SIVILARIN KALDIRMA KUVVETİ KONUSU

SIVILARIN KALDIRMA KUVVETİ KONUSU

Bilime çok büyük katkılarda bulunan Arşimet’in prensibi tesadüf olarak ortaya çıktığı söylenmiştir ama bu iş üzerinde çalışmadan, kafa yormadan, tesadüfen bir buluş olacağı aklın kabul edeceği bir durum değildir. Arşimet suyun kaldırma kuvveti üzerine çalışmasaydı, hamamda yıkanırken suyun üzerinde yüzen tası fark etmeyecekti, düşünmeyecekti, aklının ucundan bile geçirmeyecekti. Arşimet prensibi çok zor bir kural veya […]

Bilime çok büyük katkılarda bulunan Arşimet’in prensibi tesadüf olarak ortaya çıktığı söylenmiştir ama bu iş üzerinde çalışmadan, kafa yormadan, tesadüfen bir buluş olacağı aklın kabul edeceği bir durum değildir. Arşimet suyun kaldırma kuvveti üzerine çalışmasaydı, hamamda yıkanırken suyun üzerinde yüzen tası fark etmeyecekti, düşünmeyecekti, aklının ucundan bile geçirmeyecekti. Arşimet prensibi çok zor bir kural veya prensip değildir, kolayca açıklanabilir.

Arşimet prensibi nedir?

Arşimet’in ilkesine göre; sıvı ya da gaz ortam içinde bulunan bir cismin ağırlığı, kendi hacmine eşit hacimdeki sıvının ağırlığınca azalır. Yani; sıvının içindeki katı cisim, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir kuvvet ile yukarıya itilmektedir.

Arşimet prensibini iyi anlamak için farklı deneyler tasarlayabilirsiniz. Herhangi geniş bir kabın içine su doldurunuz, doldurduğunuz kabın üzerine farklı nesneler koyarak gözlemler yapabilirsiniz.

Arşimet prensibi deneyi

Suyun üzerine koyduğunuz nesnelerin yoğunluğuna göre battığını ya da yüzdüğünü yani suyun kaldırma kuvvetini gözlemleyebilirsiniz. Eğer suyun üzerinde bıraktığınız nesneler suyun kaldırma kuvvetine yenik düşüyorsa yani yüzüyorsa yoğunluğu hafif bir madde olduğunu, eğer suyun üzerinde yüzmüyorsa, suyun üzerine bıraktınız maddenin yoğunluğu oldukça fazla bir madde olduğunu da keşfedebilirsiniz. Bu deneyde sadece suyun kaldırma prensibini değil, aynı zamanda maddenin yoğunluğu hakkında da fikir yürütebilirsiniz.

SIVILARIN KALDIRMA KUVVETİ KONU ANLATIMI

Sizlere daha faydalı olması için aşağıda suyun kaldırma kuvvetini açıklayan ve Arşimet prensibini tam olarak kavrayabilmeniz için yapılmış deneyi, laboratuvar ortamında bir öğretmen önderliğinde yapılışını göreceksiniz. Siz de farklı deneyler yapmak istersiniz. (muhakkak yapınız çünkü fen bilgisi ya da matematik derslerinde en iyi öğrenme yöntemlerinden birisi uygulamalı çalışmadır)

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  OBEB-OKEK Konusunun Kolay Anlatımı
Arşimet ilkesi nedir?

Arşimet prensibi konusunu anlamak için yapılan suyun kaldırma kuvveti deneyinde göreceksiniz ki suyun miktarı kaldırma kuvvetinde ya da prensibinde pek etkili olmayacaktır. Bunu tam olarak anlayabilmek için içine su doldurduğunuz kabın önce yarısına kadar su doldurarak içine 1 portakal bırakın ve portakalın suya batmadığını, tam tersine yüzdüğünü göreceksiniz, daha sonra yarım dolu olan kabı tamamen doldurarak tekrar portakalı suyun üzerine bırakın ve bakın yine portakalımız suyun üzerinde yüzecektir. Bu da demek oluyor ki Arşimet prensibine göre suyun miktarı kaldırma kuvvetinde çok etkili değildir. Ama ilginç olan bir durumu şöyle keşfedeceksiniz mandalinayı kabuklarından ayırıp suyun içine bıraktığınız zaman battığına şahit olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?