Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse

Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse

Salgından korunmak için tüketiciler banka ya da kredi kartı kullanımına ağırlık verdi ancak temassız olan kartları kullanmaya ağırlık verdiler. Beraberinde gizli bir tehlike ortaya çıktı. Banka kartından ya da kredi kartından temassız özellikli olanların habersizce içleri boşaltılabiliyor. Kalabalık ortamlarda cüzdanınızın içinde masumca pos cihazıyla buluşmayı bekleyen kredi kartı veya banka kartı sürpriz ziyaretçilerle karşılaşabiliyor. Siz […]

Salgından korunmak için tüketiciler banka ya da kredi kartı kullanımına ağırlık verdi ancak temassız olan kartları kullanmaya ağırlık verdiler. Beraberinde gizli bir tehlike ortaya çıktı. Banka kartından ya da kredi kartından temassız özellikli olanların habersizce içleri boşaltılabiliyor. Kalabalık ortamlarda cüzdanınızın içinde masumca pos cihazıyla buluşmayı bekleyen kredi kartı veya banka kartı sürpriz ziyaretçilerle karşılaşabiliyor. Siz cüzdanınızın içine hapsettiğiniz kartınızın güvende olduğunu düşünerek yolumuza devam ederken ellerinde POS cihazları ile temassız kart avcılığı yapan insanları gözden kaçırmış olabilirsiniz. Son yılların sanal tehlikesi habersiz kağıttan para çekme tuzağı oldukça yaygınlaştı. Bankalar her ne kadar temassız kartlara limit koymuş olsalar da unutmayın ki azar azar çekilen meblağlar yetim teşkil edebilmektedir.

Habersiz İşlem Yapılmaması İçin Kart Güvenlik Yöntemleri

Bugüne kadar başınıza gelmemiş olmasını dileriz eğer farkında olmadan ekstreleri incelerken sizin yapmadığınız bir alışverişin ekstrede karşımıza çıktığını görürseniz neler yapacağınızı nasıl hareket edeceğinizi önceden bilmek zararın büyümesine engel olacaktır. Sizden habersiz kartınızdan para çekilmişse yapılacaklar önceden planlanmalı ona göre hareket edilmelidir. Çünkü tüketici olarak haklarımızı bilmek ve ihtiyaç halinde kullanmak zararın büyümesine katkı sağlayacaktır.

temassız kart tehlikesi

Benden habersiz kartımdan para çekildiği zaman ne yapmalıyım şeklinde arama yapmadan yapılması gerekenleri bilmek oldukça mantıklı olacak. Anında ilişkili bankayı arayarak kartın kullanıma kapatılması ya da iptal edilmesi için zaman kaybedilmelidir. Ekranlarda, haber sitelerinde sık sık karşımıza çıkmaya başlayan sanal dolandırıcılık her yerde koy geziyor. Mağdur olmamak adına kartınızın kalabalık ortamlarda para çekilmesine müsait olmaması için kullanıcıların da gerekli adımları atması mühimdir. Sanal POS cihazı ile temassız kalp avcıları sizi de ummadığınız anda ziyaret edebilir. Eğer temassız özelliği bulunan banka veya kredi kartı sahibi iseniz kalabalık ortamlardan uzak kalmaya gayret edin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Baskı ve Desen Teknikeri-Teknisyeni Hakkında Bilgi

Sanal Kart Dolandırıcılarına Dikkat

Alışverişi kolaylaştıran kredi kartları bizler için büyük avantajlar sağladığı kadar bazen tehlikeli durumlarda yaşatabilir. Hiç tahmin etmeyeceğiniz, ummadığınız bir anda hesaplarınızı kontrol ettiğinizde öyle bir şaşkınlık yaşarsınız ki inanamazsınız. Sizden habersiz kredi kartımdan para çekilmiş olduğunu öğrenince hemen bankanızın müşteri hizmetlerini aramak zorunda kalabilirsiniz.

