Sondaj Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar, Ne Kadar Kazanır

Sondaj Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar, Ne Kadar Kazanır

Dünya genelinde madenlere yönelik araştırma geliştirme ve işleme faaliyetleri hız kesmeden devam etmektedir. İnsanoğlu madenlerin değerini anladıktan sonra sondaj teknolojisine de ağırlık vermiştir. Çünkü yer altındaki bu zenginliklerin işlenmesi için öncelikle yerinin tespit edilmesi, çıkarılması gerekmektedir. Bütün bu iş ve işlemleri yapan teknik elemanlardan birisi de sondaj teknolojisi teknisyeni ya da teknikeri olduğunu tahmin edebilirsiniz. […]

Dünya genelinde madenlere yönelik araştırma geliştirme ve işleme faaliyetleri hız kesmeden devam etmektedir. İnsanoğlu madenlerin değerini anladıktan sonra sondaj teknolojisine de ağırlık vermiştir. Çünkü yer altındaki bu zenginliklerin işlenmesi için öncelikle yerinin tespit edilmesi, çıkarılması gerekmektedir. Bütün bu iş ve işlemleri yapan teknik elemanlardan birisi de sondaj teknolojisi teknisyeni ya da teknikeri olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Sondaj teknikeri kimdir

Yeraltındaki önemli petrol ve madenlerin yanı sıra içilebilir su, Jeotermal enerji sıcak su gibi insanların hayatını kolaylaştıracak değerli ürünlerin çıkarılmasına yönelik çalışmalar yapan teknik personeldir. Bu işleri belli bir çerçeve dahilinde yerine getiren sondaj teknolojisi teknikeri teknisyeni silindirik olarak veya delme şeklinde kazılar yapmak maksadıyla, makine mühendisleri, maden mühendisleri, petrol mühendisleri veya jeolog gözetiminde işleri yürüten teknik personel olarak bilinmektedir.

Sondaj teknolojisi teknikeri görevleri

 • Mühendisler tarafından hazırlanmış olan sondaj projesinin gerçekleştirilmesi esnasında işlerin yürümesine katkı sağlar.
 • İşçiler ve mühendisler arasında iletişim görevini üstlenir.
 • Delme işlemi yapılırken belli noktalarda delinen yerden numuneler alarak laboratuvar ortamında inceleme yapar.
 • Sondaj aşamasında görev alan işçilerin kullanacağı makineleri tespit eder kullanır, bırakır.
Kimler sondaj teknikeri olmalıdır

Sondaj teknikeri-teknisyeni hangi araç gereçleri kullanır

Matkap türleri, kompresörler, jeneratör, kaynak makinesi, sondaj makinesi, her türlü ağır vasıtalar ile tamirat ya da bakım amacıyla gerekli olan alet-edevat sondaj teknolojisi teknik personelin vazgeçilmez araç gereçlerindendir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mevduat nedir, Mevduat hesabı ne demektir?

Kimler sondaj teknikeri olmalıdır

 • her türlü insanlarla doğal bir şekilde iletişim kurma becerisi gösterenler
 • Her türlü ortamda sıcak-soğuk demeden çalışmayı ilke edilenler
 • Sayısal düşünen
 • Doğayı seven
 • Madenlerle ilgilenen kişiler bu alanda kendini geliştirmek için tercih yapabilir.

Bu mesleğin meşakkatli olduğunu önceden bilmenizde büyük yarar bulunmaktadır. Çünkü çoğu insanın yapamayacağı zor olan meslekler arasında sayılmaktadır. Her daim yağmur-çamur, sıcak-soğuk demeden işlerin kesintisiz bir şekilde yürütülmesi esastır.

Bazı durumlarda eve gelmeden çadır veya karavan içinde kalmak, insanı zorlayan ağır yükler taşımak, kaldırmak durumunda kalınabilmektedir.

Nasıl sondaj teknikeri olunur

Eğitimini almak için meslek yüksekokullarının ilgili alanında minimum 2 yıl eğitim-öğretim faaliyetine katılmak gerekmektedir. Bununla birlikte uygulamalı çalışmalar da öğrencilere gösterilmektedir.

Ülkemizin yeraltı zenginliklerinin keşfedilmesi ve bunun ekonomiye kazandırılması için teknik personelin yetiştirilmesine yönelik eğitim öğretim hizmetleri veren yüksek okul statüsündeki kurumlarımız nitelikli elemanlar yetiştirmektedir.

