Solunum Sistemleri Konu Anlatım

Solunum Sistemleri Konu Anlatım

Merhaba arkadaşlar, ortaokul fen bilimleri dersi solunum sistemleri konu anlatımına hoş geldiniz. Solunum sistemlerinin insan hayatındaki önemini bilmeyen yoktur. İsterseniz bu konuyla ilgili sizlere hazırladığımız video konu anlatımı sonuna kadar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sebeple de derslerde tam başarı gösterebilirsiniz. İç solunum, dış solunum nedir?  Solunum Sistemleri Solunum Sistemleri Konu Anlatımı: Solunum sistemi Ağız ve Burundan […]

Merhaba arkadaşlar, ortaokul fen bilimleri dersi solunum sistemleri konu anlatımına hoş geldiniz. Solunum sistemlerinin insan hayatındaki önemini bilmeyen yoktur. İsterseniz bu konuyla ilgili sizlere hazırladığımız video konu anlatımı sonuna kadar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sebeple de derslerde tam başarı gösterebilirsiniz. İç solunum, dış solunum nedir?

 Solunum Sistemleri


Solunum Sistemleri Konu Anlatımı:
 Solunum sistemi Ağız ve Burundan başlayıp aşağıya doğru devam eder, sonra yutak gırtlak gırtlaktan sonra da akciğerlere geliyor, ağzımızdan soluk aldığımız zaman aldığımız nefes devam ederek dışarıdan gelen mikropları burun kılları filtrele PSP tozlu almayı engeller ya da soluk alayım burada biraz akciğerlere gitmesini sağlıyor. Bu sebeple soluk alırken genelde bununla almaya gayret edin, sadece hasta olduğunu zaman ağızdan nefes alabilirsiniz.

Yutak tam bir kavşak gibidir, nefes borusu ile yemek borusu arasında bulunur, biz yemek yerken soluk borusuna yemek parçacıklarının kaçmaması için bize yardımcı oluyor ama bazen yanlışlıkla kaçtığı zaman biz de kaçta nefes alamıyorum tıkandım gibi serzenişlerde bulunduğu zaman aslında soluk borusu yanlış tehlikeli maddelerin kaçtığının belirtisi bu durum daha sonra aldığımız soluk ya da nefes yutak  geçtikten sonra gırtlağın izleyerek dosdoğru akciğerlerimize ulaşır. Burada bronş ve bronşcuklar adı verilen bölümler bulunmaktadır en içteki bronşcukların içinde küçük küçük Hava kesecikleri var. Aldığımız nefes buraya geldiği zaman kirlenmiş olduğu için burada temizlenmiş kirlenmiş hava yer değiştirir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Cümlede Fiilimsileri Bulma
Solunum Organları

Yani karbondioksit ile oksijen birbiriyle yer değiştiriyor. İşte biz nefes aldığımız zaman temiz hava dediğimiz oksijeni akciğerlerimize çekiyoruz, nefes verdiğimiz zaman da kirlenmiş olan karbondioksitin vücuttan dışarı yatıyoruz. Bu işlem çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir.


 Solunum Sistemleri Konu Anlatımını daha iyi anlayabilmek için dersimizin tamamen dinleyip siz de not tutabilirsiniz. Böylelikle tam başarıyı yakalayabilirsiniz sevgili öğrenciler solunum sistemleri konu anlatımı sizlere özetleri tamamını videodan izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan 8. SINIF TÜRKÇE ZAMİR-ADILLAR TESTİ başlıklı makalemizde ADILLAR- ZAMİRLER KONU TARAMA TESTİ ve ZAMİRLER VİDEOLU KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?