Bazen bilginiz olmadan yanlışlıkla hesabınızdan para çekiliyor ya da harcama yapılabiliyor. Bu durumda neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Asla, ‘olmaz’ diye düşünmeyin; bu icatları yapan insanlar aynı zamanda yasal boşluklarını ve sistemin eksiklerini kendileri çok iyi bilmektedir. Siz sürekli hesaplarınızı kontrol edin bir yanlışlık ve eksiklik olduğunu görürseniz hemen bankanızın yetkili birimleri ile görüşerek durumu düzeltin.

Sanal mağazaların hayatımıza girdiği son dönemde çok güvensiz E-ticaret siteleri yaptığınız alışverişlerin bilgilerini hesaplarında tutarak bazen hesabını boşaltılabilir. Çok dikkatli olmanız gerekir. Bu sebeple kredi kartı veya banka bilgilerinizi ve şifrelerinizi isteyen alışveriş sitelerine ya da telefon bankacılığı yapan kişilere asla güvenmeyiniz. Ne şifre, ne de banka bilgilerini vermeyin, sonra canınız yanar.

Habersiz Çekilen Paralar İçin Yapılması Gerekenler

Benden habersiz kredi kartından para çekilmiş ne yapacağım, diye deli gibi çırpınırsınız, bağırırsınız. Eğer böyle bir durum söz konusu olduysa, yani hesabınızdan kredi kartınızla alışveriş yapılarak mağdur olduysanız bir an önce bankanıza yazılı dilekçe vermelisiniz. Dilekçede alışveriş yaptığımız sitelerin listelerini bankanıza teslim etmelisiniz ya da banka şubesinden uzakta bir yerde iseniz alışveriş yaptığınız internet sitelerinin isimlerini faksla bankanıza bildirmelisiniz. Böylece bankanız alışveriş yaptığınız sanal mağazalarla olan ilişkinizi kesecektir ve sizden habersiz çekilen hesapları yasal yollardan geri almaya çalışacaktır. Şüpheli bir durum sezinlediğiniz zaman hiç zaman kaybetmeden bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek kaçak veya çalıntı tuşunu tıklayarak zaman kaybetmeden müşteri temsilcisi ile görüşüp, bankanızın kartınızın kullanıma kapatılmasını talep etmeniz faydalı olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Antibiyotik Kullanımında Bilinçlendik

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Teknolojinin büyük nimetleri olduğu kadar tehlikeli sonuçlar da maalesef var. Banka ya da kredi kartı alışverişlerinde eskiden olduğu gibi şifreli hatta imzalı dönemler çok geride kaldı kartlar temassız özelliği kavuşunca bu işin simsarları, suistimal uzmanları kalabalık ortamlarda sizin cüzdanınızın ya da cebinizin içindeki karta yaklaştıkları POS cihazı ile para çekebilmektedir.

Kullanacağınız yer ve duruma göre tehlikeli olabilir. Kredi veya banka kartınıza sizden habersiz para çekimine engel olmak için çok kalabalık ya da insanlara yakın olan ortamlara girmemelisiniz.

En önemlisi, bu durumu yaşamamak adına önlem almaktır ama her şeye rağmen başınıza geldiyse, mağdur durumda iseniz hiç zaman kaybetmeden ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartı kullanım dışı yapmalısınız. Sonrasında yapmamız gerekenler yazının içinde açıklandı.

Teknoloji sürekli kendini geliştiriyor, karşı durmak çok anlamsız bunun yerine, güvenlik önlemleri alınmış teknikler düşünülmelidir. Örneğin, akıllı cihazlara yüklenen uygulamalar sayesinde hem hızlı hem de güvenli ödeme yöntemleri var.

Sizin bilginiz dışında yapılan alışverişleri en iyi kart sahibi bilmesi gerekir. Alışveriş ekstresinde sizin yapmadığınız alışverişler yer, zaman ve alınan ürünler şeklinde karşımıza çıkabilir. Akıllı cihazlarla banka-kredi kartı ödemeleri de takip edilebilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?