Soğutma-İklimlendirme Teknolojisi Mezunu Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Soğutma-İklimlendirme Teknolojisi Mezunu Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Yanlış inanışın aksine, meslek liselerinde altyapısı oluşmuş gençler kendini geliştirmek amacıyla meslek yüksek okullarına devam edip tekniker olunca boşuna zaman kaybetmezler. Her branşta, eğitimini almış insanlar teknik anlamda kendini geliştirdiği takdirde başarı merdivenlerini hızlı bir şekilde tırmanacaktır. Bu durum iklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknisyeni-teknikeri olmayı düşünenler için de geçerlidir. Bu programın açık öğretim bölümü de […]

Yanlış inanışın aksine, meslek liselerinde altyapısı oluşmuş gençler kendini geliştirmek amacıyla meslek yüksek okullarına devam edip tekniker olunca boşuna zaman kaybetmezler. Her branşta, eğitimini almış insanlar teknik anlamda kendini geliştirdiği takdirde başarı merdivenlerini hızlı bir şekilde tırmanacaktır. Bu durum iklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknisyeni-teknikeri olmayı düşünenler için de geçerlidir.

Bu programın açık öğretim bölümü de mevcuttur. Burada uygulamalı eğitim yeterli değildir. Ancak örgün bölümlerde eğitim alarak teknik anlamda kendini yetiştirenler gelecekte hem kendi işlerinin patronu olabilir, hem de kazançlarını kendileri belirleyebilirler. Bu açıdan bakarak kendini teknoloji ile paralel bir şekilde güncelleyen ve ısıtma soğutma sistemlerine ilgi duyanlara yönelik bu yazımızı kaleme aldık. Burada şu küçük hatırlatmayı yapmak istiyoruz. Sitemiz sürekli güncel bilgilerle gençleri yönlendirmeyi ilke edinmiştir. Bazı web siteleri İŞKUR web sitesinde yer alan meslekleri olduğu gibi kopyalayıp sitesine yapıştırıp içerik oluşturuyor. Yani 15 yıl önceki bilgileri güncellemeden web sitelerine yerleştiren kişiler gençlerin önünü açamaz. Onlara doyurucu, doğru bilgiler veremez. Biz iklimlendirme ve soğutma teknolojisi alanında yol almak isteyen gençlere gerçekçi, doyurucu, artıları-eksileri ile objektif bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Buna göre mesleği seçerken karar verecek gençler olumlu ve olumsuz yönlerini de öğrenmiş olacaklar.

Soğutmacı ve havalandırmacı ya da iklimlendirmeci kimdir ne iş yapar? Hemen özetleyelim. Sıcaktan veya soğuktan olumsuz olarak etkilememesi gereken canlıların ya da maddelerin sanayi ürünleri gibi her türlü nesnenin korunmasına yönelik teknolojik faaliyetler yürüten kişi olarak söyleyebiliriz. Yani havalandırma ya da soğutma sisteminin kurulması gereken yerlerde çalışan yardımcı eleman veya bizzat işleri yapan kişiye soğutma ve iklimlendirme teknisyeni ve teknikleri denir.

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikerinin görevleri

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi mezunları ne iş yapar? Bu bölümden mezun olanlar her türlü ortamda soğutma ya da ısıtma ihtiyacına cevap vermek amacıyla çalışır. Görevleri de şunlardır;

 • İklimlendirme ya da soğutma tesisatının kontrol sistemlerini ayarlamak, çalıştırmak, tamir etmek
 • Kurulmuş sistem içerisinde şarjı yapmak, vakumlama yapmak
 • Eğer sistemde bir arıza varsa gidermek
 • Her türlü soğutucunun çalıştırılmasını, bakım, tamiratı, servisi ile ilgilenmek
 • Bunlar el tipi de olabilir, sanayi tipi de olabilir
 • Mühendis denetiminde montaj yapmak ya da sökülmesi gereken parçaların sökülüp bakım ve onarımını yapmak
 • Soğuk depoculuk üzerine kendine verilen görevleri yerine getirmek
 • Buralarda saklanan gıda ürünlerinin en iyi şekilde depolanması ve saklanması için uygun ortam hazırlamak
 • Her türlü klima devresinin bakım onarım montaj gibi işlemlerini yerine getirmek
 • Yerine göre merkezi klima yerine göre tablet ya da pencere tipi soğutucuların işlemlerini yapmak
 • Araçlarda yer alan klimaların onarım, bakım, montaj giriş işlerini yapmak
 • Kamu kurum kuruluşlarında yer alan soğutma ve klima sistemlerinin bakım, onarım, montaj, demontaj işlemlerini yapmak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Okumak

Sadece bakım, onarım, tamirat değil; yerine göre imalat sanayisinde kendisine sorumluluk verilen iklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikeri önemli bir teknik personel olarak karşımıza çıkar.

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi

İklimlendirme ve soğutma teknikeri hangi araç gereçleri kullanır

Mesleği ile doğrudan ilişkili olan araç gereçler kullanması gerekir. Bunlar;

 • Bilgisayar yazılımları
 • Hava akımında kullanılan aletler
 • Hava hız ölçüm cihazları
 • Termostad türleri
 • Bakır boru çeşitleri
 • Boru bağlantı araç gereçleri
 • Oksiasetilen kaynak cihazı
 • Elektrik ölçmeye yarayan aletler
 • Su soğutma köleleri
 • Basınç manifold
 • Şarj için silindir
 • Vakum yapmak pompası
 • Akışkan kontrol etme cihazı
 • Kondanser elemanları
 • Evaporatör elemanları
 • Soğutma kompresörü
 • Gaz kaçak dedektörü
 • Refraktometre

