Sosyal Destek Hizmetleri Elemanı Kimdir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar

Sosyal Destek Hizmetleri Elemanı Kimdir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar

2 yıllık Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu eğitimi aldıktan sonra, Sosyal Hizmetler alanında hizmet vermek amacıyla görev yapan kişi Sosyal Destek Hizmetleri elemanı olarak görev yapar. Görevleri arasında çalıştığı sosyal yardım kurumunda ailelerin ya da bireylerin, çocuk, genç, yaşlı, kadın-erkek, engelli ayrımı yapılmaksızın yardımına koşmak olacaktır. Ayrıca her türlü maddi-manevi ihtiyaçların karşılanması için çözüm üretmek […]

2 yıllık Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu eğitimi aldıktan sonra, Sosyal Hizmetler alanında hizmet vermek amacıyla görev yapan kişi Sosyal Destek Hizmetleri elemanı olarak görev yapar.

Görevleri arasında çalıştığı sosyal yardım kurumunda ailelerin ya da bireylerin, çocuk, genç, yaşlı, kadın-erkek, engelli ayrımı yapılmaksızın yardımına koşmak olacaktır.

Ayrıca her türlü maddi-manevi ihtiyaçların karşılanması için çözüm üretmek için çalışan biridir. Burada hizmet alan kişinin sosyal çalışma anlayışı ile hareket etmesi, kendine verilen iş ve işlemlerin takibi yürütülmesi ve kişilere zamanında hizmet verilmesi olarak sıralanmaktadır.

Sosyal Hizmetler elemanı ne iş yapar

Toplumda ihtiyaç sahibi olan genç, yaşlı, kadın, çocuk gibi yanlış tutum ve davranışlarda olan insanların korunması amacıyla yardım görevi üstlenmek. Sorunlu olan veya ihtiyaç sahibi genç ve çocuklara yönelik etkinliklere dahil olmak, onları yönlendirmek, rehberlik etmek. Engelli, genç yaşlı çocuk gibi bakım hizmeti ihtiyacı olanlara destek sağlamak. Temel seviyede ilk yardım hizmetleri yapmak ve organize etmek sosyal destek hizmetleri elemanının temel görevleri arasında yer almaktadır.

Kimler Sosyal Hizmetler elemanı olmalıdır

Her şeyden önce insanlara yardım etmekten keyif alan, onlara yardımcı olurken sabırlı davranan kişilerin bu mesleği seçmesi temel prensip olmalıdır. Bu bağlamda;

İnsanların temizlik kurallarına yardımcı olmalı, onları temizlik konusunda bilinçlendirmemelidir. Bireysel ya da sosyal yönden sorunların çözümüne destek olmalıdır. Çevresindeki insanlara gelişimlerine yönelik çalışmalar yapmalıdır. Kendine verilen planı en iyi şekilde uygulamalar etkili iletişim kurma sağlıklı iletişim oluşturma gibi alanlarda ehliyet sahibi olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir Evde Ek İş Fırsatları

Sosyal destek Hizmetleri elemanı çalışma ortamları

Daha çok sevgiye, şefkate yardıma ihtiyacı olan yerlerde görevini icra eder buralarda genelde kapalı ortamlardır. Sorunlu insanların mutlu olmasına onların sorunlarının giderilmesine yönelik yerler bu personelin çalışma alanıdır. Sürekli sosyal gruplarla iletişim durumunda kalmalıdır. İşin doğası gereği etkin aktiviteler olan bir ortamda çalıştığı için bazen açık alanda, bazen de kapalı yerlerde hizmet vermektedir.

Kimler Sosyal Hizmetler elemanı olmalıdır

Sosyal Hizmetler elemanı nasıl olunur

Öncelikle ilgili Meslek Lisesi’nin Aile ve Tüketici Hizmetleri bölümü seçilmeli, burada Sosyal Destek Hizmetler dalında eğitim almalıdır. Meslek Lisesi olduğu için kendine gerekli olan eğitimin altyapısı burada verilecektir. Sonrasında meslek yüksekokullarının aynı başlıktaki önlisans programlarına dahil olup 2 yıl eğitim alması mecburidir.

Sosyal Hizmetler elemanı iş imkanları

Bölümden mezun olan çalışma adayları başta Çocuk Esirgeme Kurumu olmak üzere yardıma ihtiyaç duyan bireylerin bulunduğu bütün kurum ve kuruluşlarda iş fırsatı bulabilir. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü düzenli aralıklarla bünyesinde çalıştırmak için eleman alım ilanları yayınlamaktadır. Şartları taşıyanlar buralarda çalışma imkanı yakalayabilir. Herkes resmi kurumlarda çalışmak için gayret etse de mezun olan herkese yeterli istihdam olanağı bulunmamaktadır. Bu sebeple alternatif iş olanakları değerlendirilmelidir. Bunlar da özel huzurevleri, oteller, tatil köyleri, misafirhaneler, öğrenci yurtları, hastaneler gibi kurum ve kuruluşlardır. Yine yerel yönetimlerin oluşturduğu sosyal Destek Hizmetleri bünyesinde çalışmak için gerekli girişimler yapılabilir. Eğer yabancı dil öğrenirseniz uluslararası kuruluşlarda da çalışma imkanı yakalayabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyo ve Televizyon Teknolojisi Teknikeri Nasıl Olunur-Ne İş Yapar-Maaşı

Sosyal Hizmetler elemanı maaşı ne kadardır

Özel sektörde beklentilerin altında maaş elde edileceği herkesin malumudur. Eğer kamuda uygun bir pozisyon yakalayıp çalışma imkanı elde ederseniz devlet memurları kademe derecesine göre geliriniz netleşir. Bu da asgari ücretle karşılaştırıldığında yaklaşık 2 katı civarında bir rakama tekabül edecektir.

Sosyal Hizmetler Destek Elemanı ihtiyacı her geçen gün artıyor, çünkü özel destek almak isteyen insanlar da çoğalıyor. Bu bağlamda bireysel olarak evde bakım hizmetleri verme durumu da ortaya çıkıyor.

Kısacası, sosyal hizmetler meslek elemanı maaşı kişinin kendini ifade etmesi ve hizmet verdiği kurum-kuruluş ya da bireysel müşterilerinin memnuniyetine bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?