Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı

Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı

Sıvıların kaldırma prensibi Sıvı içerisine kısmen veya tamamen batan cisimler sıvı tarafından yukarı itilirler, bu itme kuvvetine sıvının cisme uyguladığı kaldırma kuvveti adı verilir. Bunlara örnek olarak balıkların yüzmesi, gemilerin su yüzünde rahat hareket edebilmesi ve suyun kaldırma kuvveti örnek olarak gösterilebilir. Havanın da kaldırma kuvveti vardır. Bulutların dengede kalması buna örnek olarak sayabiliriz. Bir […]

Sıvıların kaldırma prensibi

Sıvı içerisine kısmen veya tamamen batan cisimler sıvı tarafından yukarı itilirler, bu itme kuvvetine sıvının cisme uyguladığı kaldırma kuvveti adı verilir. Bunlara örnek olarak balıkların yüzmesi, gemilerin su yüzünde rahat hareket edebilmesi ve suyun kaldırma kuvveti örnek olarak gösterilebilir. Havanın da kaldırma kuvveti vardır. Bulutların dengede kalması buna örnek olarak sayabiliriz. Bir cisim suya bırakılırsa cisme etki eden kaldırma kuvvetinin büyüklüğü cisim tarafından yeri değiştirilen sıvının ağırlığına eşit büyüklüktedir.

Basınç ve Kaldırma Kuvveti 

Kaldırma kuvveti, örneğin bir cismi su dolu bir kaba baktığımızda kabın içerisinde yer değiştirme olacaktır. Yüzerek batmış olacak bunun için önemi yok, kesin atıldığında nasıl dengede kalırsa kalsın dışarıya bir miktar sıvı çıkıyorsa, dışarıya taşan sıvının ağırlığı tam cismin, sıvının ağırlığı taşan cisme etki ediyorsa, kaldırma kuvveti kadardır. Kabımız taşırmayan kap olmayabilir. mesela derin taşmayacak bir kap olarak düşünürsek cismi bu kabın içine attığımızda sıvanın bir miktar seviyesinin yukarıya doğru çıktığını gözlemleyebiliriz. Bu da seviyenin ne kadar yukarıya çıktığını bize verecektir. Bu aradaki fark yeri değişen sıvının ağırlığı her zaman kaldırma kuvveti kadardır.

Örnek bir soru ile açıklamaya çalışmak gerekirse, taşma seviyesine kadar sıvı dolu olan kaba sıvı yüzeyinden ayrı ayrı bırakılan k l m cisimleri eşit hacimli sıvı taşırarak şeklin değişmesine dengede kalmasına çalışıyor. Sıvının cisimlere uyguladığı uyguladığı kaldırma kuvvetleri f k, f l ve f m olduğuna göre bunlar arasındaki ilişki nedir, diye bir soru var. Bu soru nasıl çözüldüğünü görmek için aşağıdaki ders videonuzu izleyebilirsiniz. Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ile siz değerli gençlere ihtiyaç duydukları net bilgileri edinmeye aracılık ediyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Bir önceki yazımız olan ÖĞRETİCİ METİNLER HANGİLERİDİR başlıklı makalemizde Öğretici metin türleri, ÖĞRETİCİ METİNLER VİDEOLU KONU ANLATIMI ve Öğretici metinlerin konusu nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?