yangın esnasında ivedilikle canlıların öncelikli olarak çıkarılmasını sağlar.
  • Eğer can kaybı söz konusu değilse değerli eşyaların yangın ortamından uzaklaştırılmasına yardım eder.
  • Yangın ortamından çıkarılan insanlara ihtiyaç dahilinde ilkyardım yapar.
  • Ağır yaralı olan insanların zarar görmeden naklini sağlar.
  • Doğal afetlerde ortaya çıkan olumsuz durumlarda kurtarma ve arama faaliyetlerinde bulunur.
  • Herhangi bir sebeple mahsur kalmış insanların ve canlıların kurtarılmasına yönelik çalışmalar yapar.

Kimler itfaiyecilik teknikeri olmalıdır

Sevilmeyen meslekler arasında yer alsa da bu mesleği yapmak isteyenlerin sorumluluğu en üst düzeyde yerine getiren, stres yükünü taşıyabilen, hiçbir yükseklik korkusu olmayan ve özellikle insan faktörüne değer veren kişiler seçmelidir.

Ayrıca ilkyardım, iş güvenliği, iletişim, ekip ruhu birlikte hareket etme, fedakarlık gibi özel beklentiler de gerekmektedir.

Sivil savunmacı ve itfaiyeci çalışma ortamları

Sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü mezunu olan tekniker zorlu ortamlarda çalışacağını önceden bilir. Çünkü iş ortamı her daim tehlikelerle başa çıkma, zor durumdaki insan ya da malların kurtulmasına yönelik etkinliklerdir. Stres süreklidir, tehlike altında kalan insanlara yardım edeyim derken ister istemez çalışan kişi kendisi de zorluklarla başa çıkmak zorunda kalacaktır. Yani kurtarma amacıyla gerilen ortamlarda, kapalı kalma, yangın tehlikesi ile karşılaşma, patlama tehlikesi ya da enkaz altında kalma gibi çok tehlikeli durumlarla baş başa kalınmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ahşap Fotoğraflık Montajı

İtfaiyeci olacak bir kişi sadece bunlarla başa çıkmayacak, aynı zamanda ekip oldukları için hem amirleriyle hem de diğer itfaiyeci değerleriyle yüksek işbirliği içerisinde hareket etmek zorundadır. Diğer kolluk kuvvetleri olan polis ve jandarma ile de eşgüdüm halinde hareket etmek zorundadır.

itfaiyecilik teknikeri

Nasıl itfaiyeci teknikeri olunur

Öncelikle lise ya da dengi okullardan mezun olmak mecburi. Sonrasında meslek yüksekokullarının Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programında 2 yıl eğitim almak şarttır. Buraya yerleşen öğrenciler hem teorik hem de uygulamalı dersler ile çalışmaya hazır duruma gelmektedir. Eğitim genelde insan ve mal kurtarma bilgisine dayanmaktadır. Eğitim hayatı devam ederken öğrencilere verilen dersler arasında şunlar bulunmaktadır; yangın bilgisi, kurtarma bilgisi, Sivil Savunma bilgisi, spor eğitim bilgisi, araç ve malzeme bilgisi, yapı bilgisi, Temel strüktür, Davranış Bilimleri, iş hukuku.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik

İtfaiyecilik teknikeri iş imkanları

Herkesin malumu olduğu üzere bu bölümden mezun olan gençler doğrudan mahalli idarelere bağlı olan belediyelerin itfaiye teşkilatında iş yakalama şansına sahiptir. Gerçi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü mezunları haklı olarak son yıllarda seslerini yükseltmeye başlayarak, haksızlıkların giderilmesi için seslerini yüksek sesle duyurmaya çalışıyorlar. Çünkü ehil olmayan insanlar bu önemli göreve layık görülerek yerleştiriliyor. Hal böyle olunca da hem mağdurlar, hem de kendini yetiştirmiş, eğitimini almış itfaiyeci teknikeri kardeşlerimiz haksızlığa maruz kalıyor. Bu durumun en kısa sürede düzeltilip liyakata dayalı bir sistem getirilmesini umuyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kahvaltı Evi-Salonu Açmak

Çalışma hayatına başladıktan sonra meslekte ilerlemek mümkündür. Dikey geçiş sınavında başarılı sağlanması durumunda ÖSYM tarafından belirtilen uygun programları geçiş yapma hakları bulunmaktadır. Ayrıca çalışılan kurumda Müdür. Müdür Yardımcılığı. Grup Amirliği. Başçavuş ve Çavuş gibi ünvanlar sıralanmaktadır.

İtfaiye eri itfaiyeci maaşı ne kadardır

Zorlu bir görev yerine getirecek olan itfaiyeci maaşı değerlendirmek kolay değil. Zira, ölümle yaşam arasında gidip gelen bir insana fiyat biçilmez. Yani aldığının kat kat fazlasını hak eder ama yine de ülkemizde yeni başlayan bir itfaiyeci Asgari ücretin 1,5 katı civarında bir maaş hak eder. Kıdem tazminatları ile birlikte bu gelir artar. En yüksek dereceye ulaşmış olan bir itfaiye eri maaşı maksimum Asgari ücretin iki katına kadar çıkabilmektedir.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Üzerine Yorumlar

Allah korusun herhangi bir olumsuzluk durumunda ilk akla gelen ve aranan itfaiyedir. Sadece insanlar değil hayvanların bile can güvenliğini sağlamakla sorumlu olan bu değerli şahsiyetler üniversitelerin Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünden mezun olmaktadır. Siz bakmayın, belediyeler bazen eğitimi almamış kişileri de bu birime dahil ettiklerine.

Söz konusu canlıların hayatı ve malları ise mutlaka bu konuda gerçek ilk yardım, can güvenliği, iş güvenliği eğitimini almış, uygulamalı öğrenmiş kişilerin bari insan ayrımı yapılmadan görevini layıkıyla yapmasına fırsat verilmesidir.

Son düzenlemelerle bu alanda birazcık gelişmeler umut verici olsa da yine de sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü öğrencileri ve mezunları serzenişlerine devam etmektedir. Son değişiklikler itfaiyecilik bölümü mezunu olan insanlar mahalli idarelerin itfaiye eri alımlarını açıktan atama şekline sokmuştur. Bu sebeple de belediye itfaiye yönetmeliğinde yer alan lise ya da dengi okullardan mezun olunması yanındaki ibare değiştirmeden devamına karar verilmiştir. Meslek yüksekokullarından mezun olan sivil savunma ve itfaiyecilik teknikerleri haklı olarak kendilerine öncelik tanınmasına istemektedir. Çünkü liseden sonra 2 yıl daha eğitim görerek kendilerini geliştirmişler, hem bilgi birikimi hem de teknik anlamda üstünlükleri bulunmaktadır. Bu avantajlarının atamalarda da değerlendirilmesi gerektiği yönünde istekleri bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bez Çanta Modelleri

Hiçbir bilgisi olmadan belediyelere bu görevde istihdam sağlamak o yöredeki insanlara yapılan büyük haksızlıktır. Çünkü Allah korusun, herhangi bir olumsuzluk durumunda eğitimini almadan, bilgisi olmayan insanların sizi kurtarmaya geleceğini düşünmek bile ürperticidir. O halde bu konuda yasal olarak boşluklar bulunsa bile belediye yetkililerinin mutlaka üniversitelerin sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü mezunu olan insanları kadroya alması gerekir. Esas olan budur.

Bir önceki yazımız olan Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı başlıklı makalemizde ECZACILIK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİM, ECZACININ TANIMI VE GÖREVİ ve Eczacının çalışma ortamı ve koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?