Okulu bitirenler topografik ve jeolojik haritaları okuyabilme becerisi gösterebilmektedir. Aynı zamanda sahada yapılması icap eden her türlü deney ve testleri rahatlıkla yapabilmektedirler.

Bölümü bitirenler sondaj teknikeri ünvanı ile karayolları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, İlBank, Devlet Su İşleri, Maden Tetkik Arama, Türkiye Kömür İşletmeleri gibi devlet teşekküllerinde iş yapma imkânına sahiptir.

Kendini geliştirmek isteyen teknikerler DGS barajını geçmeleri halinde Petrol Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve Jeoloji Mühendisliği bölümlerinde lisans tamamlayabilirip mühendis diplomasına kavuşabilirler.

Sondaj teknikeri çalışma şartları

Sondaj teknikeri iş imkanları

Maden sektörü hızlı bir atılım ile önemli bir ivme yakaladı. Petrol araştırmaları ülkemizde yeni yeni yapılmaya başlandı. Özel sektöre ait maden işletmeciliği yapan firmalar da yeraltı zenginliklerimizin insanın kullanımına sağlanması için faaliyetler yürütüyor. Bilirsiniz, devlet teşekküllerinde iş bulmak için sadece diplomanız yeterli değildir, hatırlı insanlar da gerekebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi İle Alınan Konut Borcu Bitmeden Satılır Mı?

Üzülerek söylemek zorundayız ki KPSS ile bu bölüme kontenjan ayrılmıyor. Dolayısıyla puanla girme ihtimali yok, özel sektörlerde iş bulma ihtimali daha yüksek. sondaj yapan firmalar petrol araması ile alakalı kuruluşlar size iş sağlayabilecek yerlerdir.

Sondaj teknikeri maaşı ne kadar

Kamuya ait teşekküllerde şans bulup çalışanların yüklü miktarda kazanç elde edecekleri bir gerçektir. Ancak yukarıda da vurgulamaya çalıştığımız üzere kamu kuruluşları ahbap-tanıdık vasıtasıyla eleman doldurduğu için size sıra gelir mi bilemeyiz. Eğer adil bir sistemle liyakata göre personel alımı yapılırsa sondaj teknolojisi teknisyeni-teknikeri maaşları çalışanı mutlu edecek miktardadır.

Özel firmalara ait yerlerde istihdam olanağı yakalayanlar da asgari ücretten düşük olmamak kaydıyla, performanslarına bakılarak kazanç elde edeceklerdir.

Sondaj teknolojisi bölümü hakkında yapılan yorumlar

Mezun olanların çoğu özel firmalarda çalışmak zorunda kalıyor. Sizin de takdir edeceğiniz gibi insanı köle gibi çalıştıran özel firmalar yorucu işlerde çalıştırarak karşılığında da istenilen maaşın yarısı kadar verebiliyorlar.

Kısaca, sahada çalışmayı sevenler için eğlenceli bir bölüm ama yaz-kış, soğuk-sıcak, çamur-yağmur insan- düşündürüyor.

Bu bölümü kimler seçmelidir

 • Doğada yaşamayı seven
 • Güçlü dinamik
 • Sayısal düşünebilen
 • İnsanlarla diyalog kurmasını seven
 • Madenlere ilgi duyan
 • Sıcaktan soğuktan etkilenmeyen
 • Proje okumasını bilen
 • Laboratuvar ortamında çalışmaktan hoşlanan
 • Jeofizik, jeoloji, madenler hakkında ön bilgi sahibi olan kişiler…

Sondaj teknolojisi bölümünü seçerek hayata farklı açıdan devam edebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur

Doğrusunu söylemek gerekirse, ara eleman ihtiyacını karşılayan meslek yüksekokullarında hakkıyla eğitim veren okullarımız ülkeye ekonomik açıdan destek olmaktadırlar. Günün birinde bol teknik personele gerekli ilgi gösterilecek herkese hakkı teslim edilecektir. Böylece sondaj teknolojisi teknikeri-teknisyeni maaşları çalışanları memnun edecektir.

Sadece çalışanlar değil, işverenler de kalifiye elemanlar sayesinde ülkenin madenlerini değerlendirecek, suyu sağlıklı bir şekilde şebekeye ulaştıracak, jeotermal enerji çıkarılarak, ucuz ve masrafsız enerjinin keyfi sürülecekler. Bütün bu süreçlerde kendisine başvurulacak kişilerden birisi de hiç şüphesiz sondaj teknikeri-teknisyeni ünvanlı teknik personeller olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?