Kimler iklimlendirme ve soğutma teknikeri olmalıdır

Bu mesleği seçip hem kendi işinin patronu olmak hem de herhangi bir firmada temsil kabiliyeti ile çalışmak mümkündür. Gelecekte buna karar verecek olan siz gençlersiniz. Öncelikli olarak bu mesleği seçmek isteyenlerde hangi özelliklerin bulunması gerektiğini bilmekte fayda var, aksi durumda gelecekte hoşnutsuzluk, memnuniyetsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Eğer siz de bu mesleğe eğilim varsa o zaman ilerlemeyi düşünebilirsiniz. Aranan özellikler;

 • Çizim ve tasarım becerisine sahip olmak
 • takım çalışmasına yatkınlık göstermek
 • Tedbirli, dikkatli, titiz olmak
 • Göz ve elleri eşgüdüm halinde kullanabilmek
 • Şekillerle ilgili her türlü ilişkileri kolay kavrayabilmek
 • Mekanik konusunda bilgi sahibi olmak
 • Fen bilimlerine, gelişmelere ilgili meraklı olmak
 • İnsanlarla iletişimi güçlü tutmak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Yapmak

Sizler de bu saydığımız özellikler varsa alet kullanmayı ölçümü yapmayı seviyorsanız soğutma ve iklimlendirme teknisyeni ya da teknikeri olma yolunda önemli kararlar verebilirsiniz.

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikeri iş imkanları

Soğutma ve iklimlendirme teknisyeni teknikeri olmak için hangi eğitimleri almak şarttır?

Gelecekte soğutma ısıtma üzerine projeler üretmek ve buralardan para kazanmak isteyen gençler için birkaç alternatif bulunmaktadır. Birincisi, teknisyen olarak başkalarının yanında çalışmayı düşünüyorum, uzun soluklu düşünemiyorum, diyorsanız meslek liselerinde ilgili bölümü okuyup teknisyen ünvanı ile çalışma hakkının mevcuttur. Burada dürüst olmak gerekirse, meslek lisesini bitirip bu sektörde iş bulmak çok da akılcı ve kolay değildir. Bunun yerine Meslek Yüksek Okulu eğitimini almak çok zor değildir. 2 yıl ekstradan önlisans mezunu olarak iklimlendirme ve soğutma teknikeri ünvanı ile daha rahat iş bulma ve bilgi sahibi olma hakkınızı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bu bölümün taban puanları çok da yüksek değildir. Liseyi bitiren gençler diledikleri takdirde bu alanda devlet üniversitelerinde temel yeterlilik testinden aldıkları puanlar okuma hakkı elde ederler. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi, izmir’de Ege Üniversitesi ve 9 Eylül, Mersin’de, Muğla’da, Balıkesir’de, Kırıkkale’de, Bursa’da, Malatya’da, Kocaeli’nde, Konya’da bu bölümün okumak için uygun okullar mevcuttur.

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikeri iş imkanları

Mesleği seçen, eğitimini tamamlayan gençler geniş bir yelpazede iş imkânına sahip olacaktır. Çünkü evde okulda hastanede fabrikada hatta ulaşım amacıyla kullandığımız taşıtlarda bile artık soğutma iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu mesleği seçenler gerçekten hakkıyla icra etmek istedikleri taktırde kendilerine iş vermek isteyen işveren sayısı yeterlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İğne Oyası İşi Kadınlara Para Kazandırıyor

Nerelerde iş bulabilirsiniz?

Sektörle alakalı olarak iklimlendirme sistemlerinin havalandırma kanallarını üreten yerlerde çalışabilirsiniz. Doğrudan havalandırma iklimlendirme soğutma cihazları satış ve montajı yapan bayilerde iş imkanı yakalayabilirsiniz. Hiç olmadı tamirat, montaj, demontaj işleri yapan yetkili servislerde görev alabilirsiniz.

Bir başka alternatif kimseye eyvallah demeden kendi iş yerine açanlar, diplomasını asarak yeterli sermayeyi bulup bir köşeye çekilip işinin patronu olabilirler. Çünkü bu sektör oldukça geniş alana hitap ettiği için ve doğal olarak teknolojik ürünler olduğu için arıza yapması bakımından zamanında tamamlanması, dolayısıyla bunlar yapacak eleman olması gerekir.

Özetlemek gerekirse, devlet dairelerinde memur olarak çalışma durumu söz konusu değil. Yani aktif olarak sahada bizzat çalışmayı seven gençler iklimlendirme ve soğutma teknolojisi bölümünü seçmelidir.

Soğutma ve iklimlendirme teknikeri teknisyeni maaşı ne kadar

Enteresan bir meslek tanıtımı yapmak zorunda kaldık, dolayısıyla aslında piyasayı tanıyan yakınlarına komşularını ailesini gelir-gider hesabını bilenler az çok kazancını da tahmin edecektir. İşe yeni başlayan birileri tecrübe edilmesi amacıyla düşük maaşla çalışacaktır. Zamanla kendini kanıtlayan, alanında yeterlilik gösteren iklimlendirme ve soğutma teknolojisi teknikeri teknisyeni maaşı güncellenerek artacaktır. Burada esas unsur, sizin kararlılık göstermeniz. Mesleğinize bağlılığının işinizi doğru yapmanın size işvereni memnun etmeniz esastır. Beraberinde sizden ekmek yiyecek kişiler mutlaka size de yeterli miktarda kazanç sağlamak durumundadır.

Tam anlamıyla işine hakim olan bir soğutma ve iklimlendirme teknikeri teknisyeni asgari ücretin iki katına yakın maaş hak edecektir. Kendi işinizin patronu olduğumuz takdirde kazanç, çalışma azminize göre ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?