SONSUZA YOLCULUK…

SONSUZA YOLCULUK…

Dünyaya gelirken tıpkı bir bitki gibi her insan da önce tohumdu, sonra büyüyüp fidan oldu ve sonrasında da dallanıp budaklandı. Kendine özgü bir ağaç oldu diyebiliriz. Sonsuza yolculuğa çıktığımızı bilmemiz gerekir. Hiçkimse ebedi burada kalıcı değildir. Her insan farklı yeteneklere sahiptir ve sayede işlerimizin de yolunda gittiğini hiç aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Yaşamımız boyunca farklı […]

Dünyaya gelirken tıpkı bir bitki gibi her insan da önce tohumdu, sonra büyüyüp fidan oldu ve sonrasında da dallanıp budaklandı. Kendine özgü bir ağaç oldu diyebiliriz. Sonsuza yolculuğa çıktığımızı bilmemiz gerekir. Hiçkimse ebedi burada kalıcı değildir.

Her insan farklı yeteneklere sahiptir ve sayede işlerimizin de yolunda gittiğini hiç aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Yaşamımız boyunca farklı arkadaşlar ediniriz ki bu arkadaşlarımızın çoğu bizden ya üstün özelliklere sahip gibi gelmiştir yada biz kendimizi diğer insanlardan üstün görme düşüncelerine düşmüşüzdür. Bu yanılgı bize büyük zarar verir.

SONSUZA YOLCULUK

Aslında bunu tek sebebi her insanın kendine özgü olarak tasarlanıp, farklı görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını hiç hesap etmeyiz. Kimimiz çok iyi futbol oynar, kimimiz çok güzel resimler çizer, kimimiz toprak işlemeyi sever, kimimiz sayısal alanda çok gelişkiniz vs.

Kendimizi tanıyalım

Önemli olan ise karganın leyleği taklit ederken yürüyüşünü unuttuğu pozisyonlara düşmemektir. Kendi potansiyelimizin farkına varmak yerine, başkalaşmaya çalışırsak hem dostlarımızın hem de kendimizin zor durumlarda kalmasına sebep oluruz. 

Aslında işin temelinde aile ve öğretmen işbirliği yatmaktadır ama ülkemizde bu yola en sonda başvurulduğu için zaman oldukça gecikmiş oluyor. Her insanın ait olduğu ailesi, ta bebeklikten çocuğunun neye ilgi duyduğunu az çok bilir. Okul yıllarında ise eğitim sürecinde de öğretmen ve öğretmenler bu durumu çok net olmasa da gözlemler. Meslek seçme aşamasına gelince bir işbirliği yapılsa hem birey mutlu olacak, çünkü kendi sevdiği işi öğrenip yağacağı için; hem çevresindeki insanlar mutlu olacak, bu insandan hem toplum olarak kaliteli hizmet alacağı için ayrıca da eğer yapamayacağı bir mesleği seçmiş olsaydı, istemeden de olsa dışlamış olacaklarından… Bizim düşünemeyeceğimiz saymakla bitmeyen sorunlar yumağından kurtulmuş olacaklardı.

Bir önceki yazımız olan Teknolojinin Kaçınılmaz Kazığı başlıklı makalemizde İlk çıkan cep telefonları ve TÜKETİM ÇILGINLIĞININ MALİYETİ hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avrupa Birliği Zırvası

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?