Soluk Alıp Verme Nasıl Gerçekleşir

Soluk Alıp Verme Nasıl Gerçekleşir

Soluk alma nasıl gerçekleşir? Soluk alma esnasında akciğerler ve göğüs boşluğu genişler. Diyafram önce kasılır, sonra düzleşir. Göğüs boşluğu ön tarafa doğru iyice genişler. Bu vaziyette iken Akciğerler genişler içindeki hava basıncı da iyice düşer, sonunda dışarıdaki hava akciğerlerimize çeker. Böylece soluk alma gerçekleşmiş olur. Soluk alma esnasında neler yaşanır Kaburgalar arasında kasılmalar meydana gelir. […]

Soluk alma nasıl gerçekleşir?

Soluk alma esnasında akciğerler ve göğüs boşluğu genişler. Diyafram önce kasılır, sonra düzleşir. Göğüs boşluğu ön tarafa doğru iyice genişler. Bu vaziyette iken Akciğerler genişler içindeki hava basıncı da iyice düşer, sonunda dışarıdaki hava akciğerlerimize çeker. Böylece soluk alma gerçekleşmiş olur.

Soluk alma esnasında neler yaşanır

Kaburgalar arasında kasılmalar meydana gelir. Diyaframın kası kasılarak düzleşir göğsümüzdeki boşluk genişleyerek boşluğun hacmi çoğalır. Akciğerler tamamen genişler, iç basınç denilen akciğerlerdeki hava basıncı azalır. Çekilen havadaki oksijen alveollere kadar ilerler. Oksijen açısından zengin olan hava akciğerlerimize çekilir, tamamen dolar. Çekilen havadaki oksijen kana karışır, buradaki karbondioksit keseciklere geçer.

Soluk verme işlemi nedir

Akciğerlerde bulunan havanın dışarıya atılması işlemine soluk verme adı verilmektedir. Soluk verme esnasında diyafram kası gevşer, kubbe şeklini alır ve göğüs boşluğu tamamen daralır. Daha sonra akciğerlerin sıkışması ile içindeki hava dışarıya atılır. Bu olaya soluk verme adı verilir.

Soluk verme işlemi soluk alma işlemine göre oldukça basit bir işlemdir. Soluk verme esnasında diyafram ve göğüs kasları iyice gevşer. Kaburgalar arasındaki kaslar da benzer bir şekil alır. Soluk verme işlemi sırasında göğüs boşluğunun hacmi daralır. Akciğerler iyice küçülür içindeki basınç çoğalır. Karbondioksit adı verilen kirli hava dışarıya atılmış olur.

Soluk alıp verme esnasında hava nasıl bir yol izler

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  6. SINIF TÜRKÇE DİL BİLGİSİ TESTİ

Soluk alırken diyaframın kasılması neticesinde karın boşluğuna doğru hava iner, kaburgalar arasında yer alan kaslar göğüs kafesinin dış tarafa doğru genişletir. Göğsümüzde yer alan boşluğun hacmi çoğalır. Göğüs boşluğunun basıncı çoğalır. İç basınç atmosfer basıncına göre biraz daha aktiftir. Bu yöntem uygulanırken canlılar enerji harcamak zorundadır. Soluk verme esnasında ise diyafram kasları gevşediği için kubbe şeklini alır. Kaburgalar arasındaki kaslar gevşer. Göğüs boşluğunun hacmi iyice düşer. Akciğerden gazlar dışarıya atılır. Bu basit yöntemle enerji harcamaya gerek yoktur.

Dördüncü sınıf Fen ve Teknoloji dersi soluk alıp verme konusunun anlatıldığı görsel video sizlere çok faydalı olacaktır. Soluk alıp verme nedir, nasıl olur? Soluk alıp verme insanlar için çok önemlidir. Soluk alıp vermek için nereleri kullanırız? Ağzımız ve burnumuz kullanılır ama en çok burnumuz kullanılır. Burnumuzdan içeriye doğru devam eder.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?